Knjige mog djetinjstva

Knjigom u glavu
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

19 Sep 2011, 16:15

Kako je još uvijek malo brooj forumaša ođe, ja otvaram temu za temom :D

Dakle, koje knjige su vam obilježile djetinjstvo? One koje ste čitali i nakon što su vam rekli da je vrijeme za poći leći?

Winnetou, plakala sam kad je umro.
Sin lovca na medvjede
Eko eko, baš sam neki dan imala diskusiju o njemu

slušam! :ceka:


Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

19 Sep 2011, 16:35

Ima ih zilijun. Od onih iz biblioteke Vjeverica, volio sam posebice Lovraka i Kušana. Ćopića, naravno, on je car. Ivanu Brlić-Mažuranić, kako ta žena divno piše. Maya, Greya, Coopera od tih indijanskih. Londona i Vernea, kad smo već kod pustolova.

Sve sam te pisce i djela pročitao mnogo puta. Od početka, od sredine, od kraja - kako se već čitaju velike knjige.
Potpisi su za budale.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

19 Sep 2011, 16:37

Ovo što je naveo Storuki i još - Roto-romani, Život, Trag. Nda, i Ninđa.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

19 Sep 2011, 16:39

Leslie Eldridž romani? fakjea.

Odrasla sam uz njega i Sumiko :zubo:
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

19 Sep 2011, 16:39

E da, Sirius, Trag i Ninđa - sve sam ih imao. Ali ono, sve.
Potpisi su za budale.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

19 Sep 2011, 16:40

Zagorka, i svi njeni romani

Čopić, imam ih doma :)

Sienkiewicz- Kroz pustinju i prašumu :) divna, divna knjiga, naučila sam što je kinin i što su biserke :D
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

19 Sep 2011, 16:42

A Quo vadis? Pff, majketi, to je knjiga da se smrzneš.
Potpisi su za budale.
User avatar
Vodena
Posts: 2100
Joined: 17 Sep 2011, 23:58

19 Sep 2011, 16:45

Ja sam isto fan Zagorke, od vrtića. Čitah kamen na cesti i kći lotrščaka prije osnovne škole. :trep: a zatim i sva ostala izdanja.
Onda sam išla redom po maminim regalima....Anđelika, Katerina, Janko Matko, pa zatim Kumičića kod djeda cijelog pročitala, zatim svašta nešta što su starci pokupovali od onih putnika trgovaca, pa sam došla do Millera (stari kupil jer su imale krasne baršunaste korice), cijela kolekcija. :facepalm:
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

19 Sep 2011, 16:45

Hekatonhir wrote:A Quo vadis? Pff, majketi, to je knjiga da se smrzneš.
pa Pustinju sam čitala ko dijete, Quo vadis ipak na faxu :D

i da, odlična je .
uostalom, kao i Ognjem i mačem
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
klonka
Posts: 2801
Joined: 17 Sep 2011, 22:00

19 Sep 2011, 16:50

K'o naručeno. Kopipejstam s Fejsbuka, lijena sam pisati ponovo. Nije sve isto, editirala sam opise. :D


