Srpska književnost

Knjigom u glavu
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

05 Dec 2011, 21:33

Ovo je tema za nas jugobrontosaure koji smo učili u školi i srpsku književnost, a njeki i čitali kasnije njihova djela.

Pa, šta kažete ? Branko Radičević, Laza Kostić, Bora Stanković, Ivo Andrić, ..
ja bih dodao i Milan Rakić, Jovan Dučić, Borislav Pekić, Miodrag Bulatović- Bule, Antonije Isaković-Lule, Dobrica Ćosić-Gedža, Bora Ćosić, ...

I naravno, Dositej Obradović i "Pismo Haralampiju" :D


User avatar
Tea Tree
Posts: 5418
Joined: 03 Oct 2011, 15:57

05 Dec 2011, 22:01

Nisam se mogla ne sjetiti svoje srednje škole i Milana Oklopdžića - CA Blues. :cerek:
Pročitala sam je nekoliko puta, ali zadnji put prije dvadesetak godina i ne znam kako bih je doživjela danas. Tada je bilo jako impresivno.

Ima li koga da je čitao i sjeća se?
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

05 Dec 2011, 22:06

I naravno, Vladislav Petković - Dis.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

05 Dec 2011, 22:14

Tea Tree » wrote:Nisam se mogla ne sjetiti svoje srednje škole i Milana Oklopdžića - CA Blues. :cerek:
Pročitala sam je nekoliko puta, ali zadnji put prije dvadesetak godina i ne znam kako bih je doživjela danas. Tada je bilo jako impresivno.

Ima li koga da je čitao i sjeća se?
Da, Srbi imaju tradiciju "vidi mene po belom svetu". U toj je biblioteci izašao i Stevan Pešić (Katmandu, ima narkomana i tako..).
Mika Oklop je bio OK, mislim da je otišao u SAD negdje 80-ih i nažalost prerano preminuo. Negdje sam pročitao da mu je tamo i sin, valjda je izdao očevu postumu.

Inače, to je djelo realno- fikcija, doslovno. Amerika obećana zemlja zanimacije, svega ima, ali ne onoga što je baš tamo itekako izrazito- krampanje i crnčenje. Mika je prikazao dosta relaksiranu hedonističku subkulturu kao normu.

A ona to- nije.
User avatar
Tea Tree
Posts: 5418
Joined: 03 Oct 2011, 15:57

05 Dec 2011, 22:29

To je tako divno za srednjoškolski um. :cerek:
Osim toga, vjerujem da je njegov život u toj fazi i izgledao dosta blizu onome što je pisao.
Nije da je radio u skladištu pa zato i ne mislim da je to prikazao kao normu; samo dio svog života.
Nisam čak ni tada mislila da u Americi svi tako žive. Samo oni koji su došli na postdiplomski iz režije. :D

Umro je 2007., nije imao ni 60 godina.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

06 Dec 2011, 09:20

Donatovim rječnikom rečeno - srpski borgesovci dragi su mi barem poput hrvatskih, osobito Kiš i Pekić. Pavića ne volim, Crnjanski i Albahari mnogo su mi bolji. Općenito, razdoblje moderne i postmoderne jako im je kvalitetno, tada su ispisane mnoge dobre stranice.

Eh da, volim i ona dva nacionalista, Ćosića i Draškovića. Sjajni su pisci, koliko god bili politički neosviješteni. ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

06 Dec 2011, 09:43

Nemere ova tema proć' bez Ćopića i Basare.
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
User avatar
Aristocat
Posts: 1088
Joined: 10 Nov 2011, 23:41

06 Dec 2011, 10:45

Momo Kapor, proza u trapericama. :)
User avatar
Aristocat
Posts: 1088
Joined: 10 Nov 2011, 23:41

06 Dec 2011, 10:48

Hekatonhir » wrote:Donatovim rječnikom rečeno - srpski borgesovci dragi su mi barem poput hrvatskih, osobito Kiš i Pekić. Pavića ne volim, Crnjanski i Albahari mnogo su mi bolji. Općenito, razdoblje moderne i postmoderne jako im je kvalitetno, tada su ispisane mnoge dobre stranice.

