Kada u školu?

O djeci, brigama i radostima roditeljstva
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

05 Oct 2011, 18:04

vec par godina me muci dilema kada dijete dati u skolu. zapravo, od kad se dijete rodilo :D
s jedne strane imamo zakonsku odredbu i crtu povucenu 30.03.
s druge strane imamo onaj neki subjektivni element kao i djetetovu zrelost.
imamo strucnjake koji procjenjuju dijete, no opet roditelji su ti koji ga najbolje poznaju.

moje dijete je na samoj zakonskoj granici. cula sam razna iskustva, vecina njih je ZA odgodu skole, vecina ih ima stav o nepovratnom djetinjstvu (slazem se), o konkurenciji u skoli gdje je lakse biti najstariji, dok je najmladji jako tesko (slazem se), no s druge strane postavlja se pitanje dosade i nezainteresiranosti ako se krene prekasno.

na sta obratiti paznju kod "proucavanja" vlastitog djeteta i njegove zrelosti i spremnosti?


koja su vasa iskustva? koja su vasa misljenja? bilo kao roditelj, bilo kao djelatnik u prosvjeti.


mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

05 Oct 2011, 18:06

Dije riječi.

Što kasnije.
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

05 Oct 2011, 18:08

Lord Byron » wrote:Dije riječi.

Što kasnije.
generalno, to je i moj stav. onako, prosto i jednostavno.

problem je sto to nije stav i oca mog djeteta iliti mog muza. :zubo:
treba mi materijal za debatu, da ga uvjerim kako sam u pravu. jer jesam :D
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

05 Oct 2011, 18:09

A njegovi argumenti su - što?
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

05 Oct 2011, 18:13

Lord Byron » wrote:A njegovi argumenti su - što?
oni koji su inace moji- tako kaze zakon :D

zapravo, on smatra da samim time sto vec zna citati i pisati da je, eto, za skolu spremna jer ce joj kasnije biti dosadno. da ce biti prestara ici u skolu sa 7 i pol godina.

ja samtram da je citanje i pisanje ono najmanje bitno u odredjivanju spremnosti djeteta za obavezu koju donosi skola.
da je tu bitna emocionalna zrelost, pozornost, paznja, koncentracija, rutina, spremnost izvrsavanja obveza koje inace nisu po njenom izboru, itd.
i smatram da nema pluseve kraj tih uvjeta.
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

05 Oct 2011, 18:14

Dijete koje s 4 i pol zna čitati i pisati također je spremno za školu?

Škola je puno, puno više od gradiva.
bliss
Posts: 1121
Joined: 18 Sep 2011, 15:26

05 Oct 2011, 18:21

Slažem se s Byronom - što kasnije. Dijete ništa ne gubi u životu ako u školu krene sa 7 umjesto sa 6, a dobiva još jednu godinu za igranje i bezbrižnost. To što mnoga djeca znaju čitati sa 6 godina, pa i ranije, meni nije dovoljan razlog da ga se upiše u školu.
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

05 Oct 2011, 18:26

lako kad je u pitanju 6 odnosno 7.
al kad je 6 i pol odnosno 7 i pol, to je onda svima nekako...puno. staro. kasno.

nekako mi se to, sada, od kad se rodila, cini kao najveca i najteza odluka. s kojom se moze zajebat cijeli zivot, ako bude pogresna.

jer cula sam, kako price onih koji su dali dijete kad su trebali, a dijete nije bilo spremno i nazadovalo je u socijalnim vjestinama, a u drugim stagniralo, tako i onih koji su trazili odgodu i gadno pogrijesili i imali istu posljedicu kao oni koji su dijete dali prerano.

mene zanima na sta konkretno obratiti pozornost.
sve to stoji sto ste/smo napisali; skola je puno vise od samog gradiva, poznavanje pisma ne odredjuje stupanj spremnosti itd. ali STA odredjuje?
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
bliss
Posts: 1121
Joined: 18 Sep 2011, 15:26

05 Oct 2011, 18:29

Kako stoji s pažnjom? Misliš li da će moći biti koncentrirana sve te sate koje provodi u školi ili je još prezaigrana?
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

