Roditeljstvo - između želja i mogućnosti

O djeci, brigama i radostima roditeljstva
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

29 Sep 2011, 13:42

Morticia » wrote:
A što kad ti baš nije dan ni za drvo?
onda zamolim biti kamen :D

ma, kuže oni sve kad im se objasni
iako se, naravno, dogode situacije i da se ne razumijemo jer se nisu poklopili svi preduvjeti; da sam dovoljno posvećena objašnjavanju, da je ona voljna čuti objašnjenje, da ne postoji buke u komunikacijskom kanalu.... tada je najbolje razdvajanje
svaka ua svoj kut dok ne dođemo k sebi :D


User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

29 Sep 2011, 13:44

Lord Byron » wrote:Shvati, trčiš maraton. Imaš još milijun uzbrdica i svačegnečeg. Kud ste se navalile ubijati i flagelirati oko nepostojećih ili benignih problema.
Upravo zato što sam svjesna da trčim opako brutalan maraton, ubijaju me benigni problemi.
Jer često imam osjećaj nedoraslosti i potpune izgubljenosti i strah me je da ću podbaciti kad naletim na pravu uzbrdicu.

Teško mi je to objasniti.
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

29 Sep 2011, 13:46

Tupelo » wrote: strah me je da ću podbaciti kad naletim na pravu uzbrdicu.
preporodila sam se kad sam shvatila da ću sigurno podbaciti na pokojoj uzbrdici
ali me frustrira što nisam sigurna da ću to prepoznati :D :(
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

29 Sep 2011, 13:53

jevgenija » wrote: to je odličan primjer neprepoznavanja djetetove potrebe koje u konačnici dovodi do ozbiljnih posljedica. Da je roditelj prepoznao tu potrebu, tek bi onda ostavio kondome u kupaonici. Da ju je doista i razumio, ne bi ih trebao ostavljati slučajno, nego bi ih mogao dati djetetu, uz objašnjenje.
gledaj, ja sam to rekla malo sarkastično jer nisam znala kako bih protumačila ono sa "sviđanjem"

nisu sva djeca ista, ne utvaraj si da sa svakim pubertetlijom možeš biti "prijatelj" i da će ti "sve govoriti" i o svemu se povjeravati. oni istražuju svoje mjesto u svijetu; neki doživljavaju kao nasilje virenje u njihovu intimu, žele se odmaknuti od roditelja

mnogi čuju o kontracepciji još u vrtiću, ali ne žele kasnije drviti s roditeljima s kim? kada? zašto?
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
jevgenija
Posts: 2606
Joined: 17 Sep 2011, 22:02
Location: Virtualni Vidovci

29 Sep 2011, 14:07

blaze » wrote: gledaj, ja sam to rekla malo sarkastično jer nisam znala kako bih protumačila ono sa "sviđanjem"

nisu sva djeca ista, ne utvaraj si da sa svakim pubertetlijom možeš biti "prijatelj" i da će ti "sve govoriti" i o svemu se povjeravati. oni istražuju svoje mjesto u svijetu; neki doživljavaju kao nasilje virenje u njihovu intimu, žele se odmaknuti od roditelja

mnogi čuju o kontracepciji još u vrtiću, ali ne žele kasnije drviti s roditeljima s kim? kada? zašto?
Gdje sam uopće spomenula da sa svakim (ili bilo kojim?) tinejdžerom mogu biti prijateljica? Na roditelju je da nađe način da djeci objasni važne životne činjenice i situacije, ili nađe način da klinac dođe do informacija.
Osim ako te upikalo moje mišljenje da je za većinu maloljetničkih trudnoća kriv roditelj? Jer jest, ajmo se ne zajebavat.
You can only be young once. But you can always be immature. (dejzino MD <3)
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

29 Sep 2011, 14:15

ne. mislim da sam bila precizna. upikala me pomisao o potrebama koje se roditeljima ne sviđaju, a iz "maloljetničkih trudnoća" shvatila sam da misliš na seks. za to pak mislim da je promašeno gledati iz perspektive sviđa/ne sviđa
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
jevgenija
Posts: 2606
Joined: 17 Sep 2011, 22:02
Location: Virtualni Vidovci

