Kada u školu?

O djeci, brigama i radostima roditeljstva
User avatar
Blesava
Posts: 779
Joined: 27 Sep 2011, 20:10

06 Oct 2011, 14:40

Pješčana » wrote:ne znam kao je danas, ja imam prijateljicu koja je krenula u školu s nepunih 6, i nitko nije prigovarao.
puštaju li danas kikiće prije šeste u školu?
Pustaju. Ako su ekstra zreli i pametni. :D


User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

06 Oct 2011, 14:45

osim toga, ako upišeš djecu ranije, uvijek imaš izgovor za slučaj da mu škola falša
naslušala sam se toga :D
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
klonka
Posts: 2801
Joined: 17 Sep 2011, 22:00

06 Oct 2011, 15:04

Lord Byron » wrote: Pitati 6-godišnje dijete osjeća li se emocionalno i socijalno zrelo za školu, nipošto nije najbolji savjet :D.
Zašto? Ja sam sa šest znala da želim u školu. Da su roditelji procijenili bez razgovora sa mnom da trebam ostati još godinu dana u vrtiću, bila bih najnesretnija šestogodišnjakinja u gradu. I zato što ne idem u školu iako za sebe mislim da sam dovoljno napredna i zato što mi roditelji ne vjeruju dovoljno da bi me išta pitali o planovima koji se tiču mog života. Mislila bih da me kažnjavaju time što me tjeraju da "ponavljam" predškolsku grupu i to bi me jako povrijedilo.
blaze » wrote: klonka, pa jel čitaš ti što pišemo? :D

može je dati, u teoriji. preda molbu, odvede na koju stručnu procjenu više nego "zakonske" i dobije pristanak. sličnu proceduru prolaze i oni koji traže odgodu
Ma pusti sad teoriju, govorimo o praksi. Nije da autorica želi dati dijete ranije, ona se pita kad ga može dati što kasnije. Dakle, pitanje je kad ide većina djece, a ne kad idu vunderkindi ili oni malo tupaviji. :D

Da, nisu sva djeca ista i da, razlike postoje, ali godinu dana prije potencijalnog upisa u školu pretpostavljati da će normalno razvijeno dijete od 6 i po godina biti previše balavo za upis u školu, ne znam, na to mogu staviti samo fejspalm.
dimnjak » wrote:ja uopce ne mislim da je pitanje jel mentalno vec jel emocionalno.
to je moje misljenje.
koliko je emocionalno i socijalno na skali da joj taj odlazak bude plus, a ne minus.
Pa ako ide u vrtić i druži se s vršnjacima umjesto s bakom, onda je valjda normalno socijalizirana. Čega se točno bojiš? Da nisi malo previše zaštitnički nastrojena?
gonj špadi
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

06 Oct 2011, 15:21

klonka » wrote:
Ma pusti sad teoriju, govorimo o praksi. Nije da autorica želi dati dijete ranije, ona se pita kad ga može dati što kasnije. Dakle, pitanje je kad ide većina djece, a ne kad idu vunderkindi ili oni malo tupaviji. :D



Pa ako ide u vrtić i druži se s vršnjacima umjesto s bakom, onda je valjda normalno socijalizirana. Čega se točno bojiš?
nije pitanje kad ide vecina djece.
jer je to individualno.
da je rodjena za novu godinu ne bi uopce dvojila treba li ici ove ili sljedece godine. iako neki dvoje, pa u skolu krenu sa 7 godina i 9mj.
rodjena je na samoj granici. onoj granici kada ide vecina.