05 Oct 2011, 18:33

bliss » wrote:Kako stoji s pažnjom? Misliš li da će moći biti koncentrirana sve te sate koje provodi u školi ili je još prezaigrana?
smatram da nema paznju potrebnu za skolu. ono sto ja doma vidim. ni u ludilu.
no onda od teta u vrticu cujem da kad krenu u skolu nitko nema. te da ona u vrticu ima dovoljnu paznju za njenu dob, sto je oko 20 minuta za aktivnosti koje nije ona odabrala vec su joj zadane.

sve je to uzasno zbunjujuce :ne zna:
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
bliss
Posts: 1121
Joined: 18 Sep 2011, 15:26

05 Oct 2011, 18:36

A kad teta iz vrtića kaže da nitko nema potrebnu pažnju kad krene u školu, kaže li išta o tome koliko im treba da postignu tu potrebnu pažnju? Jer ako im treba godina dana - to je taman to o čemu dvojiš :D Ne kužim želi li ona reći da nemaju potrebnu pažnju jer nisu dovoljno zreli za školu ili zato što je to nova situacija na koju se trebaju priviknuti.
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

05 Oct 2011, 18:39

koliko sam shvatila iz razgovora, ovo drugo.

jos jedan minus u svemu tome je da skoro cijela grupa odlazi u skolu sljedece godine.
znaci, ako ona ne ide, ide u novu grupu u vrticu, s novim tetama.
ovu godinu prolazi kao predskolarac i radi po programu predskolarca. to znaci da bi sljedeca godina vrtica bilo- ponavljanje :misli:
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
bliss
Posts: 1121
Joined: 18 Sep 2011, 15:26

05 Oct 2011, 18:41

Onda ti na neki način ni sam vrtić nije ostavio puno izbora. Onako, možeš ti odabrati da ona ostane još jednu godinu, ali će joj ta godina biti teža. Prvo bi se morala navikavati na novu grupu, onda bi krenula u školu i ponov o se morala navikavati - ovaj put na razred. To je dosta promjena u godini dana :ne zna:
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

05 Oct 2011, 18:43

pa da, upravo tako. zato i jesam na sto muka.
jer imam osjecaj da ni jedan odabir nije onaj pravi. da svaki ima manu, samo trebam odgonetnuti koji je manje stetan.
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
Ashtaroth
Posts: 575
Joined: 19 Sep 2011, 22:07

05 Oct 2011, 18:44

Ja bih glasala za 'što kasnije'.

Jedna cura, bila tako na granici (onoj gdje nije da mora, ali može), pametno dijete, i poslali ju roditelji u školu i njoj se išlo, nije da nije.
Sjećam se da mi je u sedmom osnovne rekla da joj je prilično teško, da joj gradivo s početka godine pošteno sjedne negdje pred kraj, da se stalno trudi i radi, a osjeća da joj to probija kapacitete. Odlična učenica, ne znam kamo je u srednju otišla i što dalje s njom bje, ali svakako jedna od onih 'dobro, mirno, marljivo čeljade'.


Ako tvom djetetu bude dosadno i prelagano, uvijek može naći neku drugu zanimaciju, aktivnost, hobi. Ako se bude patila sa školom, neće imati vremena, a vjerojatno ni puno volje za neke izvannastavne aktivnosti, još pogotovo ako su povezane s učenjem - glazbena, razni 'mali biolozi/kemičari/fizičari/matematičari', 'novinarska sekcija', 'književni klub', 'klub za povijest/zemljopis', drugi strani jezik i tako nešto, a takve stvari su IMO jako lijepe i korisne. Natjecanja su kul :cerek:

Uostalom, ako bude među starijima, lakše kaže 'grr' mlađima ako krenu provocirati :zubo:
Kad si najmanji, možeš se samo zajapuriti k'o pjetlić, pa te pokriju vrećicom da ne smetaš.
Uostalom, rekla bih da postoji i problem 'dokazivanja'. Teško je biti outcast, iz bilo kojeg razloga. Ne bih očekivala da ćemo za 5+ godina iznenada postati super nacija s školama gdje vlada red, a ne da se klinci mlate, prijete nastavnicima i slično.

