Ilustracije na koricama i u knjigama - koliko su bitne?

Knjigom u glavu
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

25 Sep 2011, 22:36

Ovako, proglašen sam moderatorom u civilu, slično kao Mulica. :D

Klonka je na Knjigama našeg djetinjstva započela priču o ilustracijama... :cerek:
klonka » wrote:Imala sam Pčelicu maju s prekokrasnim ilustracijama u boji i nestala je prilikom neke selidbe. I jedini prijevod koji postoji kod nas je neko Henino izdanje iz 2002. s ilustracijama Ivana Viteza. Pčelica Maja uopće nije pčelica, frajer je nacrtao djevojčicu. I ljude umjesto kukaca. Ružno dozlaboga, a k tome još i glupo. Da mi je znati kome je palo na pamet da bi to mogla biti dobra ideja. :(

Kad sam već krenula drviti po ilustracijama, spomenut ću par ilustratora bez kojih mi dječje knjige uopće ne bi bile to što su bile.

Quentin Blake. Ilustrirao je Dahlove dječje romane. Sigurno znate njegovog Willyja Wonku ili mišonje iz Vještica.

Ernest H. Shepard. Ilustrirao je Milneovog Winnie the Pooha i Grahameov Vjetar u Vrbama. Oba djela nažalost pate zbog poznatije Disneyeve kičaste adaptacije.

Pauline Baynes. Znate je po Lewisovoj Narniji i Tolkienovim pripovijetkama.
... pa mislim da bismo mogli malo i o tome. I o ilustracijama u knjigama, i o ilustracijama na koricama. Je li vam to bitno? Privuče li vas dobra ilustracija toliko da pročitate ili čak kupite knjigu?

Koje ste knjige zapamtili po tome? I koje ilustratore? :)


Potpisi su za budale.
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

25 Sep 2011, 22:50

A evo, dodat ćemo onda i jedan primjer neprivlačne ilustracije (to je zato što je i meni bio gadan onako izobličen):
dejzi » wrote:Petar Pan i Mary Poppins.
Poše kako je PP imao ružnu naslovnicu, nekakav deformirani dječak među zvijezdama, uopće me nije privlačilo čitat.
klonka » wrote:Ovu? :misli:

Meni je baš super. Zvončica mi je krasna. :cerek: (Uvijek mi je bila krasna. Nekoliko puta sam se čak oblačila u nju za maškare.)

Moraš to pročitat. Imaš sad izdanje sa Zimonićevom ilustracijom, a ako ni to ne pomogne, evo ti neki lijepi maloljetni tuzlanski penisić, omotaj ga oko knjige i baci se na čitanje!
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

25 Sep 2011, 22:53

Jel' to Andrej Pejić ili se varam?

Majke ti mile, kad se obuče u žensko i našminka - uzeo bi mi i zadnju kunu iz džepa. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

25 Sep 2011, 22:56

Mogla sam i misliti da će se prvi put kad nekome kažem da ne offtopičari to odnositi na tebe i na tvoje seksualne apetite... :D
User avatar
klonka
Posts: 2801
Joined: 17 Sep 2011, 22:00

25 Sep 2011, 22:59

Papane, to samo zato da ne bi morao pisati uvodni post.


Da ne ispadne da sam fan samo engljeskih ilustratora, i mi par konja za trku imamo.

Zdenko Bašić :cerek:

Alisa u zemlji čuda(prevelika je slika)
Last edited by klonka on 25 Sep 2011, 23:02, edited 3 times in total.
gonj špadi
User avatar
dejzi
Posts: 4649
Joined: 17 Sep 2011, 23:30

25 Sep 2011, 23:00

Priznajem da sam plitka i da mi srčeko zaigra kad vidim neku lijepu ilustraciju, odmah se ponadam da je knjiga lijepa i iznutra.
Nekoliko puta sam se prevarila, kao s Čudesnom krljušti Zvjezdane Odobašić.
To je jedna od tri knjige koju sam započela i nisam bila u stanju završit. :ne zna:
Hand over the chocolate and nobody gets hurt.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

25 Sep 2011, 23:00

Na krivoj si temi. Post ti je prijavljen kao spam. :zubeki:

Premjestih i ovaj samo zato što znam da neki mrze kad im se brišu postovi. Pa rekoh, ajd', počastit ćemo ga, kad sam već skužila kako premjestiti. :D Klonče, hvala na pomoći. :)
Potpisi su za budale.
User avatar
Silajn
Posts: 1518
Joined: 19 Sep 2011, 10:25

25 Sep 2011, 23:02

Neil Gaiman, mnoge knjige, mnogi ilustratori. Sad mi je pri ruci Koralina, ilustrirao Dave McKean. Nosim to u krevet :cerek:
Last edited by Silajn on 25 Sep 2011, 23:02, edited 1 time in total.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

25 Sep 2011, 23:04

Zekoslawa » wrote:Mogla sam i misliti da će se prvi put kad nekome kažem da ne offtopičari to odnositi na tebe i na tvoje seksualne apetite... :D
Okej. Neću više. :D

Ovu sam knjigu kupio zbog ilustracije. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

25 Sep 2011, 23:05

spomenuti ću jednog ilustratora, za koga sam dost nedavno čula: Tomislav Torjanac.
Pregledala sam Antun Tuna s njegovim ilustracijama :cerek: i malo Life of Pi.
meni se jako sviđa.

Image
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Silajn
Posts: 1518
Joined: 19 Sep 2011, 10:25

25 Sep 2011, 23:06

Hekatonhir » wrote:
Okej. Neću više. :D

Ovu sam knjigu kupio zbog ilustracije. :D
Ahahaha, to sam ja našla doma kad sam bila mala :rofl: Pa koliko ti imaš godina, to je prastaro?
Whereabout
Posts: 1140
Joined: 18 Sep 2011, 13:19

25 Sep 2011, 23:06

Evo, za početak, mislim da se knjiga Mirjane Krizmanić Tkanje života onako dobro prodavala, između ostalog, zbog naslovnice. Mislim da je autor fotografije na naslovnici Tomislav Čuveljak (Nacionalov fotograf). Boje i sugestivnost igraju ulogu.

Knjiga Deana Dude, mislim prva njegova uopće - Kulturalni studiji - imala je dvije naslovnice, što je s obzirom na tematiku, dobar štos. To je izdao AGM koji si je, kao gradski, takvu egzibiciju mogao i priuštiti, za knjigu koja nema naročite šanse u prodaji.

Image Image

Knjige Igora Dude su zanimljive tipografski i dizajnerski, iako mislim da su previše ziheraške s obzirom na bitnu i atraktivnu tematiku. Druga (desno) je dizajnerski uspjelija od prve.

Image Image
.
User avatar
Silajn
Posts: 1518
Joined: 19 Sep 2011, 10:25

25 Sep 2011, 23:07

Pješčana » wrote:spomenuti ću jednog ilustratora, za koga sam dost nedavno čula: Tomislav Torjanac.
Pregledala sam Antun Tuna s njegovim ilustracijama :cerek: i malo Life of Pi.
meni se jako sviđa.

Image
Ovaj čas sam to guglala, zapravo i nema puno slikica na netu, a lijepo je, jako :cerek:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

25 Sep 2011, 23:08

Silajn » wrote:
Ahahaha, to sam ja našla doma kad sam bila mala :rofl: Pa koliko ti imaš godina, to je prastaro?
I ja sam je našao kod kuće dok staraca nije bilo. :D Naravno da sam morao imati svoju. :cerek:

A godina... imam. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

25 Sep 2011, 23:10

Silajn » wrote:
Ovaj čas sam to guglala, zapravo i nema puno slikica na netu, a lijepo je, jako :cerek:
evo ti još jedna :)
Image
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Whereabout
Posts: 1140
Joined: 18 Sep 2011, 13:19

25 Sep 2011, 23:19

Ups, tek sad vidim da možda pričate o ilustracijama u užem smislu, moji primjeri se odnose više na dizajn (pa tek onda na ilustraciju, a uglavnom ni ne znam čije su fotke koje su korištene). Slobodno brišite.
.
User avatar
harpy
Posts: 284
Joined: 19 Sep 2011, 09:24

