je li sviranje hobi ili posao?

Od gojzerice do kamere, od lopate do čekića...
claudine
Posts: 75
Joined: 21 Oct 2011, 08:59

16 Nov 2011, 14:46

Hekatonhir » wrote:Upravo tako.

Uostalom, svi smo se školovali na osnovi nekakve ljubavi. Po toj logici, svaka je struka onda prostituiranje.
naravno da jest. :confused: ali to je sad već druga tema :blabla:. postat ćemo ko nekakvi marksisti, to je fuj.


User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

19 Nov 2011, 17:03

Da, nemamo tvornice jer su ih uništili muzičari hobisti. :rofl:
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
Herp
Nikki Gauda
Posts: 2239
Joined: 18 Sep 2011, 22:42

20 Nov 2011, 23:26

Poznajem više ekipe iz bendova nego svi sudionici ove teme zajedno zbrojeni, kvadrirani i pomnoženi brojem pi :xzubo: pa eto, da kažem koju.
Ograničit ću se, doduše, na određene glazbene žanrove budući da o pop i zabavnoj muzici ne znam apsolutno ništa.
Veći dio ekipe iz bendova ima neki posao uz to, makar, jelte, gaže po svadbama. Jako je malo onih koji uspijevaju živjeti samo od (svoje) muzike.
Niti je svaki bend koji svira za kikiriki dobar, niti je svaki koji se "prodao" (= uspio na neki način naplatiti svoj rad) (da, RAD!*) nužno loš.

*Naravno da je svakodnevno vježbanje instrumenta, stvaranje novih pjesama, organizacija probi, studija, koncerata itd. rad. Usto je uglavnom i gušt, no to ga ne čini manje radom.
(Ja svoj posao obožavam do balčaka, je li i on stoga manje vrijedan?)
It's always darkest just before the dawn so stay awake with me, let's prove them wrong
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

21 Nov 2011, 10:49

claudine » wrote:
čujte, neilu youngu je recimo to izvor zarade, no on je umjetnik. snimanje i koncerti mu nisu posao, već ljubav. pobogu, ima farmu uz sve to.
a farmu je kupijo od love zarađene svirkom i kao da to nije dosta nego mu je još i žena muzičar, koji džabalebaroši :durica:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

21 Nov 2011, 10:51

Herp » wrote:Naravno da je svakodnevno vježbanje instrumenta, stvaranje novih pjesama, organizacija probi, studija, koncerata itd. rad. Usto je uglavnom i gušt, no to ga ne čini manje radom.
(Ja svoj posao obožavam do balčaka, je li i on stoga manje vrijedan?)
Upravo tako. :cerek:
Potpisi su za budale.
carrier pigeon
Posts: 54
Joined: 20 Sep 2011, 13:23

21 Nov 2011, 20:12

claudine » wrote:
ma to ti rade monteri. :eek: oni imaju obitelj. mik đegera boli đon za obitelj. on ide na ''turneje''. maj es.

ustvari, nisam gledala tonija cetinskog na djelu :ne zna:.



@a.p.: misliš, nemamo tvornica? pa normalno, svi bi htjeli zarađivati sviranjem :facepalm: . to što je kraj 2011. znači da se svako sranje može nazvati poslom? nije da sviranje zovem sranjem, pardon, nego ističem da to nije posao.


čujte, neilu youngu je recimo to izvor zarade, no on je umjetnik. snimanje i koncerti mu nisu posao, već ljubav. pobogu, ima farmu uz sve to.












:zubo:
Stvarno me zanima da li si ti zaista tako uskogrudna kao što zvučiš ili si samo neopišljivo jalna. Podsjećaš me na bivšeg muža (oprosti, nije mišljeno kao uvreda) koji je popi...o na našu kćer kad je odlučila raditi kao frizerka jer to VOLI raditi. On je šizio jer se posao ne radi iz ljubavi, posao je tlaka i radi se da se dobije plaća, tko je vidio raditi ono što voli?!? Stvarno, nije se zezao. On i dan danas (nakon cca 16 godina) radi posao koji ne voli, ali što ćeš...
Čudno, sretni i zadovoljni ljudi koje poznajem vole svoj posao - elektroniku, građevinu, proizvodnju cigli ili knjigovodstvo. Sve sami "ozbiljni" poslovi, ali ljudi koje znam ih VOLE raditi. Mislim da je stvarno nepristojno da za to dobivaju plaće, k tome i dobre plaće jer dobro rade svoje poslove. Predlažem da oni to rade iz zadovoljstva a preko dana rmbaju u nepostojećim tvornicama za 2000 kn netto plaće (ne svaki mjesec) i budu socijalni slučajevi.
Inače, primijetila sam da po statistikama zadnjih godina nedostaje veliki broj tvorničkih radnika pa se razmišlja o uvozu radne snage. Ideja o prisilnom zapošljavanju muzikaša mogla bi razriješiti taj problem. :E
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

22 Nov 2011, 09:58

Kad se već spominje Jagger, Stonesi iza sebe imaju mašineriju od 3000 ljudi. I tu ne mislim samo na koncertni dio nego na sve. Uračunamo li članove njihovih obitelji, deset tisuća ljudi živi od Mickova posla. To nije zajebancija. A dodamo li tome sitnice poput plaćanja poreza, održavanja kuća i dvoraca u svakoj živoj državi na svijetu, ljubavnice i ostalo - uopće nije čudno da Stonesi cijelo vrijeme sviraju. Na turnejama koje traju po dvije godine.