W. Bonsels - Pčelica Maja (Prva knjiga koju sam ikad pročitala. Mama mi ju je počela čitati za laku noć i jednu večer nije došla na vrijeme pa sam uzela knjigu u svoje ruke i dovršila je. Nije slikovnica i nema onog glupog Pave!)
A. A. Milne - Medo Winnie zvani Pooh (Dobila za poklon za uspješno završen prvi osnovne. Obožavam i dan danas. Divni dijalozi, odličan prijevod Mie Pervan-Plavec. Preteča Calvina & Hobbesa)
E. Kästner - Emil i detektivi (Ovo je isto negdje iz prvog osnovne i sad tu krećem sa serijom knjiga o hrabroj dječurliji. Dječurlija hvata lopova.)
I. Kušan - Koko i duhovi (Dječurlija hvata duhove. Jedva čekam pogledati film.)
B. Kosier - Dobar vetar "Plava ptico" (Dječurlija hvata švercere oružjem.)
H. Bauman - Vrtuljkom oko svijeta (Dječurlija hvata otetog jazavčara.)
F. Molnár - Junaci Pavlove ulice (Dječurlija se bori protiv druge druge dječurlije. Botanički vrt. Kitovo udruženje. Tko nije plakao nakon sto je Nemeček umro ozbiljno nema srce.)
R. L. Stevenson - Otok s blagom (Još pustolovne dječurlije, dobro, samo jedan pustolovni klinac, ali zato knjiga ima najstrašnijeg brodskog kuhara i papigu i svašta još. Dok sam je čitala, crtala sam mapu otoka.)
K. May - Winnetou (Riječi su suvišne. Tko ovo nije voliko nek se odmah samoubije.)
F. L. Baum/A. Volkov - Čarobnjak iz Oza/Čarobnjak iz Smaragdnog grada (Volkov je slobodno "preveo" Bauma na ruski. Odrasla sam uz tu verziju iako sam kasnije imala i original. Eli i Totoška su mi bili draži. Vidi se da sam rusofil i komunjara.)
M. Ende - Beskrajna priča (Imaginacija ovog pisca je prekrasna. Ima odličan obrat u radnji. I genijalne likove poput trkaćeg puža i kamenojedca koji pojede svoj kameni bicikl koje bi bilo šteta ne spomenuti.)
R. Dahl - Vještice (Djeca smrde, a vještice izgledaju kao obicne žene, žive među nama i kuju pakleni plan kako da se riješe sve djece svijeta. A must read.)
I. B. Mažuranić - Priče iz davnine (Zmajevi, bjesovi, gadne zle vile i čitava svita užasnih bića koja vrebaju na dva koraka od kuće, tko to ne bi volio?)
T. Seliškar - Djed Som (Najbolja literatura za preboljevanje gripe usred ljeta dok ti jedino društvo u sobi pravi maketa vjetrenjače. A i som je kul.)
J. Horvat - Waitapu (Najljepša priča o odrastanju. Točka.)
P. Katalinić - More pod sjevernom zvijezdom (Druga najljepša priča o odrastanju. Točka.)
J. M. Barrie - Petar Pan (Treća najljepša priča o odrastanju. Jer će umrijeti biti strašno velika avantura! I jer je kapetan Kuka bio jedina osoba koje se bojao i brodski kuhar!)


:hekla:
Last edited by klonka on 19 Sep 2011, 16:53, edited 2 times in total.
gonj špadi
User avatar
klonka
Posts: 2801
Joined: 17 Sep 2011, 22:00

19 Sep 2011, 16:51

Pješčana wrote: Sienkiewicz- Kroz pustinju i prašumu :) divna, divna knjiga, naučila sam što je kinin i što su biserke :D
I meni je ta bila draga kad sam bila mala, ali zapravo je užasna. Hvala postkolonijalnoj teoriji za to što je danas prezirem do besvijesti. :serek:
gonj špadi
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

19 Sep 2011, 16:53

Lovrak. Mato Lovrak.
Hrpa njegovih knjiga, redom prepunih pretjerivanja u emocijama, o nekom prostoru i vremenu koji su mi bili posve strani i nerazumljivi i nezamislivi.
Nerijetko mu skidam sve po spisku i smatram ga "zaslužnim" za puno toga što mi u svijetu nije jasno. Tamo se, k'o u ranim vesternima, već na početku znalo da će oni zli najebat', da će se oni posvađani pokajat' i pomirit' i da će sve uredno završiti kičastim opisima grljenja, ljubljenja i suza radosnica,
Trebalo je puno vremena i puno knjiga i puno gutanja da bi čovjek shvatio da je Lovrak Lovrak, a Kundera Kundera.

A opet, bolje djecu hraniti Lovrakom. Neka barem dio života vjeruju u svaštanešto... :)
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

19 Sep 2011, 16:58

Vodena wrote:pa sam došla do Millera (stari kupil jer su imale krasne baršunaste korice), cijela kolekcija. :facepalm:
To sam čitao kasnije, u srednjoj. Zato što me u osmom osnovne profesorica hrvatskog poslala pedagogu zbog 120 dana Sodome, to sam listao pod klupom. Justinu nije našla, bila je u torbi. :cerek:

A kad sam se negdje u prvom-drugom razredu uhvatio Millera, stara mi je došla u sobu, zabrinuta, jer sam pišao od smijeha čitajući Rakovu obratnicu. Cijela se kuća orila. Kako je ono opisivao Llonu, mislim da se tako zvala? Imala je njemačka usta, francuske uši i rusku stražnjicu. Pizda joj je bila međunarodna. :lol:

I dan-danas toga se sjećam. Predobar mi je. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

19 Sep 2011, 17:12

Prve knjige koje su imale veze sa seksom bile su Angelica i još neka kojoj se ne mogu sjetit imena, mislim da se zvala Mistralova kći.
jao :cerek:

a onda sam dobila zbirku arapskih erostkih priča, ajmo ih tako nazvati, s crtežima, i puno toga je sjelo na svoje mjesto :zubo:
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

