Nefikcija- jedina podnošljiva literatura odraslih muškaraca

Knjigom u glavu
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

10 Feb 2012, 14:49

Kako vrijeme prolazi, sve manje, zapravo ništa, ne čitam fikcije (nu, to sam već rekao).
Središnji žanrovi poput epa, romana, drame, pripovijesti,... odoše u crnu rupu dosade.

Nu rubni, eseji, memoari, kritike i sl.- odlično se drže. Da i ne govorim o dobro pisanoj filozofiji, historiografiji, psihologiji, teologiji i sličnim oblastima koje zapravo i nisu znanost -OK, sadašnja je psihologija meka znanost, a dosta tvrđa u socijalnoj, biološkoj i drugim podrazdiobama.

Ukratko- Heraklit, Platon, Tacit, Tukidid, Schopenhauer, William James, Freud, Berdjajev,... lektira su koja je zanimljiva, dok romani i drame odoše u 3 pm.

Žene čitaju i kasnije romane i ostalo, no to je druga tema, spomenuta na forumu.hr.


User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

10 Feb 2012, 14:54

E, aj ti nama sad malo obrazloži zašto je tomu tako. Nećeš valjda reći da je to zato što si sve već pročitao, pa i da hoćeš, nemaš što. :cerek:
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

10 Feb 2012, 15:03

Zekoslawa » wrote:E, aj ti nama sad malo obrazloži zašto je tomu tako. Nećeš valjda reći da je to zato što si sve već pročitao, pa i da hoćeš, nemaš što. :cerek:
O tom je bilo govora.
Ne da mi se opet, dat ću link.
http://www.forum.hr/showthread.php?t=570041
http://www.salon.com/2011/06/28/stopped ... g_fiction/

Osobno, mislim da je to zato što žene imaju drugačiji tip mozga, ali o tom potom .. :kava:
User avatar
Danica
Posts: 18
Joined: 30 Dec 2011, 10:41

10 Feb 2012, 15:40

Znači li to da muškarci koji čitaju fikciju nisu odrasli, bez obzira na godine?
Lord Melchett: Ah, Blackadder, talking to yourself, I see.
Blackadder: Yes, it's the only way I can be sure of intelligent conversation.
User avatar
Nikolajevna
Posts: 1034
Joined: 28 Sep 2011, 22:51

10 Feb 2012, 16:26

Hroboatos, čovjek voli svašta analizirati, napose samoga sebe. Zašto činim to što činim? I uvijek nekako dolazi do zaključka da su razlozi objašnjivi njegovim zapanjujućim intelektualnim razvitkom i izdizanjem iznad prosječnosti. Problem se javlja kad osjeti potrebu za potvrdom jer se ispostavi da takvo objašnjenje najčešće nitko ne dijeli s njim osim njegove vlastite majke. A to je slaba utjeha.

Ti, naravno, uvijek možeš pomalo posprdno gledati na one koji uživaju u fikciji sad kad si je se zasitio i okrenuo psihologiji, teologiji i filozofiji, no samo ako si svjestan da ja, koja sam se u zadnje vrijeme uhvatila teorijske fizike, možda isto tako posprdno gledam na tebe. Ja to ne činim, naravno, jer meni potvrda ne treba, stupanj do kojeg ti od srca želim da i ti stigneš. Sretno.
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

10 Feb 2012, 16:33

Danica » wrote:Znači li to da muškarci koji čitaju fikciju nisu odrasli, bez obzira na godine?
Pa.... ne znam. Prvo bih rekao da ne, nego da su poseban temperament. U interviewu Philip Roth veli da ne čita fikciju jer se umudrio- no, a 70 i kusur godina. Također, on-ili netko drugi- da se divi Johnu Updikeu (sada pokojnom) što ima volje i energije da čita u svojim 70-ima romane i da ih recenzira.

A opet, možda i nisu odrasli, ili imaju u sebi bar dobar dio djetinjastoga. Što ne mora biti loše. Znao sam za ljude u 30-ima, čak 40-ima, koji su s užitkom čitali Tolkiena, za mene uvijek nešto posve nezanimljivo i jednostavno suvišno.

