Djeca koja ne govore

O djeci, brigama i radostima roditeljstva
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

31 Mar 2017, 22:12

U posljednje vrijeme dogodilo mi se nekoliko puta da upoznam dijete koje ne govori. Znam da je prirodno da svatko progovori kad mu je vrijeme, ali trogodišnje dijete koje se uglavnom služi krikovima, plakanjem i mrmljanjem "mama" i "tata"... roditelji čitaju čitave rečenice iz (ne)izgovorenog, isplakanog, mimike i pokreta.
Što je najgore, posjeti liječnicima ne daju odgovore - neki kažu da je to stanje koje će ostati, neki kažu da je to samo faza. (za ovog trogodišnjaka).
Neki drugi klinci, koje sam susrela, bili su nešto mlađi, ali podjednako teški na govoru.
Da li ste i vi susreli neko takvo dijete?
Da odmah kažem, djeca izgledaju posve normalna u svakom drugom pogledu - kretanju, izgledu, ponašanju.


User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

31 Mar 2017, 22:54

Ako je vjerovati obiteljskoj predaji, moj brat do četvrte-pete godine nije htio formirati cijele rečenice, a bogme je kratio i riječi. Dok god postoji komunikacija, čini mi se da negovorenje nije problem.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

01 Apr 2017, 08:22

Čini mi se da je češće nego što je to znalo biti. Ali dopuštam da sam imala zlu sreću naići na više primjera u kratkom roku, te da to uopće nije učestalo.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

01 Apr 2017, 17:22

Riona wrote:
01 Apr 2017, 08:22
Čini mi se da je češće nego što je to znalo biti. Ali dopuštam da sam imala zlu sreću naići na više primjera u kratkom roku, te da to uopće nije učestalo.
Mnogi se "poremećaji", uvjetno rečeno, danas čine češćima nego prije samo 20-ak godina, a kamoli prije, no mislim da je to jednostavno zbog toga što se prije ne to nija obraćala pažnja. S druge strane, mnogo se toga danas, ne samo kod djece, svrstava u unaprijed stvorene "ladice" jer se tako lakše nositi s time.

No da se vratim na ovo što govoriš o djeci. Ne sjećam se više do koje dobi, ali s mojim je bratom bilo nešto slično kao i s Ellinim: govorio je, ali nekim nerazumljivim jezikom. Koji sam samo ja uspijevala razumjeti pa sam prevodila ostalima. S vremenom je pristao prihvatiti jezik okoline. No ne bih se složila s ovim:
ElliQuinn wrote:
31 Mar 2017, 22:54
Dok god postoji komunikacija, čini mi se da negovorenje nije problem.
U mojoj široj obitelji postoji slučaj teške mentalne retardacije, kao posljedica problema pri porođaju. Dijete komunicira s majkom, ali na razini mačke ili psa - kad je žedno, dođe do sudopera i zagleda se preda se, kad je gladno ili umorno, počne se vrpoljiti i ispuštati čudne zvukove. Teško je to i tužno gledati, pomoći navodno nema, ali ne može se reći da dijete ne komunicira.

Iskreno, nemam pojma kada se i kako razvija govor kod djece niti me mala djeca uopće zanimaju, ali mislim da s trogodišnjim djetetom koje vrišti i mrmlja nešto ne valja. Ili ne valja s roditeljima, što je još vjerojatnije. :(
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

02 Apr 2017, 09:13

To je kao u onom starom vicu o Crnogorcima. :D

Elem, rodio se u nekoj bogatoj crnogorskoj obitelji sin. Kako je vrijeme prolazilo, mali se brzo razvijao, no nikako da progovori. Prođoše tako godine. Roditelji dječaka vodili od liječnika do liječnika, od vračare do vračare, nema gdje nisu pokušali naći lijeka. No uzalud, mali ni da bekne. Za 12. rođendan napraviše mu trpezu punu svega i svačega. Posjedaše za stol, kad iznenada mali reče: - A nu, đe je ođe so?
Roditelji popadaše od iznenađenja, u kući vriska i ovacije, djed odmah izađe da opali iz puške...
Kad su se malo oporavili od zaprepaštenja i veselja, roditelji zapitaše malog: - A nu, sine, pa ti govoriš! Zašto si dosad šutio?
A mali: - Pa nijesam imao primjedbi.