I da, mislim da starije dijete lakše usvoji, s manje 'odricanja' - vrijeme za školu, za igru, za zadaće/učenje, za spavanje. :ne zna:

Ne znam zapravo ima li ijedan razlog za upisati dijete ranije, osim onog da se na tjelesnom može pozvati na propozicije za niži razred i dobiti 5, umjesto 4 :D

Za radni staž i penziju se i tako moramo sami pobrinuti i par godina simo-tamo nije dealbreaker. Uostalom, koliki čekamo na raznim poslovima, a ništa gdje ide staž. Ne bih rekla da će budućnost biti pitomija :ne zna:

Ako bude išlo super - uvijek se može preskakati razred, a tu onda imaš i feedback djeteta i vidiš i kako se snalazi :mig:

Znam par ljudi kojima je nuđeno (me included), roditelji odbili, i znam tek jednog čiji su roditelji pristali, ali to su ih na 3 različita mjesta pitali (testiranje prije škole, prva škola, druga škola) pa su pitali klinca što misli, pa je rekao da može. Nisu umjesto njega odlučili :)
Mi odbijanci - smo sasvim sretni da smo tu gdje jesmo, i mislim da smo svi nekako došli do zaključka da bi nam vjerojatno bilo bitno zahtjevnije, a ovako je bilo pljuga pa smo imali vremena za koješta.
I prolazili smo 5, ili čak 5.0. Sve manje je bilo neprihvatljivo : snob :

No, svakako - nismo imali problema s koncentracijom - malo tko od nas je 'grijao' stolac doma u osnovnoj i srednjoj, učilo se na satu, zadaća za ponoviti i to je to, i noć prije testa pročitati. Mislim, to je dojam, ali znam da se nisam ubijala (osim na povijesti) od posla. Bilo je logično, dalo se povezati, primjeniti ranije poznato.

Tek na faxu je krenuo neki oblik učenja, no 'kvalitetno' kako kome, bilo je i dalje kampanjaca s noć-dvije učenja i prolaskom ispita iz prve s ocjenama 2-5.
User avatar
Silajn
Posts: 1518
Joined: 19 Sep 2011, 10:25

05 Oct 2011, 18:46

Jedan sam od tih ponavljača :zubo: Bila sam presitna i nasmrt uvrijeđena što moram čekati, jako mi se išlo u školu. Umirala sam od dosade u školi prvih par razreda, ali bilo bi mi dosadno i da sam krenula sa šest jer su me naučili i pisat i čitat i računat prije. Poslije su mi u više navrata nagovarali mamu da preskačem razred, nije dala.
Što zapravo hoću reć...:zubo: ...kad god je poslala, isto je
bliss
Posts: 1121
Joined: 18 Sep 2011, 15:26

05 Oct 2011, 18:49

Ashtaroth » wrote: Znam par ljudi kojima je nuđeno (me included), roditelji odbili, i znam tek jednog čiji su roditelji pristali, ali to su ih na 3 različita mjesta pitali (testiranje prije škole, prva škola, druga škola) pa su pitali klinca što misli, pa je rekao da može. Nisu umjesto njega odlučili :)
Mi odbijanci - smo sasvim sretni da smo tu gdje jesmo, i mislim da smo svi nekako došli do zaključka da bi nam vjerojatno bilo bitno zahtjevnije, a ovako je bilo pljuga pa smo imali vremena za koješta.

Moji su isto odbili i to mi je drago.
I prolazili smo 5, ili čak 5.0. Sve manje je bilo neprihvatljivo : snob :
O, da :D
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

05 Oct 2011, 18:54

ja se sjecam ljeta prije skole kao nesto najdivnije na svijetu. kljucic oko vrata <3
isla sam sa punih 7. nudili su mi preskakanje razreda, bila sam i tada toliko svjesna svega da sam vikala da ne zelim. starci su takodjer odbili i zahvalna sam im na tome.
istina je da sam doma uzasno malo ucila i da nisam nikad naucila uciti. sve sam pamtila na satu, zadace su bile ponavljanje. zato mi je faks i bio toliko...problematican :zubo:

ne znam kako je biti najstariji niti najmladji jer sam bila sredina.

ono sto mi se cini nekako logicno je da je u vrticu bolje biti mladji, a u skoli stariji.

