Knjige mog djetinjstva

Knjigom u glavu
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

04 Oct 2011, 00:18

Emericzy » wrote: Vidim, nije te napustilo.

Da je bar meni moja pamet ostala.
Ti si već u godinama. :o

Nisam znala za Sedam Tajanstvenih. :kri:


ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

04 Oct 2011, 00:20

kuki » wrote: Ti si već u godinama. :o

Nisam znala za Sedam Tajanstvenih. :kri:
Ni ja. Gugl mi ih je otkrio neki dan. :crying:
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

04 Oct 2011, 00:28

Što guglaš da naletiš na to?

Ja sam isprobala* i neki drugi serijal o nekoj djeci, ali nije mi se svidio.



*Proizvodi trgovačkih marki - koji su dobri, a koji ne valjaju?
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

04 Oct 2011, 00:36

kuki » wrote:Što guglaš da naletiš na to?
Pet prijatelja. :rofl:
Ja sam isprobala* i neki drugi serijal o nekoj djeci, ali nije mi se svidio.
A i bolje je tako. Jedan je original.
Ashtaroth
Posts: 575
Joined: 19 Sep 2011, 22:07

04 Oct 2011, 00:38

Nope... nisam čula.

5 prijatelja su super, oko toga sam se svađala s ocem jer je njemu bilo nepojmljivo zašto 'gubim vrijeme čitjaući opet jedne te iste knjige kad ima toliko nepročitanih', i bio bi ljut kad bi vidio svjetlo u 2 ujutro...

No, preodgojen je :D Sad pristojno pita 'jel ti treba svjetlo', ako kažem da, povuče se, ako kažem ne, pita jel ga smije ugasiti :D
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

04 Oct 2011, 00:41

Ashtaroth » wrote:Nope... nisam čula.

5 prijatelja su super, oko toga sam se svađala s ocem jer je njemu bilo nepojmljivo zašto 'gubim vrijeme čitjaući opet jedne te iste knjige kad ima toliko nepročitanih', i bio bi ljut kad bi vidio svjetlo u 2 ujutro...

No, preodgojen je :D Sad pristojno pita 'jel ti treba svjetlo', ako kažem da, povuče se, ako kažem ne, pita jel ga smije ugasiti :D
Čitanje istih knjiga je poseban gušt. Posebno kad je riječ o Pet prijatelja. Koliko sam ih puta pročitala, jao.
Više nemam tu praksu. Net me upropastio. :brukica:
Ashtaroth
Posts: 575
Joined: 19 Sep 2011, 22:07

04 Oct 2011, 00:50

Pa je, trčati za Štetočinom, pa po svjetioniku, tražiti tajni pretinac u glavi drvenog konja, tajne prolaze u daskama pod prozorima, raditi krevet od vrijesa, pokrivati pijeskom pakete novaca ugurane u dimnjake male lokomotive, pedalirati po jezeru i pogoditi sve 4 oznake :D

Sok od đumbira mi je godinama bila želja piti. I jesam. U Mađarskoj prije koju godinu. U KFCu ga je bilo. I u nekom bircu na Balatonu.

Prefina stvar.

Aaaaa, cignaske prikolice koje se furaju na kamp kućicu, ali su drvene i vuku ih konji :D
Nemojmo zaboraviti spašavanje silnih papira Georgeinog oca.

I totalno mi je kul to provlačenje različitosti i prihvaćanje iste :D
Last edited by Ashtaroth on 04 Oct 2011, 00:51, edited 1 time in total.
Ashtaroth
Posts: 575
Joined: 19 Sep 2011, 22:07

04 Oct 2011, 00:50

Which reminds me, jel znate da postoji i serija rađena po knjigama?

Nisam gledala, u todo listi je :D
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

04 Oct 2011, 00:55

Mislim da ću ovih dana u knjižnicu. :rofl:
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

04 Oct 2011, 07:20

kuki » wrote: Ti si već u godinama. :o
A kaj misliš, da je u godinama pamet nepotrebna? :rofl:
User avatar
Nikolajevna
Posts: 1034
Joined: 28 Sep 2011, 22:51

05 Oct 2011, 00:37

Volim Zvoneta, to uvrnuto i razigrano čeljade :zubo: , njegov Bonton - kako da ne postanem klipan-ica u 100 lekcijica, Bosonogi general, Zlatna nit... djeluje kao da se čovjek stvarno zabavlja.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

13 Oct 2011, 19:56

Knjiga koja je vjerojatno najviše zaslužna za moj interes prema čitanju zvala se 365 priča (valjda se još uvijek tako zove). Majka i tajo su mi je to čitali u vrijeme kad ja čitat nisam znala. Ustvari, osim prema čitanju, u toj knjizi je začetak mnogih mojih ljubavi-prema arheologiji, povijesti, pa i matematici i arhitekturi. I ono najljepše, koje mi uvijek prevlači nježan osmijeh preko lica, ljubav prema grčkoj i nordijskoj mitologiji, te Tisuću i jednoj noći. Ima neka tajna veza između tih starih Grka i mene, zadužiše me do kraja života.

