Ljubavne pjesme (književnoteorijski dio)

Knjigom u glavu
User avatar
aisling
Posts: 3899
Joined: 18 Sep 2011, 00:37

17 Dec 2011, 23:12

Postovi kopirani s druge teme i zbog književnoteorijskog, estetskog i filozofskog sadržaja prebačeni na Književnost.

Koliko se (ih) pronalazite u ljubavnim pjesmama?

Meni se događa sve više i više da kad ih slušam da ih slušam glavom. I da pričam s njima, ali ne onako kako je vjerojatno zamišljeno, nego onako forumski. Pa imam često komentara koje srećom još uvijek ne izgovaram na glas, ali dosta jasno odzvone u mojoj glavi, a sve su nekako u stilu 'moš si mislit', 'daj me nemoj', 'a šupendare', 'o čemu ti to?'.

Za početak me zanima da li vam se događa nešto slično ili se ipak uspijevate baš do kraja uživit u ljubavne pjesme, čut ih srcem, bez suvišnih komentara?


Happy Easter!
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

17 Dec 2011, 23:22

aisling » wrote: Koliko se (ih) pronalazite u ljubavnim pjesmama?

Meni se događa sve više i više da kad ih slušam da ih slušam glavom. I da pričam s njima, ali ne onako kako je vjerojatno zamišljeno, nego onako forumski. Pa imam često komentara koje srećom još uvijek ne izgovaram na glas, ali dosta jasno odzvone u mojoj glavi, a sve su nekako u stilu 'moš si mislit', 'daj me nemoj', 'a šupendare', 'o čemu ti to?'.

Za početak me zanima da li vam se događa nešto slično ili se ipak uspijevate baš do kraja uživit u ljubavne pjesme, čut ih srcem, bez suvišnih komentara?
Uglavnom više ne mogu. Kad mi je dragi poluozbiljno ovo nazvao dubokom ljubavnom pjesmom, slatko sam se nasmijala. Lik se dobro zabavio u životu, a kad mu nestane novaca i zabave, prikrpa se jadnici i iskupljuje veeeliiikom ljubavnom pjesmom. A sve samo zato jer je pokupio neku boleštinu i cirozu jetre te mu treba medicinska njega i stabilan izvor prihoda.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
aisling
Posts: 3899
Joined: 18 Sep 2011, 00:37

17 Dec 2011, 23:24

Ugasila sam prije nego je počeo tekst. Idem potražit negdje pisanu verziju :D

edit: našla. Elli, reci da trolaš.
Happy Easter!
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

17 Dec 2011, 23:32

aisling » wrote:
Meni se događa sve više i više da kad ih slušam da ih slušam glavom. I da pričam s njima, ali ne onako kako je vjerojatno zamišljeno, nego onako forumski. Pa imam često komentara koje srećom još uvijek ne izgovaram na glas, ali dosta jasno odzvone u mojoj glavi, a sve su nekako u stilu 'moš si mislit', 'daj me nemoj', 'a šupendare', 'o čemu ti to?'
S vremenom sam shvatila da je to što sam idiot za čuti lyricse moja velika prednost, jer mogu slušati pjesme kojima su tekstove napisali potpuni emocionalni retardi bez da si pucam u koljeno. :xd:
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
Nikolajevna
Posts: 1034
Joined: 28 Sep 2011, 22:51

17 Dec 2011, 23:32

Nekom valjda slučajnošću nisam nikad bila nesretno zaljubljena pa me prijateljice optuže da ne mogu razumjeti tužne ljubavne pjesme svaki put kad za koju kažem da je bezvezna.