ovo sto pise Silajn o uvrjedjenosti sto je ponavljala vrtic je nesto cega se ja bojim. da ne ispadne kao kazna. jer se cijelu godinu pripremaju, svi odu, a ona ostane. pa da i to ne ostavi trag na njen razvoj etc.
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
Ashtaroth
Posts: 575
Joined: 19 Sep 2011, 22:07

05 Oct 2011, 18:57

dimnjak » wrote:pa da, upravo tako. zato i jesam na sto muka.
jer imam osjecaj da ni jedan odabir nije onaj pravi. da svaki ima manu, samo trebam odgonetnuti koji je manje stetan.
A jesi ju pitala? :ne zna:
Ono, posjedni ju, ispričaj i dobre i 'loše' stvari škole - morat će sjesti i pisati zadaće, učiti, slušati na satu.

Isprobaj kroz par vikenda, igrajte se škole.

Pa vidi kako diše. Održi joj par lekcija, pitaj ju, gledaj kako razmišlja, jel te gleda ili pilji kroz prozor.
Da, osmislit to će biti jako teško, ali možeš pitati ovdje jel ima netko od razredne nastave, ili potražiš forum, mislim da imaju baš svoj. nastavnici.org je više za predmetne nastavnike OS i SŠ :misli:
Mislim, lekcija može biti i da pročitate neku slikovnicu, pa ti ona priča o tome, o likovima, tko je što radio, pa pitaš neki 'zašto' i slušaš. :ne zna:

Prilagodba društvu - iskreno, ne mislim da je big deal da mijenja grupaciju. Možda i bolje da nema poznatih pa da nauči da mora sve sama, i da gradi odnose od nule. :ne zna:
U mom razredu je bilo ponešto njih iz vrtića, ali i dosta nas od svakud, nismo svi išli u vrtić. Ti koji su išli - nisu baš postali neka klika, samo eto, znali su se.
No dobro, priča osoba koja je pri svakom prelasku na višu instancu rekla 'ne volim ljude, ne želim se družiti s njima' :rofl: nije mi predugo uspjelo, ali to je sad sasvim druga priča

Ali - pitaj ju. Ako ti ne zna baš nikako odgovoriti na pitanja 'jel bi ti bilo problem da se s tim klincima ne vidiš u školi nego samo vani' (preko ljeta kad se ne vide, povuci joj paralelu, pitaj koliko joj fale) i 'jel želiš upoznavati nove', onda nije spremna...
Mislim, djecu ipak gledam kao one koji su znatiželjni, ali koji i znaju reći kako se osjećaju i što bi oni, a ne da samo kažu što okolina želi čuti/govori.

Ja se nisam vezala za hrpetinu ljudi, tek njih par. Možda je i tvoja takva, ne znaš dok ne pitaš.

Ako ima starije ekipe, bit će joj i lakše - moći će nekoga pitati za pomoć ako zapne s gradivom, a ti ne budeš imala inspiraciju :zubo:

Uostalom, mislim da može krenuti, pa odustati, tj. ne vidim zašto ne bi moglo :misli:
Ali ne znam, to se treba raspitati.

Idem onom logikom - ako klincima daju mijenjati srednju u prvih tjedan dana, ne vidim zašto se ne bi moglo odustati od osnovne, ako se vidi da se dijete muči? :ne zna:

I da, postojale su i male škole, kao aktivnost za one koji nisu išli u vrtić, pa možda može tamo, umjesto u ponovljenu vrtićku godinu? :misli:
bliss
Posts: 1121
Joined: 18 Sep 2011, 15:26

05 Oct 2011, 18:57

Ash, sad više nisam sigurna jesam li dobro skužila ono što sam citirala :o Kad si pisala da je nekima nuđeno, jesi li mislila da im je nuđeno da krenu ranije u školu jer su psiholozi procijenili da su spremni ili si mislila na preskakanje razreda?
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

05 Oct 2011, 19:00

ja sam shvatila na preskakanje razreda.
i to sam kao, potpisala.

ona svakako nece ici u skolu s ekipom iz vrtica jer smo se u medjuvremenu preselili i vrtic nam vise nije u kvartu.
i to joj je veliki problem, pricali smo o tome.
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
bliss
Posts: 1121
Joined: 18 Sep 2011, 15:26

05 Oct 2011, 19:02

dimnjak » wrote:ja sam shvatila na preskakanje razreda.
i to sam kao, potpisala.
Onda sam ja krivo skužila jer sam se fokusirala na upis u školu, pa mi je ovo došlo do mozga sa zakašnjenjem :brukica: Nisu mi nudili preskakanje razreda :durica: :D
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

05 Oct 2011, 19:06

Imam problem s ovim topicom utoliko što mi je kasniji odlazak do te mjere jedina moguća opcia da, priznajem, nemam ni volje ni snage kopati nekakve argumente za nekoga kome to nije jasno.