29 Sep 2011, 14:17

blaze » wrote:ne. mislim da sam bila precizna. upikala me pomisao o potrebama koje se roditeljima ne sviđaju, a iz "maloljetničkih trudnoća" shvatila sam da misliš na seks. za to pak mislim da je promašeno gledati iz perspektive sviđa/ne sviđa
I ja sam bila precizna - govorila sam upravo o sviđanju/nesviđanju prepoznatih potreba djeteta. I tu, u velikom broju slučajeva, spada i potreba za seksom, kao jednim od primjera. To je gomili roditelja nelagodna pomisao.
You can only be young once. But you can always be immature. (dejzino MD <3)
Nica
Posts: 2189
Joined: 21 Sep 2011, 10:19

29 Sep 2011, 14:21

Tupelo » wrote: Evo, Punkerica leži u baby gymu i igra se s visuljcima.
I ja se osjećam krivo što sam sjela za komp umjesto da se igram s njom.
Nakon tri mjeseca konstantnog nanašanja, ona napokon polako silazi meni s ruku i umjesto olakšanja, hvata me osjećaj da joj ovako ne dajem dovoljno.
Moj nespavač bi se tu i tamo zeznuo te utonuo u san i mene bi pekla savjest jer sam ga uopće uspavljivala pa bih klečala pored njegovog krevetića i mazila mu ručice i obraziće, a kad bi se trgnuo u snu naglo bih ustuknula s molbom da se ne probudi. :rofl: :brukica:

Vidim da ste se dotakli maloljetničkih trudnoća, o tome bih vjerojatno imala nešto za reći, ali neću. :zubo:

Ali svjesna sam mnogokojih grešaka vlastitih roditelja i jako mi je važna komunikacija s djecom, klinka me jučer pitala što je dijafragma i sve sam joj lijepo objasnila. Nemamo tabu tema, oni pitaju - ja kažem. I trudim se dati im do znanja da sve ako i osjete da o nečemu ne mogu sa mnom razgovarati, imaju se kome obratiti, da potraže informacije na pravom mjestu, a to Frane iz 8c koji se već ljubio s dvije cure jednostavno nije. Za sad se još uvijek obraćaju meni, drago mi je da je tako.
Groupie :cerek:
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

29 Sep 2011, 14:27

Moram biti iskrena pa priznati da je mene od maloljetničke trudnoće spasila samo sreća. :ne zna:

A imam stvarno super mamu s kojom sam uvijek mogla o svemu razgovarati, educirala me i nije bilo tabua.
Jednostavno sam, bez obzira na tu činjenicu, bila neodgovorna blesača.
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

29 Sep 2011, 14:37

Morticia to što si sad napisala je ono što ..a unda pokušava reći, ako sam ga dobro razumio - uči se i na vlastitom iskustvu, pobogu. Odnosno - morate dozvoliti djeci da sama rade svoje greške i da sama uče iz njih. I shvatiti da niste zbog toga krivi.

Ili, kako znam reći svojim roditeljima, sve što valja je posljedice vašeg odgoja, a sve što ne valja sam sam nadogradio. I beskrajno pri tome uživao.

Usto, moram naglasiti, meni je žao mnogih od vas. Čitajući ovu temu čini mi se da većina jedino što radi je razmišlja o tome kakva je majka i što bi još mogla učiniti za dijete. Malo zdravog feminizma i samoživosti bi vam dobro došlo. Želite li da vam jednog dana kćer ili sin dođu i kažu kako neka Sanja ima super mamu koja izlazi, bavi se biciklizmom, a s mužem se dogovora tako da jednu subotu je ona vani s ekipom, a drugu muž? "Njena mama, znaš, ima život, a ne k'o ti." E vidite - to će vam se dogoditi ako se ne skulirate.
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

29 Sep 2011, 14:43

:rofl:

Neće se meni to dogoditi. :zubo:
Jesam li rekla da se borim protiv tog osjećaja? :mig: Jesam. Jer se i borim.
Naime, izlazim i sama i s mužem i ovako i onako.
Idemo čak i za vikend tu i tamo bez nje. :zubo:
Pa se obločemo i svašta još nešto. Onako, pošteno. :brukica:

Jedino što ne bicikliram.
Al' bicikliraj ti po Rijeci, da te vidim. :durica:

Mislim ono, daleko sam ja od "majke-žrtve", vjeruj mi.
Možda me baš to i izjeda, jer mislim da sam se čudnovato trebala pretvoriti u nešto "drugo", s majčinstvom.
I postat' antialkoholičar. :eek: :eek:

:rofl:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

29 Sep 2011, 14:45

schmokljan » wrote:Morticia to što si sad napisala je ono što ..a unda pokušava reći, ako sam ga dobro razumio - uči se i na vlastitom iskustvu, pobogu. Odnosno - morate dozvoliti djeci da sama rade svoje greške i da sama uče iz njih. I shvatiti da niste zbog toga krivi.
pa s tim se i ja slažem. meni komplekse nabijaju oni koji tvrde da su "prijatelji" sa svojim djetetom. ja sam sama radila tolike gluposti koje ni u snu ne bih priznala svojim brižnim i dobrim roditeljima. neke stvari jesam, tek kao velika :cerek:
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
Vodena
Posts: 2100
Joined: 17 Sep 2011, 23:58

29 Sep 2011, 14:46

Ja ne ločem.:tuzni: vrti mi se i ne volim to.
Odem tu i tamo na forumske kave.
Jednom sam čak bila cijeli dan u Rijeci na kavi. :raspa: sama, bez djece, muža...
Odem ja i do Zgb-a tu i tamo na kakav izlazak tipa u Lumos, šoping.
Iako još nisam nigdje prespavala bez klinaca a da nije bolnica, a to se ne računa.
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

29 Sep 2011, 14:49

Vodena » wrote:Ja ne ločem.:tuzni: vrti mi se i ne volim to.
Odem tu i tamo na forumske kave.
Jednom sam čak bila cijeli dan u Rijeci na kavi. :raspa: sama, bez djece, muža...
Odem ja i do Zgb-a tu i tamo na kakav izlazak tipa u Lumos, šoping.
Iako još nisam nigdje prespavala bez klinaca a da nije bolnica, a to se ne računa.
Koliko ti djeca imaju godina?

Evo, meni je recimo bilo jako, jako čudno kad je jednom na fhr-u jedna forumašica napisala da ona i muž 10 godina nisu nigdje prespavali bez djece.

Mislim, ok, kužim ja da ne vole svi birtiju i alkohol.
Al' onako... Zar 10 godina nemaš potrebe otić' negdje sama s mužem i u miru se cijelu noć jebat, bez da moraš paziti koliko si glasna? :ne zna:

Ne govorim sad konkretno o tebi nego o takvim nekim slučajevima koji su po meni ekstremni.
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

29 Sep 2011, 14:50

Vodena » wrote:Ja ne ločem.:tuzni: vrti mi se i ne volim to.
Odem tu i tamo na forumske kave.
Jednom sam čak bila cijeli dan u Rijeci na kavi. :raspa: sama, bez djece, muža...
Odem ja i do Zgb-a tu i tamo na kakav izlazak tipa u Lumos, šoping.
Iako još nisam nigdje prespavala bez klinaca a da nije bolnica, a to se ne računa.
Nisi još prespavala bez njih? Nadam se da djeca nisu starija od dvije godine, inače, Houston, we have a problem.
User avatar
Vodena
Posts: 2100
Joined: 17 Sep 2011, 23:58

29 Sep 2011, 14:51

6,7,10.
Odu oni koju noć kod mojih. Pa se tamo izluftaju.
Nama za seks ionako ne smetaju. Pustimo ih u dvorište, zaključamo vrata, ostavimo im sve na terasi, ili pošaljemo kod susjeda, pustimo muziku i tak.... :zivili: :cice: Imamo puno prostora pa nije problem da će nas čut. Ponekad mi odemo u drugu kuću ili u garažu. :raspa:
Teško je nekud otići na prespavanje i udomit troje življih klinaca koji vole biti doma.