nekoj djeci, makar bila u vrticu, potrebno je vise vremena da se uklope. neka se nikad ni ne uklope pa se povlace u sebe i pate. ili pak divljaju. dok se druga, koju cuvaju bake, savrseno stope s okolinom.
koliko je dijete emocionalno zrelo nosit se s tim odskakanjem. bez da ostavi traga na njegovo samopostovanje.
kako su tete rekle: u vrticu se bazira sve na individualnom pristupu. pokusavamo za svako dijete na individualan nacin pristupiti u prilagodbi i ukomponiravanju u cjelinu. u skoli toga nema. prestaje se gledat na razlicitost i pokusava se sve ukalupiti u neki prosijek gdje su oni koji su granicni u tom prosjeku, ako nisu spremni, kolateralne zrtve.
onako kako je blesava jako dobro napisala:
Problemi nastaju kad dijete (bilo najstarije, najmlađe ili negdje u sredini) zaostaje za ostatkom razreda, a samo i jedino zato jer ne moze sjediti 45 minuta, jer bi radije po klupi vozilo autice ili oblacilo lutke nego li ucilo slova a sve bi to mogao godinu dana kasnije.
Onda se dijete proglasi hiperaktivnim, zlocestim, neodgojenim, ovakvim i onakvim...pa se malisa na kraju tako pocne i ponasati
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
klonka
Posts: 2801
Joined: 17 Sep 2011, 22:00

06 Oct 2011, 15:31

dimnjak » wrote: kako su tete rekle: u vrticu se bazira sve na individualnom pristupu. pokusavamo za svako dijete na individualan nacin pristupiti u prilagodbi i ukomponiravanju u cjelinu. u skoli toga nema. prestaje se gledat na razlicitost i pokusava se sve ukalupiti u neki prosijek gdje su oni koji su granicni u tom prosjeku, ako nisu spremni, kolateralne zrtve.
Nije ovo baš istina. Uvelike ovisi o učitelji(ca)ma. Moj učitelj je meni bio kao treći roditelj. :cerek: Otiđi u školu, raspitaj se o pristupu, razgovaraj s ravnateljem, s učiteljima i vidi koliko su ti strahovi osnovani, a koliko nisu.

U vezi ovoga što je napisala blesava, ti svoje dijete najbolje poznaješ, a i razgovaraš s tetama u vrtiću koje je vide u nekim situacijama koje su dosta slične školi pa za ono za što nisi sigurna možeš pitati njih. Valjda znaš kako podnosi autoritet, kako se slaže s vršnjacima, kako surađuje i je li emocionalno i socijalno manje ili više zrela od njih. Ako joj je sad vrhunac koncentracije 20 minuta, dogodine će biti veći. Uostalom, upisi u školu su kad ono, u svibnju? Imaš još puno vremena za promatranje, za razgovor i za eventualne pripreme na ono što je čeka.

Uz to, danas su ti skokovi između vrtića i škole manji nego prije 20 godina, čini mi se. Predškolski i je priprema za školu, a i učitelji su svjesni da im dolaze vrtićka djeca koja nisu navikla na to da po cijele dane sjede u klupi pa se prilagode situaciji. Radi se o ljudima obučenima za rad s djecom tog uzrasta. Prošla su vremena kad su učitelji red i disciplinu u razredu provodili prijetnjama šibom i klečanjem na kukuruzu. Nekakav blagi šok ne može izbjeći kad god da krene. Bit će joj i u prelasku iz 4. osnovne u 5. osnovne, iz osnovne u srednju i iz srednje na faks.



Da se razumijemo, ne zagovaram da je daš u školu sa šest i po godina, ali ne zagovaram ni to da je daš u školu sa sedam i po. Tvoje dijete ne poznajem i ne bih si davala toliku slobodu da kategorički tvrdim da će za godinu dana biti spremna. Zagovaram to da je daš u školu onda kad uzmeš u obzir više faktora i kad kroz pažljivo promatranje i razgovor procijeniš da može. Iz svega što si dosad napisala, čini mi se da to ne radiš nego da samo tražiš izgovore da je ne daš dogodine. Davanjem odgode od godinu dana joj isto možeš učiniti medvjeđu uslugu kao i preranim upisom. Žao mi je ako ovo zvuči preoštro, tako mi to izgleda.




p.s. I nemojte se šaliti s ADHD-om, to je ozbiljna stvar i suprotnom uvriježenom mišljenju, ne dijagnosticira se baš svakom razigranom djetetu.
gonj špadi
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