Schwab i Najljepše priče klasične starine, te sve čega sam se mogla dočepat u vezi Zeusove i Odinove ekipice, bili su samo logičan nastavak.

Bajke u slici, to su bila 2 kompleta od po nekoliko knjigica, lijepo ilustrirana u zgodnim kutijama, sa valjda svim najpoznatijim bajkama.

Tri zbirke dječje poezije: Nevidljiva Iva, Mačji kašalj i jedna kojoj ne znam ime, samo da je riječ o više autora i da je imala Antuntuna, Pačju školu, jednu o liku koji je pošao u Carigrad da vidi pošto je magarad, pa neku o Ćamilu koji je vidio kamilu...ma bila je to neka pravo dobra bratsvo-jedinstvo zbirka.

Ondak tu valjda spadaju i 1000 zašto 1000 zato i Sva čuda svijeta, te sam obe gutala.

Pinokijo, imala sam 3 različita primjerka, svaki sam po nekoliko puta pročitala. (Kad bolje razmislim, tu mi je nešto čudno, dvije su knjige bile Collodijeve, ali od različitih izdavača, a jedna je bila, prilično sam sigurna, od nekakvog Rusa. Skoro sve je bilo isto kao i kod Collodija, ne kontam baš što se tu desilo.) Nakon njega sam od lijeve fotelje u dnevnoj sobi napravila kazališnu pozornicu, čak sam i ono platno na dnu rasparala da unutra mogu trpat rekvizite. Godinama poslije otamo sam izvlačila bombone i žvake i ponekad dopunjavala zalihu. Od desne sam, u kombinaciji sa ljuljačkom okačenom na štok, napravila prijestolje. Ono se baš i nije uklapalo u Pinokija, al je zato fenomenalno izgledalo. S vremenom je cijeli dječji komšiluk što gledao, što glumio, na fotelja-pozornici.

Pa gotovo sve Ćopićevo. Samo ukratko: bez pretjerivanja Orlovi su kroz moje djetinjstvo rano letjeli minimalno 10 puta, a U svijetu medvjeda i leptirova bila sam bar duplo toliko. Ježurku i fiskulturnog zeca i danas ga znam napamet.
Bašta sljezove boje...ne znam, to mi je toliko dobra priča da mi je uopće žao bilo što usputno o njoj pisati, ona od mene traži puno više.

Jan Bibijan...joj tijekom prve knjige sam puno plakala, a tijekom druge sam razrađivala plan kako da s njim odem na Mjesec. Još i danas hoću da mi se muški potomak zove Jan. (Živi bili pa vidili, jer muški dio para prilično glasno grokće i dojmljivo koluta okama na to ime.)

Sljedeći bi po redu bio Mark Twain i to 2x. Ne mogu se odlučiti čije su mi Pustolovine draže, vječna je to i slatka borba, u mojoj glavi, između Toma Sawyera i Huckleberryja Finna. U svakom slučaju, prijatelj i ja smo napravili splav...čak smo i zaplovili.

Pipi Duga Čarapa, uf, dugo sam nosila kikice nakon nje. I tregeršose. Majmuna mi nisu kupili.

Ondak je, potaknut TV-serijom, došao i Otok s blagom R. L. Stevensona. Ou jeee, Flint je bio najkrvožedniji pirat koji je ikad živio...svi su se bojali Flinta, a Flint se bojao Dugog Johna Silvera. Naučila sam što je Union Jack, a što Jolly Roger i razliku između gusara i pirata, nekako su i Gooniesi uletili u slično vrijeme, bokte gorespomenuti prijatelj i ja stalno smo kopali neke rupe, posvuda tražeći blago. Poslije smo počeli i zakopavati svoje.
Možda...bilo bi simpatično da jednom odemo i otkopamo pokoju od tih kutija.

Zadnje što se još može ugurati u ono što je obilježilo "djetinjstvo-niz" (meni to, ofrljativno, podrazumijeva period do desete, maksimalno jedanaeste, godine) su Strah u Ulici lipa i Smogovci.

