Ivo Andrić- stilska ishodišta

Knjigom u glavu
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

04 May 2017, 18:02

Ovo nije o liku Ive Andrića iliti o nacionalnom renegatstvu; nije ni o besmislenoj usporedbi s Krležom.

Tema su njegova literarna ishodišta. Priznajem, pročitao sam malo od A., ali nešto i o njemu, no upala su mi u oči u dva kraća teksta u kojima se sugerira da je A. u stilskom pogledu Matošev nasljednik. Prvo je Krleža u napisu povodom A. smrti to napomenuo- no možda se to odnosi na rana djela ?- a zatim je Aralica u interviewu danom Andriji Tunjiću rekao da A. nastavlja Matoševu liniju u propovijedanju, te da nema veze sa srpskim predhodnicima ni suvremenicima.

Te su mi teze malo čudne, budući da ne vidim neke veze između A. zrelih pripovijedaka i Matoševih priča. Stilometrijskom metodom se egzaktno može utvrditi postoji li nešto tako ili ne, no, naravno, nije vrijedno truda. Sam je A. idolizirao Njegoša i Vuka Karadžića, no u njegovoj prozi ne vidim ni jačih utjecaja- vjerojatno i zbog tematike- bilo kog od te dvojice.

Stoga je pitanje: ima li A. nekih jasnih ishodišta u stilu, pripovjednim tehnikama i sl., ili je skoro u cijelosti "sam svoj majstor"- naravno, uz minimalna naslanjanja na neke pisce.


User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

04 May 2017, 23:49

Prekasno mi za eseje, samo kratko. Jasno da ishodišta postoje. Pripovijedanje mu je oponašanje pripovijedanja iz franjevačkih ljetopisa koje je kao dijete čitao: hladno, odmaknuto, analitičko. Oni su mu bitno obilježili stil.
Potpisi su za budale.
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

05 May 2017, 00:06

Stitch wrote:
04 May 2017, 23:49
Prekasno mi za eseje, samo kratko. Jasno da ishodišta postoje. Pripovijedanje mu je oponašanje pripovijedanja iz franjevačkih ljetopisa koje je kao dijete čitao: hladno, odmaknuto, analitičko. Oni su mu bitno obilježili stil.
Znaš i sam da to nije književnost. Ja sam prelistao ljetopise Lekušića i ostalih (njekih 5-7 knjiga, malo većega formata, drap korice, izdani u zadnjih nekoliko godina). To je simpatično- no to nije literatura.
Usput- evo, to su te knjige: http://www.synopsisbook.com/oznaka-proi ... ko-baltic/
Hroboatos
Posts: 565
Joined: 28 Sep 2011, 18:16

15 Sep 2017, 22:12

Pročitao sam knjigu o Andriću Krešimira Nemca. To je dosad najcjelovitije kritičko djelo o autoru. Sumarno, Andrić je izrastao iz Matoša, no apsorbirao je dosta stranih utjecaja jer je literaturu pomno pratio.
Post Reply