edit-al ja stvarno volim biti doma....ponekad prođe i tjedan dana ak sam na godišnjem da ne izađem iz dvorišta, kažem mužu da kupi kruh kad ide s posla....ono spavam, pa malo popijem kavu i forumiram, pa izađem nešto napravit, pa legnem u ležaljku, pa mi netko dođe, pa nešto skuham ,operem očistim, pa tak.... :cerek:
Last edited by Vodena on 29 Sep 2011, 14:55, edited 1 time in total.
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

29 Sep 2011, 14:54

Morticia » wrote:... Zar 10 godina nemaš potrebe otić' negdje sama s mužem ... :ne zna:
ja volim otputovati i bez muža :D
vikend, produženi il' obični, s mojim babama je melem za dušu i tijelo :cerek:
Last edited by baja on 29 Sep 2011, 14:55, edited 1 time in total.
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

29 Sep 2011, 14:54

blaze » wrote: pa s tim se i ja slažem. meni komplekse nabijaju oni koji tvrde da su "prijatelji" sa svojim djetetom. ja sam sama radila tolike gluposti koje ni u snu ne bih priznala svojim brižnim i dobrim roditeljima. neke stvari jesam, tek kao velika :cerek:
Apsolutno, roditelji nemaju što znati neke stvari - to je minimum koji odgovorni tinejdžer sklon uništavanju od alkohola i odlasku na koncerte opskurnih bendova treba poštovati.
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

29 Sep 2011, 14:57

baja » wrote: ja volim otputovati i bez muža :D
vikend, produženi il' obični, s mojim babama je melem za dušu i tijelo :cerek:
Nisam još putovala bez njega na duže od 2 dana, al' ne znači da neću. :zubo:
Meni trenutno sve prijateljice imaju malu djecu i teško je organizirati nešto tako.
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

29 Sep 2011, 15:01

Morticia » wrote:... al' ne znači da neću. :zubo:
mi ćemo te kidnapiratii kad se uprizoriš ođe :E :D
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

29 Sep 2011, 15:03

Nadam se da će to biti uskoro, ako bude sve po planu. :zubo:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Vodena
Posts: 2100
Joined: 17 Sep 2011, 23:58

29 Sep 2011, 15:06

Meni je problem otići jer ne mogu ništa planirat uz dva đaka i vrtićanca jer mm radi svakak...pa nisam nikad sigurna jel mogu na roditeljski a kamoli negdje dalje.
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

29 Sep 2011, 15:08

Meni je roditeljstvo, moram priznati, bilo puno teže dok su mi djeca bila mala i glupa i nisu razumjela govor. Ja se, naime, ne volim igrati drveća ni legokocaka ni balerina i to sam činila potpuno preko kurca. Srećom sam prvom djetetu brzo pridružila i drugo pa su se imali s kime igrati. :)

Ali čim su počeli razumjeti, od tada volim pričati s njima i igrati pametne igre. Štoviše, ubijam ih pričom.
Da, mama, da, shvatio sam što su primitivci i neću biti takav. Ni drogirat se neću, shvatio sam. Kad se odlučim seksat, da, javit ću se tebi da mi kupiš kondome. Ma jašta. I najavit i sve. I znam da na televiziji lažu, da je fejspuk sranje i da sreća nije u stvarima. Samo me molim te, molim te, moliiiiiiiiiiiiiim, ostavi na miru.:moli:
Nek(v)arljiva.
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

29 Sep 2011, 15:08

Dobro, moram priznati da je bitno kakvu čovjek logistiku ima.
Mi imamo baka servis koji je i više nego voljan čuvati mi dijete, kad god zatreba.
A da nemam tu privilegiju priznajem da bih se i ja jako teško odlučila na dadilju.
Ne zbog financija nego iz čistog straha za dijete.
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

29 Sep 2011, 15:10

kukuriku » wrote:...
Znam što su primitvici. :lol: :lol: :lol:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
Post Reply