Ona definitivno neće biti jedina kojoj će biti dosadno u prvom razredu, pa ni u nekim sljedećim razredima (to otvara drugu temu, o kojoj sada ne bih: usađivanje radnih navika djetetu kojem radne navike "još ne trebaju").

Ne znam, kao da nekom moram objašnjavati zašto je 2+2=4. Ili, zašto je Mišo kralj.
Ashtaroth
Posts: 575
Joined: 19 Sep 2011, 22:07

05 Oct 2011, 19:13

bliss » wrote:Ash, sad više nisam sigurna jesam li dobro skužila ono što sam citirala :o Kad si pisala da je nekima nuđeno, jesi li mislila da im je nuđeno da krenu ranije u školu jer su psiholozi procijenili da su spremni ili si mislila na preskakanje razreda?
Bilo je svega.

Meni i frendici - to plus na upisu u prvi razred, mislim da smo išli u dom zdravlja, a onda još oni razgovori u školi za upis :misli:

MI nismo ni ranije upisale, ni skakale i skroz smo hepi i škola je bila usputnoća :D
Još mislim da ima dvije cure, ali nisam 100% ziher kad su njih pitali, mislim samo na upisu.

Dakle, to su 'normalni slučajevi', nitko požalio što nije skakao :D

Drugi slučaj je frend, isto nije požalio što JE skakao, ali priča je ipak prilično nabrijana i specifična.
Upisan u prvi razred sa 6 (procjena psihologa, rođen je krajem godine), jako pametno dijete, učiteljica u prvom razredu jedne škole mu nudi da preskače odmah u drugi, učiteljica u drugom razredu druge škole opet nudi preskakanje, ovaj put u treći.

Tu su roditelji popustili baš zbog promjene škole, gdje je nova profa nakon par tjedana rekla isto, jer nije bilo onog 'ma navikla se na njega, on joj je sad mezimac je jer najmlađi'. No, pitali su ga da se izjasni što bi on, uvijek. U zimskom ferju je skočio iz drugog u treći, a ćirilicu naučio za vikend :D
Njemu je isto bila usputnoća, ali ono, lik ima velik IQ, natjecatelj, prve nagrade i to, u osnovnoj programirao neke igrice sebi (ala tenis), u srednjoj prodao aplikaciju za ispisivanje računa i vođenje baze korisnika za plaćanje pričuve, na faxu preko vikenda naučio php pa drugima tražio greške... taj ipak spada u iznimke, i to prepoznatljive, rekla bih. Taj je tek za doktorat sjeo i proučavao stvari, sve ostalo mu je bilo u pravilu - dosta jednom proći. Prosjek na faxu mu je bio 4.2

I on je taj koji se izvukao na tjelesnom :rofl:
Trčao je presporo za 5, pa je pitao 'a da sam razred manje, za koliko bi onda bilo' pa je profa rekao 'pa onda bi bilo za 5' pa je rekao da je on preskakao razred, pa je dobio 5 :zubo:
User avatar
Silajn
Posts: 1518
Joined: 19 Sep 2011, 10:25

05 Oct 2011, 19:13

dimnjak » wrote:
ovo sto pise Silajn o uvrjedjenosti sto je ponavljala vrtic je nesto cega se ja bojim. da ne ispadne kao kazna. jer se cijelu godinu pripremaju, svi odu, a ona ostane. pa da i to ne ostavi trag na njen razvoj etc.
Na mene nije ostavilo, nit znam da na nekog je :ne zna: Ozbiljno mislim da trebaš djetetu objasnit da je škola korisna, ali da stvarno, ali stvarno nije nešto najbolje na svijetu. Onda je neće shvaćat tak ozbiljno, a to je najveća usluga koju možeš napraviti potomku.
Post Reply