Jesu li Mick i društvo slobodni? Jesu klinac. Tko će održavati hladni pogon kad ne rade? Bogati su, da - ali ne toliko. Što je bend veći, veći su i morski psi oko njega. Stonesi ne pale avion dok im ne stigne bankovno jamstvo od dva milijuna dolara - po koncertu. Što je to nego posao? Čisto pragmatično razmišljanje, kakva klinčeva ljubav.
Potpisi su za budale.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

30 Oct 2016, 20:20

Umjetnost je (samo) u oku posmatrača (ili u uhu slušaoca :rofl:), inače je zanat. Vrhunski muzičari sviranje "dižu" do nivoa jednostavnosti, na kojemu, stoga, svirka i izgleda k'o hobi. Publici. :D
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

31 Oct 2016, 07:35

Svašta ima u ovom topiku, otvorenih tema na više razina.
Nije zahvalno samo odgovoriti jel posao ili ljubav jer je više puta ionako spomenuto da može biti jedno i drugo (blaženi oni koji tako i od toga žive ) tj ni jedno ni drugo nego tlaka trbuhom za kruhom..

Ja bi jedino mogla povezati sveukupne da glazbenici ( umjetnici jelte raznih sorata) žive od ljubavi prema novcu tj hrani .Od nečega se mora živit, nešto se mora jest.
Jednom je Vuco rekao da je on u duši roker ali od toga se ne živi a on ima nekoliko ženki , mladunčadi i obveze su to.

Mislim da je Claudine zapravo ljuta na one koji su lijepo počeli s određenom kvalitetom i stilom ali su se pokvarili kad su se dali u komercijalu.Ništa čudno. Izgubili su jedne principe, a dobili druge.
Nisam sigurna da svi naši glazbenici baš vole svoje početke i garderobe u skladištima s kašetama pive, ali nešto su žrtvovali da bi se odredili kojim smjerom i na koji način. Nisu oni svi odabrali laku zaradu. Ošneš pjevanje je , ma kavo ono loše ili odlično bilo, uvijek vrlo težak posao. Težak i fizički a borami i psihički. Potroši se tu znoja i suza i kad ide i kad ne ide. I kad oni i dalje to rade, drži ih neka volja i ljubav, a ne samo prema poslu nego i prema samima sebi , (od nečeg se mora plaćat život pa i onaj najbjedniji) a glazba kakva takva je jedino što imaju. Mislim, nije da su svi naši "glazbenici" završili glazbenu akademiju pa bi jednom mogli živit od pedagogije ili bilo koje druge fakultete pa čak neke zanate. Jesu q. Zato moraju raditi to što rade baš tako kako rade. A dok ima ovaca bit će i šišanja..pa ćemo mi do tada trpit svakavu ponudu.
kurvanjski avatar, a
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

07 Nov 2016, 19:24

Stitch wrote:Kad se već spominje Jagger, Stonesi iza sebe imaju mašineriju od 3000 ljudi. I tu ne mislim samo na koncertni dio nego na sve. Uračunamo li članove njihovih obitelji, deset tisuća ljudi živi od Mickova posla. To nije zajebancija. A dodamo li tome sitnice poput plaćanja poreza, održavanja kuća i dvoraca u svakoj živoj državi na svijetu, ljubavnice i ostalo - uopće nije čudno da Stonesi cijelo vrijeme sviraju. Na turnejama koje traju po dvije godine.

Jesu li Mick i društvo slobodni? Jesu klinac. Tko će održavati hladni pogon kad ne rade? Bogati su, da - ali ne toliko. Što je bend veći, veći su i morski psi oko njega. Stonesi ne pale avion dok im ne stigne bankovno jamstvo od dva milijuna dolara - po koncertu. Što je to nego posao? Čisto pragmatično razmišljanje, kakva klinčeva ljubav.
Tako je. I ako se ne drže ugovora sa diskografskim kućama, izgorjeli su, jer kako im je velika zarada, takvi su im i troškovi.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

07 Nov 2016, 19:27

Šabović Adis wrote:Umjetnost je (samo) u oku posmatrača (ili u uhu slušaoca :rofl:), inače je zanat. Vrhunski muzičari sviranje "dižu" do nivoa jednostavnosti, na kojemu, stoga, svirka i izgleda k'o hobi. Publici. :D
To ja zovem nepodnošljiva lakoća muziciranja :D
what we've got here is failure to communicate
Post Reply