To bi bilo ono glavno. :misli: Čini mi se.:zubo:
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

13 Oct 2011, 20:18

nina williams » wrote: Ustvari, osim prema čitanju, u toj knjizi je začetak mnogih mojih ljubavi-prema arheologiji, povijesti, pa i matematici i arhitekturi. I ono najljepše, koje mi uvijek prevlači nježan osmijeh preko lica, ljubav prema grčkoj i nordijskoj mitologiji, te Tisuću i jednoj noći. Ima neka tajna veza između tih starih Grka i mene, zadužiše me do kraja života.
Kod mene je bio začetak ljubavi prema polugolim mišićavim tijelima mladih Grka i Nordijaca. Sličica Tezeja iz neke od tih knjiga mi se urezala duboko u pamćenje.
i jedna kojoj ne znam ime, samo da je riječ o više autora i da je imala Antuntuna, Pačju školu, jednu o liku koji je pošao u Carigrad da vidi pošto je magarad, pa neku o Ćamilu koji je vidio kamilu...ma bila je to neka pravo dobra bratsvo-jedinstvo zbirka.
Sve ovo osim Pačje škole je Grigor Vitez napisao. Pišem po sjećanju od prije preko 40 godina pa me ne držite za stih:
Sutra ću ići u Carigrad
da vidim pošto je magarad.
A ako vidim da kiša lije
onda ću ići dan prije.

U Bagdadu se jedna kamila
na pušenje namamila
al' kad je vidjela malog Ćamila
kako on mlad i zelen puši
posramila se, pocrvenjeli
su joj i rep i uši
i prestala je da puši.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

13 Oct 2011, 20:54

nina williams » wrote: Pinokijo, imala sam 3 različita primjerka, svaki sam po nekoliko puta pročitala. (Kad bolje razmislim, tu mi je nešto čudno, dvije su knjige bile Collodijeve, ali od različitih izdavača, a jedna je bila, prilično sam sigurna, od nekakvog Rusa. Skoro sve je bilo isto kao i kod Collodija, ne kontam baš što se tu desilo.)
To su Sovjeti u nekoliko slučajeva napravili. Npr. Doktor Jojboli je zapravo Dr. Doolittle. Pretpostavljam da im je muka bilo priznati da se na Zapadu piše dobra literatura za djecu.

Jan Bibijan...joj tijekom prve knjige sam puno plakala, a tijekom druge sam razrađivala plan kako da s njim odem na Mjesec. Još i danas hoću da mi se muški potomak zove Jan. (Živi bili pa vidili, jer muški dio para prilično glasno grokće i dojmljivo koluta okama na to ime.)
:top: Krasne, uznemirujuće knjige.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

13 Oct 2011, 21:07

Je li tko od vas čitao seriju knjiga o smiješnim patuljcima Ruskinje Ane Hvolson, koja je pisala pod pseudonimom Murzilka. Murzilka je patuljak kicoš s monoklom, cilindrom i štapom koji piše o avanturama svoje braće patuljaka u svijetu 'velikih' ljudi. Divne knjige, meni neodoljive.
User avatar
klonka
Posts: 2801
Joined: 17 Sep 2011, 22:00

13 Oct 2011, 21:14

Nina Williams, izvrstan post! :top:
nina williams » wrote: Ondak je, potaknut TV-serijom, došao i Otok s blagom R. L. Stevensona. Ou jeee, Flint je bio najkrvožedniji pirat koji je ikad živio...svi su se bojali Flinta, a Flint se bojao Dugog Johna Silvera. Naučila sam što je Union Jack, a što Jolly Roger i razliku između gusara i pirata, nekako su i Gooniesi uletili u slično vrijeme, bokte gorespomenuti prijatelj i ja stalno smo kopali neke rupe, posvuda tražeći blago. Poslije smo počeli i zakopavati svoje.
Možda...bilo bi simpatično da jednom odemo i otkopamo pokoju od tih kutija.
:cerek: :cerek: :cerek:
Emericzy » wrote: To su Sovjeti u nekoliko slučajeva napravili. Npr. Doktor Jojboli je zapravo Dr. Doolittle. Pretpostavljam da im je muka bilo priznati da se na Zapadu piše dobra literatura za djecu.
Aleksandar Volkov: Čarobnjak iz Smaragdnog grada. :mig: Pisala sam u svom prvom postu o tome. Zanimljivo je da su i Baum i Volkov nakon Čarobnjaka napisali po nekoliko knjiga o zemlji Oz. Iako je Volkovljeva prva knjiga (uz iznimku nekoliko poglavlja) prepričani original, u nastavcima više nije posuđivao od Bauma, a svijet koji je stvorio je navodno kompleksniji i bolji. Zanimljivo, kad pogledaš, Željezna zavjesa odijelila je svijet na takav način da se iz gotovo iste polazišne točke razvio u sasvim dva drugačija literarna univerzuma. Valjda uopće ne moram napominjati da Istok nije poznavao Baumov Oz, ali ni da Zapad nije upoznao Volkovljev.




