"Glup si ko kurac"

O djeci, brigama i radostima roditeljstva
Morski Pas
Posts: 15
Joined: 12 Aug 2012, 12:54

12 Aug 2012, 13:10

Eto, to sam čula da mater veli svom četverogodišnjaku.
Zlo mi je, već danima.
Kontekst, premda nebitan, bio je random rasprava o nekakvoj odjeći. Dijete je počelo nešto trkeljati, izmotavati se, pričati bez suvisle niti, vidjelo se da mu se ne da.

Alter sam ali mislim da mi je na fhr-u vidjela nick pa neću da me gugla. Jer šta ja imam imat mišljenje kad ionako nemam pojma, jer nemam svoje. I vidjet ću, dabome, kad budem imala.


User avatar
Zelena Vila
Posts: 153
Joined: 28 Jul 2012, 10:47

12 Aug 2012, 15:05

Meni je isto užasno ružno čuti kad ljudi takve stvari govore maloj djeci.
Ne mora čak biti ni "glup si ko kurac". Dovoljno je glup si, nespretan si, debela si... :(
Mislim, što žele time postići?
I, što, ljudi bez djece ne bi smjeli imati svoje mišljenje?
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

12 Aug 2012, 15:32

kad tata djetetu više "jebem ti mater" jučer na parkingu jednog šoping centra?

ja sam stala i okrenula se vidjeti tko to viče. nadrkani tajo djetetu od nekih 4 godine.

zanima me kakvi su odnosi u tim obiteljima
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

12 Aug 2012, 15:33

Zelena Vila » wrote:Meni je isto užasno ružno čuti kad ljudi takve stvari govore maloj djeci.
dočim je lijepo ako je upućeno tinejdžeru :D

nego, Morski psu, dobrodošao
al' o čem' je ova tema?
Morski Pas
Posts: 15
Joined: 12 Aug 2012, 12:54

12 Aug 2012, 15:33

Zelena Vila » wrote:I, što, ljudi bez djece ne bi smjeli imati svoje mišljenje?
Idi ga iznesi na RiD pa javi kako si prošla :raspa:
Meni je isto užasno ružno čuti kad ljudi takve stvari govore maloj djeci.
Ne mora čak biti ni "glup si ko kurac". Dovoljno je glup si, nespretan si, debela si... :(
Mislim, što žele time postići?
Ne želi se time, afaik, postići ništa. To je konkretno dijete koje ne pozna zabranu. Koje kaže, citiram, "i kad sam zločest ja dobijem što hoću". A valjda mater u tome nalazi legitimitet emocionalno ga zlostavljati :ne zna:

Mislim, ne tražim ovdje savjet, jer nije moje dijete i ja tu zapravo ne mogu ništa*, ali moram se negdje ispuhati jer već danima nosim kamen u želucu.

Byrone, ako ovo čitaš, ispričavam ti se.

*ne, stvarno, ne mogu.
Morski Pas
Posts: 15
Joined: 12 Aug 2012, 12:54

12 Aug 2012, 15:39

baja » wrote: dočim je lijepo ako je upućeno tinejdžeru :D

nego, Morski psu, dobrodošao
al' o čem' je ova tema?
Hvala :) ali ja sam znana ovdje, samo ne bih da me se gugla.

Ova tema je moje ventiliranje nad odgojnim postupcima bliske mi osobe nad djetetom joj. I moj uvid da to roditeljstvo i nije tako udžbeničko kako sam se zaklinjala u nekim drugim temama. I moje lamentiranje oko ideje da uopće imam djecu, jer, avaj, što ako budem ista takva? Što ako u praksi ne budem znala bolje?

Pa kak moš klincu reći da je glup? Kako?!

Hajd nemojte odmah ubit temu, molim vas.
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

12 Aug 2012, 15:49

Morski Pas » wrote: Hvala :) ali ja sam znana ovdje, samo ne bih da me se gugla.

Ova tema je moje ventiliranje nad odgojnim postupcima bliske mi osobe nad djetetom joj. I moj uvid da to roditeljstvo i nije tako udžbeničko kako sam se zaklinjala u nekim drugim temama. I moje lamentiranje oko ideje da uopće imam djecu, jer, avaj, što ako budem ista takva? Što ako u praksi ne budem znala bolje?

Pa kak moš klincu reći da je glup? Kako?!

Hajd nemojte odmah ubit temu, molim vas.
neću je ubiti, bez brige, mogu je eventualno prebaciti na čet :D
pitam da vidim kud je imaš namjeru usmjeriti

što se tiče pitanja koja si postavljaš, iz iskustva mogu reći da mi je par dana nakon dolaska iz rodilišta sinulo da to što ja proživljavam nigdje ne piše
da, roditeljstvo me je u mnogočemu iznenadilo ali i promijenilo, izvuklo iz mene neke potencijale za koje nisam ni znala
vjerujem da ovi, koji djecu časte uvredama, imaju sličan rječnik i u drugim prigodama, i s drugim ljudima
Morski Pas
Posts: 15
Joined: 12 Aug 2012, 12:54

