Philip Roth (1933 - 2018)

Knjigom u glavu
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

23 May 2018, 16:50

Što meni osobno nije bio drag kao pisac, nema veze. Zaslužuje da ga zabilježimo. Portnoyeva boljka bila je svojevremeno kultna knjiga, no ne bih bila ništa izgubila da je nisam pročitala. Osim mogućnosti da raspravljam s frendovima. :cerek:

Sad vi! Napadnite me i recite kako je bio super autor i kako ja ništa ne kužim. :raspa:


User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

23 May 2018, 17:33

Nikad čuo :ne zna:... a i umro je? Pa od čega?
Last edited by haram on 23 May 2018, 17:37, edited 1 time in total.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

23 May 2018, 17:36

haram wrote:
23 May 2018, 17:33
Nikad čuo :ne zna:... a i umro je?
Aha. Namjerno je to napravio kako bi za njega čuli i oni koji do sada nisu. :raspa:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

23 May 2018, 17:37

Ae, svašta ljudi već rade za 5 minuta slave.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

23 May 2018, 18:09

Nije bio toliko loš kao što Didi kaže, Portnoy je duhovit i zabavan, a ni kvazipovijesni romani poput onoga o Anni Frank (Pisac iz sjene) ili Charlesu Lindberghu (Zavjera protiv Amerike) nisu bez britkih dijelova. U prvom Anne ostaje živa, u drugom Charles postaje američki predsjednik. Zanimljivo na prvu loptu, ha? Roth je uglavnom takav, nije ga teško čitati.
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

24 May 2018, 21:47

Jedina Rothova karakteristika koja mu ide u prilog jest što je Židov, a i to nije umio iskoristiti.

Obožavam židovski humor, vicevi su im jednako dobri i otprilike jednako nadahnuti kao bosanski, no kod Rotha je i ta duhovitost izostala. Portnoyeva boljka napisana je u doba kada se otvorena seksualnost ponovo počela uvlačiti u američku literaturu koja se bila ponadala da je čitateljstvo zaboravilo Millera. To je doba beat generacije ili neposredno nakon nje, doba kada se u pitanje dovode temelji na kojima počiva američko konzervativno društvo, kao i zasade što su ih svojevremeno bili postavili putnici s Mayflowera i suci vješticama iz Salema. Nekoliko godina nakon što je Miller opet dopušten u Americi i nakon što je (napokon) objavljena Kerouacova knjiga Na cesti.

No Miller i Kerouac bili su i ostali dobri pisci, a Roth to nije. Portnoyeva boljka isplivala je na valu koji sam maločas opisala, a poslije je uslijedio antiklimaks. Sve ovo o čemu Stitch piše samo je zanimljivo u pogledu fabule: dobra knjiga jest knjiga koja ne mora imati štosnu fabulu da bi bila dobra.

Okej, bilo je zanimljivo čitati o problemima mladoga židovskog neženje vezana uz mamicu i o njegovoj masturbaciji. Prvi put. Poslije je postalo dosadno. Dečko se počeo ponavljati, postao je brbljav i redundantan te bezobrazan prema čitatelju - kao da nam baca u lice: "Ma ne da mi se pisati, a ti samo čitaj!"
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

25 May 2018, 08:24

Mene je podsjetio na bitničkog Adriana Molea, mjestimice ima iste fore kao Sue Townsend, koju jako volim. Različite su to stvari, razumije se, teško je uspoređivati ta dva (ili deset, uračunam li sve što je ona napisala) romana, ali ima dodirnih točaka, a i nasmije se čovjek. Zabava je bitan dio umjetnosti (Horacije bi čak rekao - jedna od dvije funkcije) i tu ne treba biti prestrog prema Rothu.
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

25 May 2018, 08:30

Adrian Mole. Da, tu su negdje. Meni ni jedno ni drugo nije bilo zabavno. Da imam vremena ili da je Roth toga vrijedan, pisala bih više. Ovako - zadržimo se na otrcanoj izreci da se o ukusima ne raspravlja.
Post Reply