19 Sep 2011, 17:21

Čitala Priču o djevojci O? De Sade iz ženske perspektive, zanimljiva knjižica.
Potpisi su za budale.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

19 Sep 2011, 17:22

Hekatonhir wrote:Čitala Priču o djevojci O? De Sade iz ženske perspektive, zanimljiva knjižica.
ne.
pišem, pamtim :zubo:
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

19 Sep 2011, 18:13

Erica Jong. :cerek:

Nego, evo sramim se, nisam pročitala ama baš ništa od Janka Matka. Vrijedi li to šta? :D
bliss
Posts: 1121
Joined: 18 Sep 2011, 15:26

19 Sep 2011, 18:14

Zekoslawa wrote:

Nego, evo sramim se, nisam pročitala ama baš ništa od Janka Matka. Vrijedi li to šta? :D
Jao, ja sam to gutala u osnovnoj. :cerek: Ne znam koliko bi mi leglo sad, ali tad mi je bilo super.
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

19 Sep 2011, 18:17

bliss wrote: Jao, ja sam to gutala u osnovnoj. :cerek: Ne znam koliko bi mi leglo sad, ali tad mi je bilo super.
Ah, ja sam ove godine imala dječju književnost. I ponovno iščitala sve moguće pričice za djecu. I ko ništa vratim se u djetinjstvo. Bit će da će onda i Janko prolaziti. U nekoj sam priglupoj fazi, mislim da je pravo vrijeme za njega. :D
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

19 Sep 2011, 18:42

Pješčana wrote:Prve knjige koje su imale veze sa seksom bile su Angelica i još neka kojoj se ne mogu sjetit imena, mislim da se zvala Mistralova kći.
jao :cerek:

a onda sam dobila zbirku arapskih erostkih priča, ajmo ih tako nazvati, s crtežima, i puno toga je sjelo na svoje mjesto :zubo:
Boccaccio i nešto od Phillipa Rotha.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
harpy
Posts: 284
Joined: 19 Sep 2011, 09:24

19 Sep 2011, 21:01

Otkad su Erica Jong i Roth dječji pisci :D ?

Obožavala sam Kušana, Kroz pustinju i prašumu sam isto stoput pročitala, Tonček i Točkica, 35. maj, 6000 budilica, Sat plavih slonova, Djeco, laku noć, Junaci Pavlove ulice, Zlatni danci, Pipi Duga Čarapa, Razmo u skitnji, Tata, ti si lud :D
Uh, mogla bih do jutra nabrajat, obožavala sam te dječje knjige.
I sad ih čituckam.
Pa Zujak leti u sumrak, Adrian Mole, Maturanti, Čangi...
Zagorka i Matko mi nikad nisu sjeli, ne znam zašto.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

19 Sep 2011, 21:12

harpy wrote:Otkad su Erica Jong i Roth dječji pisci :D ?

Pa Zujak leti u sumrak.
pa nisu dječji pisci, ali sam ih čitala u djetinjstvu :zubo:
to jest, ja nisam Rotha, ali jesam Ericu

Zujak leti u sumrak..ostao mi je neki čudan osjećaj kad se spomene skarabej
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
harpy
Posts: 284
Joined: 19 Sep 2011, 09:24

19 Sep 2011, 21:18

Pješčana wrote: pa nisu dječji pisci, ali sam ih čitala u djetinjstvu :zubo:
to jest, ja nisam Rotha, ali jesam Ericu

Zujak leti u sumrak..ostao mi je neki čudan osjećaj kad se spomene skarabej
A, pa svi smo poskrivečki čitali takve stvari, pitam se koliko je Miller utjecao na formiranje moje psihe :o Zapravo ne znam šta Roth tu radi.
Jerzy Kosinsky je bio bolesniji od Millera i Bukowskog.
Majka se zgrozila kad je vidjela što čitam.

Zujak, da, knjiga s jako čudnom atmosferom. :D
User avatar
klonka
Posts: 2801
Joined: 17 Sep 2011, 22:00

19 Sep 2011, 21:22

Zujak. :cerek: Uopće se ne sjećam knjige, pamtim samo da mi je bila prepredobra. I da, svaki put kad se negdje spomene skarabej, pomislim na zujka.
gonj špadi
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

19 Sep 2011, 21:27

Pih, skarabej. Balegar, kotrljan, govnovalj. Možda se Herp još čega sjeti, ja više ne mogu. :D
Potpisi su za budale.
Post Reply