Ipak, čovjek se može pronaći u skoro svakoj pjesmi ako baš zapili, pogotovo u onim dvosmislenim, trosmislenim. :zubo:
User avatar
aisling
Posts: 3899
Joined: 18 Sep 2011, 00:37

17 Dec 2011, 23:34

kuki » wrote: S vremenom sam shvatila da je to što sam idiot za čuti lyricse moja velika prednost, jer mogu slušati pjesme kojima su tekstove napisali potpuni emocionalni retardi bez da si pucam u koljeno. :xd:
U zadnje vrijeme uživam u onima koje su na jezicima koje ne razumijem. Ponekad me lupi znatiželja pa potražim prijevod teksta, al ga brzo i zaboravim. Volim emociju u glasu, al ne volim kad znam što točno izaziva tu emociju. Najčešće :D
Happy Easter!
User avatar
Tea Tree
Posts: 5418
Joined: 03 Oct 2011, 15:57

17 Dec 2011, 23:34

Komentar na youtube: uvijek plačem uz ovu kad se napijem :)) predobra !! :rofl:

Ne mogu se sad sjetiti neke određene ljubavne pjesme. Ono baš kad hoću, sve mi idu po glavi neke s neljubavnim tekstovima.
Inače uopće nemam sluha za to pjesništvo i "grljenje duge", "noć u tvojoj kosi", "šapat vjetra".
Ako sam u posebnom filmu da oko sebe primijećujem samo ono što mi ide na živce (PMS) i onda čujem takvu pjesmu, onda mi prolazi glavom nešto tipa: oooo, da, ziher, kakva debilana! :D
User avatar
Tea Tree
Posts: 5418
Joined: 03 Oct 2011, 15:57

17 Dec 2011, 23:36

Nikolajevna » wrote:Nekom valjda slučajnošću nisam nikad bila nesretno zaljubljena pa me prijateljice optuže da ne mogu razumjeti tužne ljubavne pjesme svaki put kad za koju kažem da je bezvezna.
Ne moraju biti tužne da bi bile glupe. :D
Čak mi se čini da su ode ljubavi još gore. :zubo:
User avatar
aisling
Posts: 3899
Joined: 18 Sep 2011, 00:37

17 Dec 2011, 23:37

Nikolajevna » wrote:Nekom valjda slučajnošću nisam nikad bila nesretno zaljubljena pa me prijateljice optuže da ne mogu razumjeti tužne ljubavne pjesme svaki put kad za koju kažem da je bezvezna.
Misliš da je do toga? A i što to znači da nikad nisi bila nesretno zaljubljena? Mislim, i ja bi to za sebe rekla. Al onako, bila jesam zaljubljena, pa više nisam bila. Kako se postaje nesretno zaljubljen?
Ipak, čovjek se može pronaći u skoro svakoj pjesmi ako baš zapili, pogotovo u onim dvosmislenim, trosmislenim. :zubo:
Daj neki primjer.
Happy Easter!
User avatar
aisling
Posts: 3899
Joined: 18 Sep 2011, 00:37

17 Dec 2011, 23:38

I da, zapravo nisam mislila na one pjesme koje su vam kompletno smiješne, nego one koje su vam lijepe, al imaju taj neki stih koji izaziva okretanje očima i koji sve pokvari.
Happy Easter!
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

17 Dec 2011, 23:42

aisling » wrote:Volim emociju u glasu, al ne volim kad znam što točno izaziva tu emociju.
:rofl: :rofl:

Sad si idem po plejlisti da nađem neki primjer ali mi ne ide. Nemam baš sentiše.

Znam zapravo jednu koja mi je tako malko psiho tekstom, ali sam za nju toliko emocionalno vezana da je neću tračati po internetu.
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

17 Dec 2011, 23:43

aisling » wrote:Kako se postaje nesretno zaljubljen?
On ti obeća burek u Sarajevu i ne javi se nikad više. :tuzni:
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
aisling
Posts: 3899
Joined: 18 Sep 2011, 00:37

17 Dec 2011, 23:44

kuki » wrote: On ti obeća burek u Sarajevu i ne javi se nikad više. :tuzni:
Da, i?