:rofl:
Potpisi su za budale.
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

02 Apr 2017, 09:51

Da, tako nekako :). I mene je podsjetilo.
Premda je u stvari bolno gledati. Naizgled zdravo dijete, koje komunicira samo ljutim krikovima i udarcima mami. Ovaj primjer je vjerovatno uvjetovan i kulturom, jer ona nije cinila nikakve odgojne pokusaje, tek udovoljavanje prohtjevima. Na koncu, ipak je on musko.
Mene mala djeca zanimaju i volim gledati kako se razvijaju.

sent from T

User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

02 Apr 2017, 23:05

Riona wrote:
02 Apr 2017, 09:51
Da, tako nekako :). I mene je podsjetilo.
Premda je u stvari bolno gledati. Naizgled zdravo dijete, koje komunicira samo ljutim krikovima i udarcima mami. Ovaj primjer je vjerovatno uvjetovan i kulturom, jer ona nije cinila nikakve odgojne pokusaje, tek udovoljavanje prohtjevima. Na koncu, ipak je on musko.
Mene mala djeca zanimaju i volim gledati kako se razvijaju.

sent from T
Meni je bolno gledati te mikrokretene po dućanima i ostalim javnim mjestima.

Jeba mu bog mater, ak si okotila monstruma, zaključaj ga u podrum. Za koji sam ja kurac čital Dilana Doga, a? :gaah:
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

03 Apr 2017, 07:32

judolino wrote:
02 Apr 2017, 23:05
Meni je bolno gledati te mikrokretene po dućanima i ostalim javnim mjestima.

Jeba mu bog mater, ak si okotila monstruma, zaključaj ga u podrum. Za koji sam ja kurac čital Dilana Doga, a? :gaah:
ae, ispadne da je "tko ti kriv, što si se mučio" dilan dog! :zubo:
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

18 Sep 2017, 08:08

update.
na nedavnom putovanju, koje se proteglo duboko u noć, na jednom čekalištu svjedočila sam novoj formi dječjeg zlostavljanja - roditelja. Jest, bilo je kasno, i da, dijete je bilo umorno i pospano, o čemu je govorilo sve što je govorio i kako je govorio, ali je tukao tatu od srca. Nastojim zamisliti u kojem bih ja to filmu tukla tatu i tako nekako, ne zamišljam to. Ima li netko tko može, ovdje? Da li je to generacijski, geografski ili kakav uvijet? Znam, smiješno je isčuđavati se tuđem odgoju, ali taj pogađa i nas, publiku, jer ta ista djeca vrlo brzo prošire svoje horiznote i iduća osoba koju će tući sam možda ja? Ti?
I možemo se mi tješiti idejom da nismo tako odgajani, niti smo tako odgajali ... ali mi se budućnost ne čini osobito svjetla.
...
Prije par mjeseci sam imala diskusiju sa stričekom koji se gadno oborio na "današnju mladež" koja ne razgovara nego bulji u telefone. I uvjeravala sam ga da ipak nije tako grozno, da ja poznajem primjerke koji razgovaraju i druže se i svašta nešto obično i uobičajeno rade... Da bi me, meni najbiliži od tih primjeraka, uvjeravao da situacija jest grozna i da on diže svoj glas kroz umjetničko izražavanje, protiv tehnologije koja od nas čini zadubljene jedinke. Čim otvorite oči, gledate u neki ekran, kaže on meni. Mi. Ostali.
...
...
koliko vasm se to čini povezano? Ili - da li uopće?
Da li i dalje, kao u početku ove teme, izgleda da vas se to ne tiče i da neka brine koga se tiče?
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

27 Sep 2017, 05:56

Mhm
Ne tiče, izgleda.
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

28 Sep 2017, 15:09

Riona wrote:
27 Sep 2017, 05:56
Mhm
Ne tiče, izgleda.
a šta reći na osnovu jedne situacije.. o tom djetetu? o generacijama?

ne zajebaji. :D
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

28 Sep 2017, 16:45

Moram. :rofl: Ne gledate vecu sliku.

Sent from
T

User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

29 Sep 2017, 09:26

mogu pričat o nekoj mikro okolini, al štaš s tim? ili se hvatat nekih izolovanih slučajeva tipa ovoga što si navela, no kako te priče smisleno preslikati na šire pa onda još razglabat o uzrocima/posljedicama?
ok, možemo fantazirat.. :D

a priča o djeci je zapravo priča o roditeljima.
djeca mnogo toga (na)uče sama, kupe ponašanja, iznenađuju i prijatno i neprijatno.. neke stvari prepoznaješ, misliš da kužiš odakle su, al za mnoge nemaš ni blagu predstavu otkud im. i onda se igraš roditelja. da, igraš, zato što u biti nemaš pojma šta radiš. jer šta je cilj roditeljstva? koje su metode za konkretno dijete u konkretnim situacijama? mah, hiljadu pitanja tu ima..
zauzmeš ti neki kurs, neke načine, ono, neću kroz strah, neću kroz rigidnost, blabla, al kad se opetovano ponavlja neshvatanje, loše ponašanje i sl. moraš mijenjat pristup. a dok se ti presabreš dijete više nije ono dijete.. :D

čitao sam neke knjige o roditeljstvu, a jebote, na lomaču bi ih. :D ono, u osnovi bude dresura, strah, emotivne manipulacije i sl, al autori to ni ne kuže, nego su si super.. metode su im u biti fino upakovana trulež.