Eh da, volim i ona dva nacionalista, Ćosića i Draškovića. Sjajni su pisci, koliko god bili politički neosviješteni. ;)
Hazarski rijecnik? Citao si? Ako jesi voljela bi cuti tvoju recenziju. :)
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

06 Dec 2011, 10:56

Rječnik. Pisao sam već negdje o tome - ne sviđa mi se taj mudrosni larpurlartizam. Pavić niže rečenice koje lijepo zvuče, to je istina - ali besmislene su. Daleko je to od originala, od Borgesa. Jedino što mi se svidjelo jest postojanje dvije inačice, muške i ženske. To držim inovativnim. Ostalo je hrpa sranja. Nacifranog, ali sranja.
Potpisi su za budale.
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

06 Dec 2011, 11:09

Hazarski rečnik je tipično prodavanje muda pod bubrege. Sadržaja nema. To je stilska vježba. I to zamorna. Nije čudo da je autor devedesetih krenuo krivudavim putevima četništva. Trebalo je tu prazninu nečim popuniti, a nacionalizam ne samo da popunjava nego i nadima.

Danilo Kiš je najveći srpski pisac, a njegova djela dokaz da Srbi mogu pisati vrhunsku miteleuropsku književnost.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

06 Dec 2011, 11:15

Našao sam, treća stranica teme Najgora pročitana djela. :zubo:
Hekatonhir » wrote:Ni ja ne volim Pavića. Možda zato što više naginjem drugoj vrsti imaginacije, a kod njega to mi više nalikuje na ekshibicionizam. Poštujem to što radi, ali velim - ne paše mi. Jer mu je diskurz naporan. Koliko god volio pisce erudite. Pekić, Kiš - u cjelini više oni koji slijede Borgesa i u građenju fabule, u minijaturama, a ne samo u simbolizmu i u baroknoj razigranosti jezika - odgovaraju mi bolje od onih koji žele napisati epohalno pametna djela.

Svidjela mi se doduše fora s muškom i ženskom inačicom Rečnika. Vjerojatno je nastala pod utjecajem feminističke kritike. Originalno, u svakom slučaju.
Potpisi su za budale.
User avatar
Aristocat
Posts: 1088
Joined: 10 Nov 2011, 23:41

06 Dec 2011, 11:59

Hekatonhir » wrote:Rječnik.
Da. Brzina pisanja me ne opravdava, ali dogodio se tipfeler.

Nego, racuna li se Gorski vijenac pod srpsku knjizevnost? :)
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

06 Dec 2011, 14:17

schmokljan » wrote:Hazarski rečnik je tipično prodavanje muda pod bubrege. Sadržaja nema. To je stilska vježba. I to zamorna. Nije čudo da je autor devedesetih krenuo krivudavim putevima četništva. Trebalo je tu prazninu nečim popuniti, a nacionalizam ne samo da popunjava nego i nadima.

Danilo Kiš je najveći srpski pisac, a njegova djela dokaz da Srbi mogu pisati vrhunsku miteleuropsku književnost.
Na stranu tvoja idejna vratolomija, činjenica je da je i meni ta knjiga bezvezna.
To nije ni fantastika, ni realizam, ni mudrost, ni vizionarno, ni ...
Mislim da je Pavić to dobro skuhao koketirajući s ezoterijom, židovskim temama i
inovativnošću koju je-negdje sam pročitao- preuzeo od Andreasa Okopenka.

Prazno djelo i kaotično, nema likova ni ideja....
Zanimljivo je d aje uspio u "velikom svijetu".
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

06 Dec 2011, 15:11

Aristocat » wrote:
Nego, racuna li se Gorski vijenac pod srpsku knjizevnost? :)
Ovisi koga pitaš. ;)
Potpisi su za budale.
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

06 Dec 2011, 20:06

Vjerojatno najbolji srpski pisci su Crnjanski, Kiš i Pekić, te Andrić kao pridruženi član.
Mislim d aje Bora Ćosić, uza sve prijevode, podcijenjen, a Pavić debelo precijenjen.

naveo bih još jednu odliku srpske književnosti- Srbi pišu voluminozne memoare (Dejan Medaković, Žika Pavlović, Borislav Pekić,..). Ne ulazim koliko je sve to vrijedno, ali očito ljudi misle da im se nešto zanimljivo zbivalo.