Ozbiljno pitam :zubo:
Happy Easter!
User avatar
Tea Tree
Posts: 5418
Joined: 03 Oct 2011, 15:57

17 Dec 2011, 23:51

Imajući u vidu ovo:
aisling wrote:I da, zapravo nisam mislila na one pjesme koje su vam kompletno smiješne, nego one koje su vam lijepe, al imaju taj neki stih koji izaziva okretanje očima i koji sve pokvari.
teška srca ću tračati po internetu dragu mi pjesmu:

The Sisters of Mercy - Marian
(tekst ide kao subtitle)

Marian Lyrics

In a sea of faces, in a sea of doubt
In this cruel place your voice above the maelstrom
In the wake of this ship of fools I'm falling further down
If you can see me, Marian, reach out and take me home.....

CHORUS

I hear you calling Marian
Across the water, across the wave
I hear you calling Marian
Can you hear me calling you to
Save me, save me, save me from the
Grave...
Marian
Marian, there's a weight above me
And the pressure is all too strong
To breathe deep
Breathe long and hard
To take the water down and go to sleep
To sink still further
Beneath the fatal wave
Marian I think I'm drowning
This sea is killing me

CHORUS

Was ich kann und was ich konnte (What I can do and what I could do)
Weiss ich gar nicht mehr (I just don't know anymore)
Gib mir wieder etwas schones (Give me something beautiful again)
Zieh mich aus dem meer (Drag me from the sea)
Ich hore dich rufen Marian (I hear you calling Marian)
Kannst du mich schreien horen (Can you hear me calling?)
Ich bin hier allien (I am here alone)
Ich hore dich rufen Marian (I hear you calling Marian)
Ohne diene hilfe verliere ich mich in diessem ort
(Without your help I am lost in this place)

CHORUS

[repeat Marian til end]
User avatar
Nikolajevna
Posts: 1034
Joined: 28 Sep 2011, 22:51

17 Dec 2011, 23:52

aisling » wrote: U zadnje vrijeme uživam u onima koje su na jezicima koje ne razumijem. Ponekad me lupi znatiželja pa potražim prijevod teksta, al ga brzo i zaboravim. Volim emociju u glasu, al ne volim kad znam što točno izaziva tu emociju. Najčešće :D
Meni se dogodi da čujem neku pjesmu, prvi put, recimo na nekoj šumavoj radio stanici i bude prekrasna. Onda dugo nastojim ne slušati riječi te pjesme, svaki sljedeći put kad je čujem, možda tek svaku desetu riječ jer ja sam već zamislila o čemu se radi i znam da kad čujem cijeli tekst to više neće biti to.

A što znači nesretno zaljubljen... Pa ne znam, zbunila si me. :zubo: Mislila sam na slučaj u kojem se zaljubiš u osobu koja se ne zaljubi u tebe.

Primjera se sad ne mogu sjetiti ali neka teme, sjetiti ćemo se već nečega. :D


edit: šumavoj radio stanici... koja šumi jel'. :rolleyes:
User avatar
aisling
Posts: 3899
Joined: 18 Sep 2011, 00:37

17 Dec 2011, 23:54

Tea Tree, savršeno :cerek:

Što me odmah sjetilo na ovo:


Sva sreća da ne razumijem više od pola teksta iako mi je na razumljivom jeziku. Šteta što je refren jasan.
Happy Easter!
User avatar
Tea Tree
Posts: 5418
Joined: 03 Oct 2011, 15:57

18 Dec 2011, 00:05

aisling » wrote:Tea Tree, savršeno :cerek:

Što me odmah sjetilo na ovo:


Sva sreća da ne razumijem više od pola teksta iako mi je na razumljivom jeziku. Šteta što je refren jasan.
Joooj, Evanescence! Ti svi "gotičari" novijeg kova redovito imaju prolete kakav je upravo prvi stih u ovoj pjesmi: How can you see into my eyes like open doors? :rolleyes:
A, onda bombastični refren, uz još bombastičniju muziku:
Wake me up inside
call my name and save me from the dark
bid my blood to run
Ajde! Nemoj reć!