..no, o čemu si ono ti htjela? :D :kokice:
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

29 Sep 2017, 16:16

Pa onako, red panike, što nas sve čeka, (kad nejač ojača)
pa red planova što da se radi
pa red iskustava (kao ti tu, možda i konkretnije)
pa red... šta ja znam... šareni smo mi ljudi, svakakvih nas ima.

Mene ovo brine - ili ne pričaju, ili mrmljaju i kriče, ali tuku, ili su genijalci... ajde, snađi se! Niđe normalnog pristojnog djeteta, koje bi nekome pomoglo prijeći ulicu.
I što je najsmiješnije, stalno se spotičem o nekakve adolescente koji su fini. Naravno, kad su među svojom ekipom, ne, naravno; onda viču, piju, puše i štasvene, ali kad ugledaju nekog tko nije "njihov" proradi tamo neki odgoj? i djeca pristojna. Ajd. objasni ti to meni!? Ok, ovi pristojni su naše podneblje, ovi koje sam gledala da tuku i viču nisu, ali ne vjerujem da postoji baš tako oštra podjela. Ili postoji?
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

30 Sep 2017, 11:45

Riona wrote:
29 Sep 2017, 16:16
Pa onako, red panike, što nas sve čeka, (kad nejač ojača)
pa red planova što da se radi
baš te neko crnilo pere, ha? :D

kad nejač ojača ili kad jač onemoća.. tebe zapravo brine ovo drugo? an ženeral, nema frke. :D ..a u konkretnom slučaju sve je moguće. :D

prebirući po rodbini, prijateljima, nekakvim poznanicima, vidim da se čak i najvećim skotovima nađe neko da pripomogne. dovoljno je da ne živiš u pustinji; nisu neophodni partner ili djeca. meni se čini prostim - svi ljudi će biti u poziciji nemoći, i svi su toga svjesni, tj. postaće svjesni u nekom trenutku i na solidarnost dobrog dijela te populacije se može računati s vjerovatnoćom 1. :D drugi ti ni ne trebaju.
..
Mene ovo brine - ili ne pričaju, ili mrmljaju i kriče, ali tuku, ili su genijalci... ajde, snađi se! Niđe normalnog pristojnog djeteta, koje bi nekome pomoglo prijeći ulicu.
o jebemu. :D djeca se razvijaju poprilično različito. moja starija kći je propričala prije navršene prve godine, al nije hodala, pa je jedno vrijeme doslovno prestala da priča, ali je za to vrijeme naučila da hoda. mlađa nije pričala do druge godine, a prohodala je čak kasnije u odnosu na sestru. bila je na razini mama, tata i upiranjem prsta u ono što želi. starijoj je prvi zub izašao s 9 mjeseci, a drugi s 13mjeseci. (mnoga djeca imaju sve zube s godinu dana, a parnjaci obično niču u roku 7 dana.)...

starija je voljela dijelit pravdu u vrtiću (i fizički), iako se u kući nikad nije postavljalo pitanje pravde, krivde, krivice.. voli tu i tamo i danas (5. je razred), ali je davno naučila da fizički obračun nije dobar način komunikacije. ..nejasna poruka :D, mogućnost povrjeđivanja, koncept hijerarhije, itd. (o konceptu ponižavanja nije moglo biti riječi u toj dobi :D)

voli ćopat telefon do beskraja, ali voli se i igrati, solo ili s društvom, crtat, klizat, rolat, biciklat.. u školi je super. za čitanje je treba ganjat.
kući se često pokači s mlađom, al kad su obje kod bake i deke na par nedelja onda je puno pažljivija.. i doručak joj pravi. :D