To je kao čitanje stripova. S mreže sam skinuo neke stripove koje sam čitao kao klinac i vidio, nakon nekoliko pročitanih, da je to jednostavno neprobavljivo. Sve mi se čini da i tzv. ozbiljna književnost pripada nekoj dobi- ali u to nisam siguran :misli:
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

10 Feb 2012, 16:36

Nikolajevna » wrote:Hroboatos, čovjek voli svašta analizirati, napose samoga sebe. Zašto činim to što činim? I uvijek nekako dolazi do zaključka da su razlozi objašnjivi njegovim zapanjujućim intelektualnim razvitkom i izdizanjem iznad prosječnosti. Problem se javlja kad osjeti potrebu za potvrdom jer se ispostavi da takvo objašnjenje najčešće nitko ne dijeli s njim osim njegove vlastite majke. A to je slaba utjeha.

Ti, naravno, uvijek možeš pomalo posprdno gledati na one koji uživaju u fikciji sad kad si je se zasitio i okrenuo psihologiji, teologiji i filozofiji, no samo ako si svjestan da ja, koja sam se u zadnje vrijeme uhvatila teorijske fizike, možda isto tako posprdno gledam na tebe. Ja to ne činim, naravno, jer meni potvrda ne treba, stupanj do kojeg ti od srca želim da i ti stigneš. Sretno.
Ovo zadnje ti je mali promašaj, jer ja sam teorijski fizičar po naobrazbi (da ne govorim o miljeu i društvu).

Usput, ako te zanima nešto čitko iz teorijske fizike, mogu ti preporučiti (mogu i stručno, iz pojedinih grana, no sumnjam da bi te zanimalo).
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

10 Feb 2012, 16:38

Ja se, očito mi je, ne uklapam u navedene šeme jer gutam sve i svašta. uzet ću u ruke svaku knjigu koja mi se učini zanimljivom bez obzira u koju bi je kategoriju netko svrstao. Isto se ponašam i s glazbom. Svašta mi je u glazbi interesantno i čini me radosnim kao i mnoge rečenice i priče u knjigama...a imam 45.
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

10 Feb 2012, 17:22

karambol » wrote:Ja se, očito mi je, ne uklapam u navedene šeme jer gutam sve i svašta. uzet ću u ruke svaku knjigu koja mi se učini zanimljivom bez obzira u koju bi je kategoriju netko svrstao. Isto se ponašam i s glazbom. Svašta mi je u glazbi interesantno i čini me radosnim kao i mnoge rečenice i priče u knjigama...a imam 45.
Sretan čovjek :headbang:
User avatar
Nikolajevna
Posts: 1034
Joined: 28 Sep 2011, 22:51

10 Feb 2012, 19:00

Hroboatos » wrote:Ovo zadnje ti je mali promašaj, jer ja sam teorijski fizičar po naobrazbi (da ne govorim o miljeu i društvu).

Usput, ako te zanima nešto čitko iz teorijske fizike, mogu ti preporučiti (mogu i stručno, iz pojedinih grana, no sumnjam da bi te zanimalo).
Mah, ako misliš da je promašaj onda nisi shvatio poantu. Nije sad važno čitam li ja u četrdesetoj teorijsku fiziku ili nedjeljni ljubić iz Jutarnjeg (usput, ako ima tko da je pročitao zadnji neka mi javi na pm, iščupane su mi stranice nakon što je Jennifer bacila zaručnički prsten Thomasu u lice), radi se o tome da će uvijek biti netko tko će te držati za ‘mentalno neodraslog’ dok ti istovremeno samozadovoljno uživaš u sebi. Nema, naravno, ničega lošeg u odavanju priznanja sebi sve dok ocjenu svog razvoja ne temeljiš na učmalosti drugih.
Evo, ja ove koji se uživljavaju u Tolkiena i Harija Potera a više im je od trideset imam tendenciju doživljavati erektilno disfunkcionalnima ali sam svjesna da meni to neće pomoći da ne budem frigidna.

Preporuči, hajde.
Hroboatos wrote: :headbang:
Djetinjast si.
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

10 Feb 2012, 19:46

Nikolajevna » wrote:Mah, ako misliš da je promašaj onda nisi shvatio poantu. Nije sad važno čitam li ja u četrdesetoj teorijsku fiziku ili nedjeljni ljubić iz Jutarnjeg (usput, ako ima tko da je pročitao zadnji neka mi javi na pm, iščupane su mi stranice nakon što je Jennifer bacila zaručnički prsten Thomasu u lice), radi se o tome da će uvijek biti netko tko će te držati za ‘mentalno neodraslog’ dok ti istovremeno samozadovoljno uživaš u sebi. Nema, naravno, ničega lošeg u odavanju priznanja sebi sve dok ocjenu svog razvoja ne temeljiš na učmalosti drugih.
Evo, ja ove koji se uživljavaju u Tolkiena i Harija Potera a više im je od trideset imam tendenciju doživljavati erektilno disfunkcionalnima ali sam svjesna da meni to neće pomoći da ne budem frigidna.