06 Oct 2011, 15:47

Blesava » wrote:To nije nuzno najbolja opcija za svako dijete. Cak i ako dijete donse odluku, njegovi su razlozi i argumenti puno prizemniji od argumenata odraslih osoba koji (cak i kad su naoruzani svim mogucim zasto-da i zasto-ne) tesko donose odluke. Poput one TV-igre u kojoj Hugo govori igracima "izaberi jedan broj, sigurno ces pogrijesiti :D ", i roditeljima je prilicno jasno da bi upravo opcija koju ne odaberu mogla biti bolja.
Da, druga bi opcija mogla biti bolja. No ako djetetu objasniš što je škola, odgovoriš mu na sva pitanja i pitaš ga što želi, vjerojatno će ti moći reći što želi. Nije bitno kakvi su mu razlozi; kao da odrasli donose svoje odluke iz jasnih, racionalnih razloga. :rolleyes:
Nadalje, nije da dijete odluku treba donijeti odmah sutra. Ima vremena.
A ima i daleko manje opterećenja od roditelja; kad nemaš sve informacije, ešto je lakše donijeti odluku.

Uostalom, riječ je o važnoj stvari. Dijete će ovako em sudjelovati u odlučivanju o vlastitu životu, em naučiti nositi se s posljedicama vlastitih odluka. Tako se odrasta.
Zato treba pitati vrticke tete (koje uz malo iskustva lako mogu procijeniti odskace li dijete od svojih vrsnjaka u bilo kojem smjeru) i strucni tim te komisiju za upis u skolu. U krajnjem slucaju, cak i ako dijete u jednom dahu ispali "zelim", "ne zelim", to je prevelika i preozbiljna stvar da bi se odgovornost za odluku uvalila djetetu.
Nije djetetova isključiva odgovornost. Uostalom, prije ili kasnije u školu će morati; pitanje je samo u kojem trenutku. A u tom smislu rekao bih da je djetetovo mišljenje ipak vrlo važno.
To si bio ti, i tvoji su te pitali s razlogom, ali to nije nesto sto smije biti mjera za svako dijete.
Da. Nedajbože da bi se svako dijete pitalo želi li još godinu dana vrtića ili ipak želi u školu.
Kamo bismo došli kad bi se i djecu pitalo takve stvari. Još će odlučivati i kad će na spavanje. :kava:
Naravno da nije. To je fakat najmanji problem. Problemi nastaju kad dijete (bilo najstarije, najmlađe ili negdje u sredini) zaostaje za ostatkom razreda, a samo i jedino zato jer ne moze sjediti 45 minuta, jer bi radije po klupi vozilo autice ili oblacilo lutke nego li ucilo slova a sve bi to mogao godinu dana kasnije.
Onda se dijete proglasi hiperaktivnim, zlocestim, neodgojenim, ovakvim i onakvim...pa se malisa na kraju tako pocne i ponasati :(
Kao što već više puta rekoh, bitan je faktor može li dijete pratiti nastavu. Nešto sam trubio o mentalnim sposobnostima, ali vidim da je to praktično zanemariti kad me želiš pobiti. :kava:
E, da je bar tako. Nisu bas sva skolska djeca pametna. Ja bih prije rekla "kad ides u skolu, znaci da si (dovoljno) velik". :)
Govorio sam iz dječje perspektive. :kava:
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

06 Oct 2011, 16:45

@klonka
(teško mi je brisati veliki citat na iDrku :D)

razgovor s ravnateljem i učiteljima o tome? ti nemaš friške školarce? učitelji se boje roditelja, ravnatelj ih izbjegava
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
klonka
Posts: 2801
Joined: 17 Sep 2011, 22:00

06 Oct 2011, 16:52

U svim školama? Malo mi je teško povjerovati da se kao roditelj ne možeš raspitati na kakvo to mjesto šalješ dijete. A možda i nije. :(
gonj špadi
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

06 Oct 2011, 17:21

ma možeš se raspitati, samo ne budi naivna
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
Blesava
Posts: 779
Joined: 27 Sep 2011, 20:10

06 Oct 2011, 17:25

klonka » wrote: Uz to, danas su ti skokovi između vrtića i škole manji nego prije 20 godina, čini mi se. Predškolski i je priprema za školu, a i učitelji su svjesni da im dolaze vrtićka djeca koja nisu navikla na to da po cijele dane sjede u klupi pa se prilagode situaciji.