Nego, ne mogu se onako posrat po Marian, duša me zabolila :crying:
Tko će imati volje neka posluša live. Dobri su Sistersi tada bili, joooj, kako su bili dobri. A, Marian je tako moćno zvučala. : sjeta:
User avatar
Perzefona
Posts: 1959
Joined: 18 Sep 2011, 20:40

18 Dec 2011, 09:14

Bože, koje ste vi neromantične ženetine tvrda srca. :durica:

Ja se zaljubim, ili sam nesretna jer me neće, ili me pucaju uspomene, ili se naljutiim na kretena ili sudbu kletu i tak... svaki put kad čujem lijepu ljubavnu pjesmu.

Moj sin kaže da ja imam tešku anomaliju i da glazbu čitam umjesto da slušam. Hoće time reći da slušam tekst i da mi je važniji od glazbe i da ću i najbolju glazbu odbaciti ako ima glup tekst i da će mi se svidjeti dobar tekst makar bio i loše uglazbljen. Tu mi nabija na nos Arsena Dedića. I zbilja, ja nemam neko mišljenje o njegovoj glazbi i skužila sam da zapravo slušam stihove.
Nikolajevna wrote: Ipak, čovjek se može pronaći u skoro svakoj pjesmi ako baš zapili, pogotovo u onim dvosmislenim, trosmislenim. :zubo:
Baš tako. Čak i ne mora zapiliti. :cerek: Dođe to samo od sebe.
aisling » wrote: Misliš da je do toga? A i što to znači da nikad nisi bila nesretno zaljubljena? Mislim, i ja bi to za sebe rekla. Al onako, bila jesam zaljubljena, pa više nisam bila. Kako se postaje nesretno zaljubljen?
Tako da poslušaš pjesmu koja o tome govori. I odmah si na trenutak ti nesretno zaljubljena. Ozbiljna sam, časna riječ.
Daj neki primjer.
Mogu ja? Evo: http://www.youtube.com/watch?v=SR32t--NGy8 Jasno da pjesma nema nikakve veze sa mnom, ali ja se totalno, totalno ufuram. :o

Evo i primjera za sasvim suprotne emocije. Kad ovo čujem ja bih se ljubila: http://www.youtube.com/watch?v=3YcNzHOBmk8

:raspa:
Nodens - making women's period comfortable (by ex anais)
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

18 Dec 2011, 11:30

Lijepa - i nipošto glazbena :D - tema.

Ne "čitam" glazbu. Zapravo, moglo bi se reći da glazbu niti ne slušam kao "samostojeću" - uvijek je to podloga, "tepih" za neku drugu aktivnost. Posebno sam lijen udubljivati se u izučavanje tekstova, pa da je i sâmi Cave u pitanju :forumbezkartona:. Onako, pukne me stih ulovljen u prolazu i neka opća atmosfera pjesme :Perzefonin_antipod:. Recimo, ova stvar me zadnjih dana (vjerojatno dijelom i zbog toga što ju vrte sve žive i nežive radjske postaje) temeljito puca elementarnom atmosferom i "jakim" tekstom, iako u tekstu sâmom po sebi nema baš ničega u čemu bih se vidio. Onako, tužnatuuuuužna pjesma.

Povijest (hm, duga, duuuuga povijest :mudri:) pokazuje da razina moje identifikacije s pjesmom ovisi o intenzitetu lošeg stanja. Ne samo to, o intenzitetu lošeg stanja ovisi i trashoidnost teksta koji će me - kao trigger, nipošto kao doslovna inspiracija - zdrmati u nekoj posve idiotskoj, svakodnevnoj situaciji (nadrealni trenutak kad te usred trgovačkog centra zdrma neki hipertrash stih iz krkljavih zvučnika). Onako, kad je jako loše onda te "udari" i Mišina poezija :facepalm:.