Preporuči, hajde.


Djetinjast si.
Svašta. Nu dobro, da se ne petljam u naklapanja:

Janez Strnad: Mala kvantna fizika- vrlo preporučljivo djelo susjeda
Leonid Ponomarev: Kvantna kocka- sjajna popularna knjiga
Brian Greene: Tkivo svemira- isto, uglavmnom ostrunama no
ima dosta svega, za postupno i studiozno čitanje
Stephen Hawking: Svemir u orahovoj ljusci - dobra slikovnica, no
ostalo od Hawkinga ne bih, jer je on dosta loš u izlaganju (najbolji je Greene)
Richard Feynman: Osobitosti fizikalnih zakona
Roger Penrose: Carev novi um - dio o fizici, preskočiti o Giedelu i AI
...

Ima toga još, no o tom potom..
User avatar
Nikolajevna
Posts: 1034
Joined: 28 Sep 2011, 22:51

10 Feb 2012, 23:10

Hvala lijepa. Tkivo svemira Briana Greena upravo čitam, odlična je, razumljiva nama laicima. Od Hawkinga sam pročitala samo Teoriju svega ali to je više kao nekakav sažeti uvod. Sviđa mi se U potrazi za konačnom teorijom Stevena Weinberga iako se ponekad moram vraćati na pročitano, no kad se već on toliko potrudio red je da i ja to učinim. :D Preporučuju mi i Kakua.
Hvala bogu na popularizatorima znanosti.
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

11 Feb 2012, 00:05

Nikolajevna » wrote:Hvala lijepa. Tkivo svemira Briana Greena upravo čitam, odlična je, razumljiva nama laicima. Od Hawkinga sam pročitala samo Teoriju svega ali to je više kao nekakav sažeti uvod. Sviđa mi se U potrazi za konačnom teorijom Stevena Weinberga iako se ponekad moram vraćati na pročitano, no kad se već on toliko potrudio red je da i ja to učinim. :D Preporučuju mi i Kakua.
Hvala bogu na popularizatorima znanosti.
Weinberg, po mom sudu, nije vrijedan truda. On je dosta zahtjevno štivo,
i za laika je pretežak, a za profesionalca je mješavina onoga što zna i osobnih Weinbergovih
stavova.
Osim toga, od njega se ne može nešto bitno spoznati i naučiti.
Knjiga je teža zbog tehničke naravi, ali nema neku misaonu "dubinu", a niti otvara neke jače spoznaje.

Greene je najbolji, dok je od mnoštva knjiga na engleskom- ako te zanima- dobra, ali preteška knjiga Penrosea: "The Road to Reality" (oko 120 kn u mekom ovitku), ali ima previše matematike i to ne trivijalne, pa i sveučilišni profesori fizike ju čitaju uz konzultiranje literature.
Lakša je njegova nedavna (2010) "Cycles of cosmos", koja se može skinuti ako želiš
s mreže (nije za javnost zbog autorskih prava i SOSA i PIPA).

Popularne su i dobre knjige Iana Stewarta "Kocka li se Bog ?" (o kaosu i kompleksnosti), te
Gleickova knjiga o kaosu, dok su, rekoh, Hawkingovie knjige precijenjene zbog kulta ličnosti.

Također, izvrsna je knjiga o Einsteinu povodom 100-godišnjice, u kojoj ima
i dobre fizike- http://www.skriptarnica.hr/opis.aspx?pr ... 9530614499

Općenito, na internetu ima sve (npr od Greenea 3 knjige) na engleskom, dok na papiru na hrvatskom imamo dosta toga, no to treba posuditi ili kupiti.