12 Aug 2012, 15:55

baja » wrote: neću je ubiti, bez brige, mogu je eventualno prebaciti na čet :D
pitam da vidim kud je imaš namjeru usmjeriti

što se tiče pitanja koja si postavljaš, iz iskustva mogu reći da mi je par dana nakon dolaska iz rodilišta sinulo da to što ja proživljavam nigdje ne piše
da, roditeljstvo me je u mnogočemu iznenadilo ali i promijenilo, izvuklo iz mene neke potencijale za koje nisam ni znala
vjerujem da ovi, koji djecu časte uvredama, imaju sličan rječnik i u drugim prigodama, i s drugim ljudima
Za konkretnu bi se začudila.
Ali dobro, možda bih ja trebala manje stajati u njezinu obranu. Jer, zbilja, dokle?
Kao da je roditeljstvo to nešto što se mora odraditi, pa dijete sve smije, ali i nadrapa bez pravog razloga kad materi pukne film.

Zato me i strah, nigdje ne piše, nema user manuala. Možda da se manem ćorava posla? Jer, recimo, trenutno imam dovoljno uvida da znam da mi tuđe dijete brzo dosadi, da se mogu družiti s njim neko vrijeme ali da imam malo tolerancije (to su njezine riječi, tho) na neke tipične dječje aktivnosti/osobine/neštotreće...
Što ako, dakle, budem takva?

Fakat trkeljam :facepalm:
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

12 Aug 2012, 16:23

Morski Pas » wrote:
Za konkretnu bi se začudila.
Ali dobro, možda bih ja trebala manje stajati u njezinu obranu. Jer, zbilja, dokle?
Kao da je roditeljstvo to nešto što se mora odraditi, pa dijete sve smije, ali i nadrapa bez pravog razloga kad materi pukne film.

Zato me i strah, nigdje ne piše, nema user manuala. Možda da se manem ćorava posla? Jer, recimo, trenutno imam dovoljno uvida da znam da mi tuđe dijete brzo dosadi, da se mogu družiti s njim neko vrijeme ali da imam malo tolerancije (to su njezine riječi, tho) na neke tipične dječje aktivnosti/osobine/neštotreće...
Što ako, dakle, budem takva?

Fakat trkeljam :facepalm:
Ta je mater loša mater.

Srećom, evolucija nas je napravila nevjerojatno prilagodljivima, pa se obično snađemo i kad su nam roditelji loši, ako im lošost ne pređe neke kritične granice.

I zato ne moraš brinuti; ne treba biti izvrstan roditelj. Treba samo biti dovoljno dobar. A to nije strašno teško, ako si i inače obdarena s bar malo zdravog razuma.
Nica
Posts: 2189
Joined: 21 Sep 2011, 10:19

12 Aug 2012, 16:24

Morski Pas » wrote: Što ako, dakle, budem takva?

Fakat trkeljam :facepalm:
Razmišljaš o tome i unaprijed znaš da ne želiš biti takva - vrlo vjerojatno onda i nećeš. :grli:

Ljudi su debili, neovisno o tome imaju li djecu. Samo je žalosno što i debili mogu imati djecu, ali kad priroda ne radi selekciju po tome.

Kužim da ti je to bliska osoba i da ju valjda poštuješ. Ostaje pitanje je li ona svjesna koliko je to pogrešno i želi li ne ponoviti više nešto slično, ili misli da je sasvim u redu što je to rekla.
Groupie :cerek:
Nica
Posts: 2189
Joined: 21 Sep 2011, 10:19

12 Aug 2012, 16:28

Emericzy » wrote: Srećom, evolucija nas je napravila nevjerojatno prilagodljivima, pa se obično snađemo i kad su nam roditelji loši, ako im lošost ne pređe neke kritične granice.
Mislim da granica lošosti, iako jako važna, ne mora značiti da nakon nje nema nade za tu djecu.
Groupie :cerek:
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

12 Aug 2012, 16:41

predlažem da se tema preimenuje u "Psovanje djeteta", " Psovke u komunikaciji s djecom" ili slično, tema je zanimljiva i nemamo tako nešto
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

12 Aug 2012, 16:47

Nica » wrote:
Mislim da granica lošosti, iako jako važna, ne mora značiti da nakon nje nema nade za tu djecu.
Ne, nije da nema nade, ali im treba rehabilitacija. A s umjereno lošim roditeljima snađu se i bez toga.
Morski Pas
Posts: 15
Joined: 12 Aug 2012, 12:54

12 Aug 2012, 17:29

Nica » wrote:Kužim da ti je to bliska osoba i da ju valjda poštuješ. Ostaje pitanje je li ona svjesna koliko je to pogrešno i želi li ne ponoviti više nešto slično, ili misli da je sasvim u redu što je to rekla.
Ne da ne vidi problem, nego svoje ponašanje opravdava frustriranošću.

edit: e i slobodno preimenujte temu ako se na nju može općenito raspravljati o vrijeđanju, omalovažavanju i psovanju djece ili tako nešto.
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