sad, vadeći neke slike iz njenog djetinjstva mogli bi isprojicirat svašta, i o njoj i o njenim roditeljima :D, al kužiš da to baš i nema smisla.
I što je najsmiješnije, stalno se spotičem o nekakve adolescente koji su fini. Naravno, kad su među svojom ekipom, ne, naravno; onda viču, piju, puše i štasvene, ali kad ugledaju nekog tko nije "njihov" proradi tamo neki odgoj? i djeca pristojna. Ajd. objasni ti to meni!? Ok, ovi pristojni su naše podneblje, ovi koje sam gledala da tuku i viču nisu, ali ne vjerujem da postoji baš tako oštra podjela. Ili postoji?
pa neki su "fini" skoro uvijek, neki baš i ne. nije to samo obilježje adolescenata, niti se iz toga da iščitati bog zna šta.
u opuštenim situacijama - opušteno.. slobodnije, razigranije.. zašto ne. kontam da sam ja takav. u nekoj mjeri, jel. (pa šta mi fali :zubo:)

nivo ozbiljnosti zavisi od situacije. ..ma normala. :D
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

01 Oct 2017, 04:26

E jesi me utjesio...:) ne brine mene pomoc, jos sam u fazi "pusti, cama!"
Dobro vidim da je mom jedinom sugovorniku ovo nezanimljiva tema.
Lijepo da si se trudio. :)

Sent from
T

User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

06 Oct 2017, 16:57

Riona wrote:
18 Sep 2017, 08:08

...
Prije par mjeseci sam imala diskusiju sa stričekom koji se gadno oborio na "današnju mladež" koja ne razgovara nego bulji u telefone. I uvjeravala sam ga da ipak nije tako grozno, da ja poznajem primjerke koji razgovaraju i druže se i svašta nešto obično i uobičajeno rade...
...
:zubo:
:zubo:
:zubo:
Negoooo...zašto si ga uvjeravala? (Pišeš...ovaaaaj...vrlo slično onom što on govori. :zubo: A i načelo 'uvijek kontra' vam je isto. :zubo: )

Pusti. Sad, odma, pusti. Il'š postat jedna od onih 'u moje vrijeme...'. :zubo:

U svako je vrijeme bilo isto.
U svakom vremenu klinci rade pizdarije, adolescenti govore 'ja neću nikad ko moji roditelji', a oni odrasliji 'kad sam ja bijo u tim godinama...'

Mi ne volimo cajke na posve isti način na koji naše komšije nisu volile rock. Sve je to seljačko, primitivno, prosto, od tog uši bole...

Pusti, lašnje će ti bit.
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

07 Oct 2017, 10:22

nina williams wrote:
06 Oct 2017, 16:57
:zubo:
:zubo:
:zubo:
Negoooo...zašto si ga uvjeravala? (Pišeš...ovaaaaj...vrlo slično onom što on govori. :zubo: A i načelo 'uvijek kontra' vam je isto. :zubo: )

djeca koja ne govore - odnosi se na malu djecu, koja bi, obično, već trebala govoriti

diskusija o klincima koji bulje u mobitele odnosila se na starije klince.( Oni su dokazali da znaju, pa više ne moraju razgovarati :zubo:)
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

07 Oct 2017, 11:06

Moj jedan susjed nije govorio do 3 godine. Tek onda je poceo nesto govorit do onda se glasao neartikuliranim krikovima.
Ispalo je da ima blagu metalnu retardaciju i iq malo ispod prosjeka.
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

07 Oct 2017, 11:16

E, vidis. A ja se pitam da li ima odjednom puno vise djece koja su retardirana ili je to popustljivost, los odgoj, neznanje roditelja.

Sent from
T

User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

07 Oct 2017, 11:19

Ovi nisu nikad prihvatili savjete da to nije normalno i da odu lijecniku.
Njima je to bilo normalno.
Mojoj mami, koja je nastavnik, to nije bilo normalno.
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

07 Oct 2017, 12:13

Nukac wrote:
07 Oct 2017, 11:19
Ovi nisu nikad prihvatili savjete da to nije normalno i da odu lijecniku.
Njima je to bilo normalno.
Mojoj mami, koja je nastavnik, to nije bilo normalno.
ah, nije lako ni zamisliti, a kamoli priznati si da ti dijete nije normalno. Pa još otići po potvrdu da je tako! I lako za osobni košmar, ali što te tek dočeka - a tek dijete, od okoline... Imala sam slučaj susjede; nastavnica, ona je odabrala da sin ide u redovnu školu, jer će se tako truditi, a ako bude među zaostalima, neće. Pitanje daljnjeg života, jel. Teško je biti pametan. Mnogo je truda bilo uloženo s njezine i njegove strane... mnogo osuda, mnogo ruganja, ma, nije to bilo lako.

Ali ovi koji, izgleda, niti ne razmišljaju da li je to nenormalno, to mi je enigma. Da li zbilja mirno spavaju ili žive u neprihvaćanju..
Post Reply