To je zaista tocno. Hm, ili sam prestara :D pa zato ne pamtim da smo i mi prve dane i tjedne smjeli sjediti na podu i setati po ucionici pod satom.
Da se razumijemo, ne zagovaram da je daš u školu sa šest i po godina, ali ne zagovaram ni to da je daš u školu sa sedam i po.
Sedam i pol godina nije po defaultu lose - svi oni koji su rođeni u travnju (a nemaju prijevremeni upis) krecu u skolu sa 7 i pol ili brzo sustignu tu famoznu dob.
Davanjem odgode od godinu dana joj isto možeš učiniti medvjeđu uslugu kao i preranim upisom.


Meni se ipak cini da je kudikamo manja moguca steta uz mozebitne dugotrajnije posljedice ako dijete krene godinu dana prerano, nego godinu dana prekasno.
p.s. I nemojte se šaliti s ADHD-om, to je ozbiljna stvar i suprotnom uvriježenom mišljenju, ne dijagnosticira se baš svakom razigranom djetetu.
Naravno, samo ja ne pricam o dijagnozi. Pricam o etiketi koju dijete moze dobiti i koja ga, a sasvim nepotrebno, moze pratiti godinama. Budimo realni, ni druga djeca se ne vole previse druziti s "divljom" djecom koja rade nemir i nered u razredu. Najcesece se na njih naljepe takvi isti. :(
User avatar
Blesava
Posts: 779
Joined: 27 Sep 2011, 20:10

06 Oct 2011, 17:44

Lastan » wrote: Da, druga bi opcija mogla biti bolja. No ako djetetu objasniš što je škola, odgovoriš mu na sva pitanja i pitaš ga što želi, vjerojatno će ti moći reći što želi. Nije bitno kakvi su mu razlozi; kao da odrasli donose svoje odluke iz jasnih, racionalnih razloga. :rolleyes:
Pa, kad su vazne stvari u pitanju, trebali bi. Dob odlaska u skolu i odlazak u skolu jesu vazne stvari.
Nadalje, nije da dijete odluku treba donijeti odmah sutra. Ima vremena.
Ja samo zelim naglasiti da to ne moze svako dijete. Imas djece koja su u stanju 30 minuta birati hoce li zelenu ili crvenu majicu, a kad odluku donesu, onda jos narednih 30 minuta razmisljaju i predomisljaju se. I onda placu jer su pogrijesili. Ne, naravno da nisu sva djeca ni takva, ali ima ih.
A ima i daleko manje opterećenja od roditelja; kad nemaš sve informacije, ešto je lakše donijeti odluku.
Koja moze, bas zbog toga, biti losija.
Uostalom, riječ je o važnoj stvari. Dijete će ovako em sudjelovati u odlučivanju o vlastitu životu, em naučiti nositi se s posljedicama vlastitih odluka. Tako se odrasta.[/color]
Naravno, ali ja i dalje mislim da neke odluke, u nekoj djecjoj dobi, ne trebaju donositi djeca nego roditelji.
Da. Nedajbože da bi se svako dijete pitalo želi li još godinu dana vrtića ili ipak želi u školu. Kamo bismo došli kad bi se i djecu pitalo takve stvari. Još će odlučivati i kad će na spavanje. :kava:
Samo ti daj... :)
Da, nedaj boze da svako dijete o odlasku u skolu odlucuje samo.
Kao što već više puta rekoh, bitan je faktor može li dijete pratiti nastavu. Nešto sam trubio o mentalnim sposobnostima, ali vidim da je to praktično zanemariti kad me želiš pobiti. :kava:
Tocno da je bitno dal moze pratiti nastavu, ali to, osim o IQu, koncentraciji, pozornosti, okolinskim uvjetima, kojecemu...ovisi i o emocionalnoj zrelosti.
User avatar
Herp
Nikki Gauda
Posts: 2239
Joined: 18 Sep 2011, 22:42