Nego, kad smo kod patuljaka, dječje literature i socijalističkih zemalja, je li netko čitao Hromadžićevog Patuljka iz zaboravljene zemlje? Pročitala sam je dvaput ili triput, svaki put bi mi se srce rascijepilo na dijelove kao razrezano britvom. Tuga najveća. Suzi mi u oku i dok ovo tipkam.
gonj špadi
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

13 Oct 2011, 22:08

Emericzy » wrote:Je li tko od vas čitao seriju knjiga o smiješnim patuljcima Ruskinje Ane Hvolson, koja je pisala pod pseudonimom Murzilka. Murzilka je patuljak kicoš s monoklom, cilindrom i štapom koji piše o avanturama svoje braće patuljaka u svijetu 'velikih' ljudi. Divne knjige, meni neodoljive.
Knjigu sam dobila na poklon kad sam već bila odrasla pa sam je čitala svojoj djeci. Murzilkina veličina je u njegovoj nesavršenosti.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

13 Oct 2011, 22:19

Margarita » wrote: Knjigu sam dobila na poklon kad sam već bila odrasla pa sam je čitala svojoj djeci. Murzilkina veličina je u njegovoj nesavršenosti.
Da, rijedak primjer blesavog junaka. Meni silno simpatičan.
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

13 Oct 2011, 22:46

Da sam knjigu čitala ranije možda me ne bi zaprepastila, zapravo zatekla, mogućnost zaljubljivanja u nekog toliko lažljivog, naivnog, sujetnog, dobrog srca, ograničenog a dosjetljivog, blentavog, čudesnog. Trebali su me pripremiti za antiheroje.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

14 Oct 2011, 06:44

Margarita » wrote:Da sam knjigu čitala ranije možda me ne bi zaprepastila, zapravo zatekla, mogućnost zaljubljivanja u nekog toliko lažljivog, naivnog, sujetnog, dobrog srca, ograničenog a dosjetljivog, blentavog, čudesnog. Trebali su me pripremiti za antiheroje.
Jesi li ti to u mene zaljubljena? :cerek:
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

14 Oct 2011, 07:23

Emericzy » wrote: Jesi li ti to u mene zaljubljena? :cerek:
Ako si se prepoznao onda si svakako moj tip.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

14 Oct 2011, 10:46

Margarita » wrote: Ako si se prepoznao onda si svakako moj tip.
Pa, baš razmišljam. Lažljiv -- check. Naivan -- check. Sujetan -- check. Dobrog srca -- check. Ograničen -- check. Dosjetljiv -- check. Blentav -- check. Čudesan -- kajjaznam, za to nisam siguran. Ali jesam čudan. Računa li se to?
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

14 Oct 2011, 10:58

Emericzy » wrote: Pa, baš razmišljam. Lažljiv -- check. Naivan -- check. Sujetan -- check. Dobrog srca -- check. Ograničen -- check. Dosjetljiv -- check. Blentav -- check. Čudesan -- kajjaznam, za to nisam siguran. Ali jesam čudan. Računa li se to?
Da, računa se. I što sad , da ti opet pišem pjesme?
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

14 Oct 2011, 11:01

Budite suptilni. Okupimo se na kavi (ilikojemgodvećnapitku) i onda ignorirajte ostatak društva. :D
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Emericzy
Posts: 3983
Joined: 20 Sep 2011, 19:00

14 Oct 2011, 11:14

Margarita » wrote: Da, računa se. I što sad , da ti opet pišem pjesme?
Piši. Ne meni nego svijetu. Dobre su. Šteta da ostanu u tebi.

A ja ti trebam kao ribi bicikl. Od mene nakon nekog vremena, koliko im već treba za otrežnjenje, sve pobjegnu glavom bez obzira. Zajeban sam kao tri zajebana zajedno. Jedino me žena trpi, iz samo njoj poznatih razloga.
Post Reply