Najslabiji je dio srpske literature esej i kritika. I najbolji među esejistima, kao Nikola Miloišević, iako vrijedni, nisu kakovosti romanopisaca.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

06 Dec 2011, 20:24

Zanimljiv je i Petrović, njegova je Burleska gospodina Peruna boga groma vrlo neobično djelo. Posve u postmodernističkom stilu, a roman je objavljen 1921. Nema klasičnog pripovijedanja ni mimesisa, sve je izmiješano kao luđačka salata - stvarnost, snovi, mitovi - kao u Büchnerovu Woyzecku, drami koja je bila moderna kad se za modernitet još nije ni znalo.
Potpisi su za budale.
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

06 Dec 2011, 21:32

Hekatonhir » wrote:Zanimljiv je i Petrović, njegova je Burleska gospodina Peruna boga groma vrlo neobično djelo. Posve u postmodernističkom stilu, a roman je objavljen 1921. Nema klasičnog pripovijedanja ni mimesisa, sve je izmiješano kao luđačka salata - stvarnost, snovi, mitovi - kao u Büchnerovu Woyzecku, drami koja je bila moderna kad se za modernitet još nije ni znalo.
To je u stilu onoga doba, ekspresionizam i dadaizam.
I "Pantologija" Vinavera je nešto bez glave i repa.
Ne bih rekao da je to njeko ostvarenje, nego je zanimljivije kao
eksperiment.
Petrović je napisao roman "Protiv sila nemerljivih" (ili sl. naslov), no
to je nekako čudno, mislim d anije uspio. O glavnom djelu "Dan šesti"
(ako nisam pomiješao) ne mogu reći, nisam čitao.
User avatar
lucca
Posts: 297
Joined: 10 Nov 2011, 09:31
Location: grid.

07 Dec 2011, 15:44

svetozar pak jedan drugi petrovic je bio bog i batina za stih i sve oko njega, sjecam se njegovih spisa i dan danas jer mi je to bila prva petica na faksu

nemos zaboravit onolko mucenje, nikad i nikad :durica:

cek..jel on opce srbin :xzubo:
Song to the Siren
User avatar
Sudden Sid
Posts: 13
Joined: 29 Sep 2011, 13:15

07 Dec 2011, 18:07

lucca » wrote:cek..jel on opce srbin :xzubo:
Jel on opće književnik? :D


Ontopik, dvojac Kiš - Pekić rastura. Pekić je "Vremenom čuda" preduhitrio "Brianov život" Montyja Pythona. Kod Kiša nema te razornu duhovitost koja meni paše, ali mi je njegova književnost bio nešto sasvim novo što nisam još vidio. Osim "Grobnice", izdvojio bih i "Bašta, pepeo", tanku, emotivnu i inteligentnu knjigu koju, kad sam se već raspametio s usporedbama, bih prozvao srpskim "Klubom boraca" :D
User avatar
lucca
Posts: 297
Joined: 10 Nov 2011, 09:31
Location: grid.

07 Dec 2011, 20:07

Sudden Sid » wrote:
Jel on opće književnik? :D
a di cemo bogati spominjat teoreticare knjizevnosti i komparatiste?
na hobijima? :xd:
Song to the Siren
User avatar
rose madder
Posts: 57
Joined: 25 Oct 2011, 18:05

08 Dec 2011, 22:01

je'l se spominjalo antica?
njega volem :cerek:

Da strava u novinama nije oveća, život bi bio skroz zgodna pojava.
Almost Rosey
Posts: 2861
Joined: 18 Sep 2011, 15:31

08 Dec 2011, 22:13

Momo Kapor :cerek:
Taj čemer i jad, ti vlažni podrumski stančići, te kose nauljene, pa malograđanština, užegli smrad praznih kuhinjica i otužnih života... nikoga nisam čitala tko bi to plastičnije, opipljivije oslikao :s

Desanka maksimović, također <3 Na njezinim sam pjesmama učila ćirilicu :)
User avatar
Sudden Sid
Posts: 13
Joined: 29 Sep 2011, 13:15

08 Dec 2011, 23:55

Joj, ja sam učio ćirilicu na "Burleski gospodina Peruna, boga groma" Rastka Petrovića. Majko mila. Jedna od najluđih knjiga koje sam pročitao u životu, ne znam bih li preporučio da je pročitate ili da pobjegnete što dalje od nje :D
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

09 Dec 2011, 00:28

Odluči se, pobogu! :zubo:
Post Reply