07 Oct 2011, 00:04

dimnjak » wrote: koja su vasa iskustva? koja su vasa misljenja? bilo kao roditelj, bilo kao djelatnik u prosvjeti.
Nisam ni jedno ni drugo, ali sam dijete koje je jako rano poslano u školu (nepunih 6 :D) i iskreno, ne bih to mijenjala nizašto. Meni je bilo zakon. :D
It's always darkest just before the dawn so stay awake with me, let's prove them wrong
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

07 Oct 2011, 06:54

Herp » wrote:
Nisam ni jedno ni drugo, ali sam dijete koje je jako rano poslano u školu (nepunih 6 :D) i iskreno, ne bih to mijenjala nizašto. Meni je bilo zakon. :D
u hrvatskoj?
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

07 Oct 2011, 08:09

klonka » wrote:Ja sam sa šest znala da želim u školu.
Nisam govorio o djetetovoj želji, nego o djetetovoj (ne)spremnosti. Dijete može "željeti" u školu i s puno manje od 6 - "škola" mu je pojam odraslosti i svakojakih šarenih čuda (a vrtić je za bebe male popišane :D). Ali, to nema nikakve veze s djetetovom (ne)spremnošću.

Osim toga, svatko tko počne raspravu o "općoj" preporuci s "evo, na primjer, ja..." trebao bi u uvodu posta napisati "smatram se po svemu prosječnim pripadnikom populacije mojih vršnjaka". Ne samo to: trebao bi to iskreno i misliti :zubo:.
User avatar
klonka
Posts: 2801
Joined: 17 Sep 2011, 22:00

07 Oct 2011, 10:39

Odvojila sam postove o klasnim razlikama u novi topic.
gonj špadi
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

07 Oct 2011, 10:57

ima puno postova na koje zelim odgovoriti, ali se na brzinu zelim osvrnuti na "pitaj dijete, neka dijete odluci".

od uvijek sam se zalagala da se djecu tretira kao ravnopravna ljudska bica i da imaju pravo na svoje misljenje. takodjer da im se prakticki od rodjenja (ok, ne bas odmah jer ni nemas odmah sta im dati) daje pravo odluke i odgovornosti, da im se vjeruje da su sposobni donjeti neke odluke i iza njih stajati i s njima se nositi. no te odluke trebaju biti na nivou tog djeteta.
roditelji niposto ne bi trebali svoju odgovornost i svoj teret prebaciti na dijete.

da, razgovoaram s njom o svemu, pa tako i o skoli. pricamo o njenim zeljama i pri odlucivanju uzet cu u obzir i njenu zelju. no ona nece biti glavna, njena odluka nece biti konacna jer ne moze. to bi, po meni, od mene roditelja bilo neodgovorno, jer dijete ne moze poimiti sveobuhvatnost pitanja i odluke poput polaska u skolu. dovraga, ja imam problem s time, kako bi onda ona mogla.

zapravo ni ne vjerujem da su roditelji koji su pitali svoje dijete (lastan, klonka?) donjeli odluku samo i iskljucivo na temelju njihove zelje.

inace, jucer smo razgovarale i rekla je kako bi ostala jos jednu godinu u vrticu.
vjerujem da ce za par dana izjaviti drugacije kad opet osvjesti da joj najbolja frendica ipak ide us kolu jer je ona ove godine vec odgodila. i kad joj sjedne informacija da s njom nece ici u skolu, kada god krenula, jer ne zivimo vise u istom kvartu.
Last edited by dimnjak on 07 Oct 2011, 11:02, edited 2 times in total.
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
bliss
Posts: 1121
Joined: 18 Sep 2011, 15:26