Imam tri "lakmus-pjesme" - najdoslovniji lakmus koji u trenu, kroz reakciju pri slušanju, izmjeri "kako stoje stvari": Arsenova "Lutka" i "Tvoje tijelo, moja kuća" i Cashov "Hurt". Nažalost - ili možda, srećom - prve dvije nisam čuo ni u čijoj izvedbi osim Arsenovoj.
User avatar
Perzefona
Posts: 1959
Joined: 18 Sep 2011, 20:40

18 Dec 2011, 11:47

:zbunj:

Sad mi još objasni po čemu si mi antipod.

Ovo drmanje u trgovačkom centru može se dogoditi i kad si jakojako dobro i onda ti se čini da zvučnici govore baš tebi jer znaju da si ti tamo u tom trenutku, jel. :cerek:

I rekao si još nešto što sam ja zaboravila: ponekad to bude samo jedan stih, jedna moćna slika zbog koju si onako izdvojiš i koja te nekamo odvede, a ostatak teksta uopće ne doživiš.

Sad mi pada na pamet Gibbonijeva usporedba "zamotaj se u novine / kao staklo što ga treba bacit". To mi je nekako bljesnulo, premda zapravo ne znam o čemu cijela pjesma govori
Nodens - making women's period comfortable (by ex anais)
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

18 Dec 2011, 11:48

Perzefona » wrote::zbunj:
Sad mi još objasni po čemu si mi antipod.
: dablzbunj:

Pa po tome što ne čitam pjesme. Onako, ako uleti, uleti. :D
User avatar
Perzefona
Posts: 1959
Joined: 18 Sep 2011, 20:40

18 Dec 2011, 11:51

Lord Byron » wrote: : dablzbunj:

Pa po tome što ne čitam pjesme. Onako, ako uleti, uleti. :D
Ma krivo si protumačio to "čitanje". Nije da ja sad napinjem uho kako bih razabrala tekst i procijenila njegovu poetsku vrijednost. Događa se upravo kako si ti rekao: slušam i nešto jednostavno uleti. I onda mi to bude krasna pjesma. Kad sin pita zašto, ja odgovorim: "Pa čuj kako ima lijepe stihove." :rofl:

ONda se on zgraža. Mislim da on očekuje nešto kao: vidiš kako ima divan septakord na dominanti i ova čista kvinta sjajno je sjela u kadenci. (lupetam, dakako, te sam pojmove od njega pokupila i nemam pojma što znače :rofl: )
Last edited by Perzefona on 18 Dec 2011, 11:57, edited 2 times in total.
Nodens - making women's period comfortable (by ex anais)
bliss
Posts: 1121
Joined: 18 Sep 2011, 15:26

18 Dec 2011, 11:52

Lord Byron » wrote: Recimo, ova stvar me zadnjih dana (vjerojatno dijelom i zbog toga što ju vrte sve žive i nežive radjske postaje) temeljito puca elementarnom atmosferom i "jakim" tekstom, iako u tekstu sâmom po sebi nema baš ničega u čemu bih se vidio. Onako, tužnatuuuuužna pjesma.
Obrada bolja od originala :s
zeleni zub
Posts: 494
Joined: 29 Nov 2011, 01:35

18 Dec 2011, 12:42

Uh, obožavam ljubavne pjesme. Ima li uopće drukčijih :zubo: ? I ljubavne filmove, knjige, sve ljubavno inače (osim vlastitog angažmana :E) . Ne moram uopće imati neku priču da bih se unijela.

Ta http://www.youtube.com/watch?v=n7VdgAhyhpw mi je prva pala na pamet.
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

18 Dec 2011, 13:05

Perzefona » wrote:
Moj sin kaže da ja imam tešku anomaliju i da glazbu čitam umjesto da slušam.
Ne voliš li ti onog našeg pjevača koji utapa kukce u toplim napitcima? :D
Mogu ja? Evo: http://www.youtube.com/watch?v=SR32t--NGy8 Jasno da pjesma nema nikakve veze sa mnom, ali ja se totalno, totalno ufuram. :o
Meni baš recimo ova pjesma ide na jetra i mlada dama koja je pjeva dok je pjeva. Mislim, super, kozo, zamijeni ga gorim, divno će ti biti.
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
Post Reply