Ljubavne pjesme (književnoteorijski dio)

Knjigom u glavu
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

13 Apr 2017, 19:40

Fora mi je kako je Zec postove s ove teme svojedobno iskoristila za raspravu o odnosu teksta i medija, ali i što je Riona nedavno spomenula razlike između hrvatskog i engleskog jezika u pjesmama - fenomene koje smo ovdje dalekometno obradili - a počeli smo s banalnim stvarima, uglazbljenom poezijom i njenim utjecajem na psihu. :cerek:

Kopirao sam zato veći dio postova s Ljubavi i seksa i preselio ih na Književnost u nadi da ćemo još malo čeprkati po tome. Prošli smo dosad formalne kriterije, estetske kriterije, emotivne kriterije - neki su se bogme pritom i uvrijedili, a neki su temu shvatili kao poziv na sastavljanje kompilacije, što sam uklonio jer je za ovu svrhu nepotrebno - no vrijednost tih djelcâ nismo (nepobitno) utvrdili. A ni razloge zašto se pišu, pjevaju i slušaju. Nesmanjenom žestinom. :D

Dižem zato temu, možda će vam biti inspirativna. Ako vas štogod potakne na komentiranje, samo navalite. ;)


Potpisi su za budale.
User avatar
Bara huda
Posts: 3109
Joined: 03 Nov 2011, 21:49

08 May 2018, 22:39

Ozivljavanje mrtvog topica.
Spada li i to u nekrofiliju? :misli:
Stitch wrote:
08 May 2018, 01:20
Čitao sam neke rasprave. Pranjković mu je, mislim, mentor bio. No ne znam za taj rad o intimnim opisima. Zbog čega iskreno žalim. :D
Mah, ja to sve u djuture dozivim pa onda tranciram.

Dakle, volim slusati radio Zg prvi program. Tamo ima super emisija. Nije da sam redovni fan ali ima arhiva slusaonice pa kad mi se da...udri misko.
Kako bilo...jedna od emisija je i ta...Jezik i predrasude.
I tu je bilo o Pjesmi nad pjesmama koja je upisana u Bibliju.
Sto je vec samo po sebi dosta da bude tema visestrukih interpretacija.
Kako kome vec pase, jelte. :D

No, sjecam se te Pjesme nad pjesmama iz skole, kao spominjane. Obrazlozenja se bas i ne sjecam.
Poslije sam je i citala pa me se nije nesto dojmila kao narocito ljubavno - erotska.
I sad, koje desetljece kasnije slusam o njoj. Pod temom o eufemizmima kao o literarnoj formi kojom zelis rec nesto sto ne zelis rec direktno.
I da, bolje mi sjedne. Ne kao ljubavno - erotsko napaljujuca pjesma, nego vise kao neka, ne znam, ljepota.

Zarucnicin vrt, u koji poziva svog zarucnka je ono, ma kopao bi cijeli dan i bez da te plate. :D

Glavna tema jest ljubav, koja moze imati puno oblicja. Ne odnosi se samo na tjelesnu. Ali, bar meni, u ovoj pjesmi, ima tjelesni oblik.
I sad, takva tjelesna ljubav, (ne on duhovna prema bogu koja takodje moze biti inspiracija) je dana casnoj sestri na obradu.
Koja, teoretski, tu ljubav ne bi trebala dozivjeti, osjetiti.
I to je, izmedju ostalog, ono sto me potaklo da mislim o tome vise od potrebnog.

Koji je to mastermind koji casnoj daje temu o kojoj ne bi trebala imati saznanja. Jer ono sto ne znas, ni ne boli.
Nesto u stilu...ne uvedi me u napast...pa sasvim suprotno.

Casna se dobro nosila s time, evo link pa tko hoce neka slusa.
http://radio.hrt.hr/ep/jezik-i-predrasude/252369/

A sto se tice Branka Kune, naknadnim sam guglanjem saznala da je umro pred koji mjesec.
R.I.P.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

08 May 2018, 22:59

Hvala ti, pogledat ću. :)
Potpisi su za budale.
Post Reply