07 Oct 2011, 11:01

dimnjak » wrote:no te odluke trebaju biti na nivou tog djeteta.
roditelji nisposto ne bi trebali svoju odgovoros i svoj teret prebaciti na dijete.
Apsolutno. S djetetom treba razgovarati o njegovim željama i razmišljanjima, ali barem u ovom slučaju konačna odluka treba biti na roditelju. Kako dijete može znati je li spremno kad zapravo ni ne zna što ga čeka i kako to izgleda ići u školu i koje obaveze idu u paketu sa školom? Tu roditelj treba procijeniti je li dijete spremno.
User avatar
klonka
Posts: 2801
Joined: 17 Sep 2011, 22:00

07 Oct 2011, 11:39

dimnjak » wrote:ima puno postova na koje zelim odgovoriti, ali se na brzinu zelim osvrnuti na "pitaj dijete, neka dijete odluci".
Ne znam odakle to tumačenje. "Pitaj dijete" znači "nemoj donositi odluku koja se tiče njegovog života isključivo na svoju ruku". Mislim da nitko nije toliko lud da tvrdi da bi šestogodišnjak mogao odlučivati sam o svom životu (barem se nadam da nije, ne čini mi se da ovdje ima rodzilla).
gonj špadi
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

07 Oct 2011, 11:50

klonka » wrote: Ne znam odakle to tumačenje.
Možda zato što "pitaj dijete" nije isto što i "razgovaraj s djetetom"? :D
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

07 Oct 2011, 11:51

klonka » wrote: Ne znam odakle to tumačenje. "Pitaj dijete" znači "nemoj donositi odluku koja se tiče njegovog života isključivo na svoju ruku". Mislim da nitko nije toliko lud da tvrdi da bi šestogodišnjak mogao odlučivati sam o svom životu (barem se nadam da nije, ne čini mi se da ovdje ima rodzilla).
i "isključivo na svoju ruku" može značiti odgovorno, pouzdajući se u poznavanje svoga djeteta (želja i mogućnosti)
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

07 Oct 2011, 11:52

nekoliko puta sam citala neke postove i moram reci da nisam sigurna na sta se odnosi i misli.
bas kao sto je i blesava reagirala na lastanov post.
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
klonka
Posts: 2801
Joined: 17 Sep 2011, 22:00

07 Oct 2011, 12:08

blaze » wrote: i "isključivo na svoju ruku" može značiti odgovorno, pouzdajući se u poznavanje svoga djeteta (želja i mogućnosti)
Ako dijete ima šest godina i nije blago retardirano, onda ne.
Lord Byron » wrote: Možda zato što "pitaj dijete" nije isto što i "razgovaraj s djetetom"? :D
Naravno da nije. Pitaj dijete znači "saznaj što želi", a razgovaraj s djetetom znači "razgovarajte o prednostima i manama koje bi ispunjavanje njegove želje moglo imati za posljedicu". Valjda ćeš učiniti i jedno i drugo.
gonj špadi
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

07 Oct 2011, 12:12

klonka » wrote: Ako dijete ima šest godina i nije blago retardirano, onda ne.
ti potpuno zanemaruješ mogućnost da ti i superpametno dijete može odgovoriti - neću. i sa 7, a još više s 14 :zubo:
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

07 Oct 2011, 12:15

klonka » wrote: Ako dijete ima šest godina i nije blago retardirano, onda ne.


Pitaj dijete znači "saznaj što želi"
Ne.

Kad pitaš dijete hoće li sladoled, nisam baš siguran da nakon potvrdnog odgovora imaš opciju reći "Ma je li? Oćeš klinac, pa da te poslije mjesec dana liječim od prehlade". :D
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

07 Oct 2011, 12:15

klonka » wrote:


Naravno da nije. Pitaj dijete znači "saznaj što želi", a razgovaraj s djetetom znači "razgovarajte o prednostima i manama koje bi ispunjavanje njegove želje moglo imati za posljedicu". Valjda ćeš učiniti i jedno i drugo.
meni "razgovaraj s djetetom" znaci sve ovo sto si nabrojala.
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
Post Reply