O Diracu je zanimljiva knjiga koju sam pročitao, no realno stotine stranica ne vrijedi više od ovoga prikaza: http://www.guardian.co.uk/science/2009/ ... lo-quantum
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

11 Feb 2012, 02:00

Hroboatos » wrote:Svašta. Nu dobro, da se ne petljam u naklapanja:

Janez Strnad: Mala kvantna fizika- vrlo preporučljivo djelo susjeda
Leonid Ponomarev: Kvantna kocka- sjajna popularna knjiga
Brian Greene: Tkivo svemira- isto, uglavmnom ostrunama no
ima dosta svega, za postupno i studiozno čitanje
Stephen Hawking: Svemir u orahovoj ljusci - dobra slikovnica, no
ostalo od Hawkinga ne bih, jer je on dosta loš u izlaganju (najbolji je Greene)
Richard Feynman: Osobitosti fizikalnih zakona
Roger Penrose: Carev novi um - dio o fizici, preskočiti o Giedelu i AI
...

Ima toga još, no o tom potom..
Ja sam ovakve (i skoro sve ove) knjige (pro)čitao još u gimnaziji, a sad čitam uglavnom fikciju.
Znači li to da postajem žena?
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Nikolajevna
Posts: 1034
Joined: 28 Sep 2011, 22:51

11 Feb 2012, 13:10

Hroboatos » wrote:Weinberg, po mom sudu, nije vrijedan truda. On je dosta zahtjevno štivo,
i za laika je pretežak, a za profesionalca je mješavina onoga što zna i osobnih Weinbergovih
stavova.
Osim toga, od njega se ne može nešto bitno spoznati i naučiti.
Knjiga je teža zbog tehničke naravi, ali nema neku misaonu "dubinu", a niti otvara neke jače spoznaje.
Huh, razočaranje. Hvala što si mi ukazao na to.
JPK wrote:Ja sam ovakve (i skoro sve ove) knjige (pro)čitao još u gimnaziji, a sad čitam uglavnom fikciju.
Znači li to da postajem žena?
Ma nije to ali slijed je svakako neobičan. Ti si do sad već trebao ili istraživati crne rupe ili se prebaciti na teologiju. :D
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

11 Feb 2012, 22:46

Nikolajevna » wrote:Ma nije to ali slijed je svakako neobičan. Ti si do sad već trebao ili istraživati crne rupe ili se prebaciti na teologiju. :D
Čekaj, pa nije još ishlapio. Kad JPK krene u teologiju, znat ćemo da je onaj zli Nijemac već dobrano uznapredovao.
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

12 Feb 2012, 02:41

JPK » wrote: Ja sam ovakve (i skoro sve ove) knjige (pro)čitao još u gimnaziji, a sad čitam uglavnom fikciju.
Znači li to da postajem žena?
Oko pola ovih knjiga je objavljno u zadnjih 3-5 godina, dakle- neistina.
plavi sat
Posts: 5
Joined: 03 Feb 2012, 23:42

12 Feb 2012, 08:53

Hroboatos » wrote:Pa.... ne znam. Prvo bih rekao da ne, nego da su poseban temperament. U interviewu Philip Roth veli da ne čita fikciju jer se umudrio- no, a 70 i kusur godina. Također, on-ili netko drugi- da se divi Johnu Updikeu (sada pokojnom) što ima volje i energije da čita u svojim 70-ima romane i da ih recenzira.

A opet, možda i nisu odrasli, ili imaju u sebi bar dobar dio djetinjastoga. Što ne mora biti loše. Znao sam za ljude u 30-ima, čak 40-ima, koji su s užitkom čitali Tolkiena, za mene uvijek nešto posve nezanimljivo i jednostavno suvišno.

To je kao čitanje stripova. S mreže sam skinuo neke stripove koje sam čitao kao klinac i vidio, nakon nekoliko pročitanih, da je to jednostavno neprobavljivo. Sve mi se čini da i tzv. ozbiljna književnost pripada nekoj dobi- ali u to nisam siguran :misli:
Ali mene ne obvezuje ništa od tog što Philip Roth kaže.
Kao ni tvoj pretenciozni naslov. Jer tko si ti da bi govorio u ime "odraslih muškaraca"?
Možes samo u svoje ime.
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

12 Feb 2012, 14:30

plavi sat » wrote:Ali mene ne obvezuje ništa od tog što Philip Roth kaže.
Kao ni tvoj pretenciozni naslov. Jer tko si ti da bi govorio u ime "odraslih muškaraca"?
Možes samo u svoje ime.
Tipična babarija. Uostalom, uz pokoju iznimku, ovaj je situs pun baba i "baba".
Post Reply