12 Aug 2012, 20:20

Hm, mozda cu sad bubnuti glupost, ali nekako sam, gledajuci oko sebe, primijetila da najcesce tako "pucaju" upravo ti koji su, kao, inace najtolerantniji, tj. dozvoljavaju djeci sve i svasta.
I naravno, klinci se onda tako i ponasaju, ustvari, da se izrazim politicki nekorektno, postaju obijesne male bestijice.
E, al' i ti i takvi "tolerantni" roditelji imaju neke svoje imaginarne granice, tj. lose dane i trenutke i onda dodje do toga da u tim trenucima na takav nacin istresu iz sebe frustraciju i bijes.
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Zelena Vila
Posts: 153
Joined: 28 Jul 2012, 10:47

12 Aug 2012, 20:22

baja » wrote: dočim je lijepo ako je upućeno tinejdžeru :D
Nije lijepo, ali ne ostavlja tolike traume. Osim toga, tinejdžer ti može odgovoriti: "da, pitam se od koga sam to naslijedio". :giggle:
Morski Pas
Posts: 15
Joined: 12 Aug 2012, 12:54

12 Aug 2012, 20:38

Morticia » wrote:E, al' i ti i takvi "tolerantni" roditelji imaju neke svoje imaginarne granice, tj. lose dane i trenutke i onda dodje do toga da u tim trenucima na takav nacin istresu iz sebe frustraciju i bijes.
Slažem se.

I zapravo se ne radi ni o vrijeđanju. Odraslu osobu možeš uvrijediti. Djetetu, osobito ako si mu roditelj, šalješ poruku. To je najviše uznemirujuće u cijeloj priči.
User avatar
Zelena Vila
Posts: 153
Joined: 28 Jul 2012, 10:47

12 Aug 2012, 20:43

Je, baš to. :(

Jel možeš toj osobi nekako diskretno dostaviti neki letak o tome kako ne treba vrijeđati djecu? Nešto s puno ilustracija, ako joj gangliji baš ne funkcioniraju? Mislim da sam viđala takvih stvari, čak i na netu.
Morski Pas
Posts: 15
Joined: 12 Aug 2012, 12:54

12 Aug 2012, 20:50

Zelena Vila » wrote:Je, baš to. :(

Jel možeš toj osobi nekako diskretno dostaviti neki letak o tome kako ne treba vrijeđati djecu? Nešto s puno ilustracija, ako joj gangliji baš ne funkcioniraju? Mislim da sam viđala takvih stvari, čak i na netu.
Žena je na faksu odslušala psihologiju i pedijatriju. Mislim da joj letak ne bi mnogo pomogao.
Nije glupa. Zapravo, vjerovanje da je najpametnija ju je pomalo i dovelo u ovu situaciju.
A i osjetljiva je na tu temu, a ja sam "balava" da bih joj išta govorila.

Pa sad serem po njoj na forumu :facepalm:

edit: a možda je problem i u meni, ja bih bila jebena i poštena. Što netko već napisa, možda imam strah od "konflikta" i od posljedica istoga pa se u nj libim ući.
zeleni zub
Posts: 494
Joined: 29 Nov 2011, 01:35

12 Aug 2012, 22:48

Mislim da je jedno misliti da tvoje dijete nikad neće piti colu, bacit se na pod usred grada ili gledati crtiće jer ćeš baš ti biti drukčiji roditelj, a drugo je misliti da nećeš nikad dijetetu reći da je glup ko kurac.
User avatar
Bios
slučajna nakupina stanica
Posts: 1755
Joined: 18 Sep 2011, 09:08
Location: U pokretu...

12 Aug 2012, 22:55

I jedno je ispred djeteta reći kurac (pritom ne mislim na slanje djeteta u isti), a drugo reći mu da je glup.
Maštam ... :lux:
Jebeš čovika koji nije reka i poreka.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

12 Aug 2012, 23:14

no dobro, pa bitan je i kontekst. dijete možda ne zna što znači kurac, ali znat će da nešto nije u redu po tonu kojim mu se roditelji obraćaju. poslije će naučiti što je kurac i neće biti sretan
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Bios
slučajna nakupina stanica
Posts: 1755
Joined: 18 Sep 2011, 09:08
Location: U pokretu...

12 Aug 2012, 23:26

Naravno da je bitan kontekst. Ako ti izleti "A, u kurac!" kad naletiš na zatvoren dućan, udariš u komad namještaja, pas i dijete povraćaju u isto vrijeme ili nešto, to se može objasniti.

Nema tog konteksta kojim bi opravdao "Glup si.".
Maštam ... :lux:
Jebeš čovika koji nije reka i poreka.
User avatar
ali
Posts: 4909
Joined: 22 Sep 2011, 10:31

13 Aug 2012, 14:34

Morski pas, jel ti to mama ili šta :misli:

Šta te muči zapravo, nisam uspjela ubrat poantu :ne zna:
User avatar
ali
Posts: 4909
Joined: 22 Sep 2011, 10:31

13 Aug 2012, 14:42

Ok, znači mama ti je. Neš ti.
Šta sad, da obrišem? Jel to bed sad :ne zna:


Mislim reci. Ako nećeš meni reći, neka modovi obrišu, meni je svejedno :D
Post Reply