25 Sep 2011, 23:28

Dean Duda... kako smo se kolegica i ja svojedobno osramotile kod njega na ispitu :facepalm:
Ja sam htjela odustat, Hercegovka je rekla Ne! Kad smo došle do vrata, ualzimo, pa šta bude.
Toliko smo srale da smo se jedna drugoj smijale na provale. Na kraju nam je čovjek sa suzama u očima dao dvojke i poželio puno sreće ako budemo i ostale ispite spremale kao taj :zubo:

On topic:
Strašno su mi se sviđale ilustracije u Regoču (Cvijeta Job), Ježeva kućica (Vilko Selan Gliha) i nešto čega sam se jedva sjetila i izguglala i našla, da bih sad ponovno zaboravila, jebemu, a bilo je predobro, naivac neki, ne volim ih inače, al ovaj je lud tip, mislim, mislim... :misli:

Eee, da... tekst Veselko Tenžera, neki zmaj nešto, ako se ne varam, a ilustracije... urgh, jeee, našla, Prvi zmaj, ilustrirao Klopotan :D
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

25 Sep 2011, 23:30

Meni su gadne bile ilustracije Pinocchija, a o kojima sam još imala napraviti nekakav seminar i usporedbu s filmom i svašta nešto. A lutak je na njima zbilja u očajnom stanju. Nabacim sliku ako nađem.
Ashtaroth
Posts: 575
Joined: 19 Sep 2011, 22:07

26 Sep 2011, 07:21

dejzi » wrote:Priznajem da sam plitka i da mi srčeko zaigra kad vidim neku lijepu ilustraciju, odmah se ponadam da je knjiga lijepa i iznutra.
Nekoliko puta sam se prevarila, kao s Čudesnom krljušti Zvjezdane Odobašić.
To je jedna od tri knjige koju sam započela i nisam bila u stanju završit. :ne zna:
Da sam gledala po koricama, mislim da ju ne bih nikad uzela za čitati :rofl:
Meni je knjiga baš simpa :ne zna:

I da mi daš samo sliku - ne bih imala pojma o kojoj je knjizi riječ. :rofl:



Prije će me ilustracija odbiti nego privući. Pogotovo kad crtaju ljude :eek:
Bilo izvana, bilo iznutra. Imam svoju maštu, ne volim kad mi netko gurne svoju viziju :ne zna: (tu i ekranizacije knjiga podbace, jer mi ubiju moju sliku i nikako da mi sjedne - do na LOTR scene Shirea - to mi je iz glave iščupano i to toliko dobro, da sam zaboravila sve ostale vizije, pa nisam imala razloga zvocati :rofl: ljude si i tako nisam vizualizirala)

Ok su mi skice mjesta, predmeta, tlocrti, životinje, to ok, za lakše pratiti radnju i dobiti ideju. Ali ne volim nacrtane ljude, jer su mi u pravilu - ružni. Valjda od crtanih ljudskih likova jedino mi neki anime likovi izgledaju ok, disney mi je koma, mnogi 'realistični' su mi brrr.... ne volim nacrtane ljude :ne zna:
Ni kad se furaju na crtić, ni kad se furaju na umjetničko djelo, ni kad se furaju na 3d prikaz (te pogotovo ne volim)

Što se ostatka tehničkih uvjeta tiče:
  • Volim kad je iza napisano nešto i o samoj radnji, da vidim hoće li mi se ili ne, a ne samo kad pišu ovacije.
  • Tekst na koricama mora biti čitljiv, i na naslovnici i na hrptu. I unutra da ne pretjeraju s veličinom fonta, u nikojem smjeru (ni premalo ni preveliko)
  • Ne smije se raspadati dok ju listam, i ne volim se ubijati da ju zadržim otvorenu.
Dizajn naslovnice mi je u pravilu nebitan[1], i tako je to nešto čime se bavim par sekundi - dok ju lociram i dohvatim.


[1] osim ako mi je toliko loš da mi ogadi pomisao da to primim u ruke, ali ne sjećam se nekog takvog :misli:
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

26 Sep 2011, 11:31

Whereabout » wrote:Evo, za početak, mislim da se knjiga Mirjane Krizmanić Tkanje života onako dobro prodavala, između ostalog, zbog naslovnice. Mislim da je autor fotografije na naslovnici Tomislav Čuveljak (Nacionalov fotograf). Boje i sugestivnost igraju ulogu.

Knjiga Deana Dude, mislim prva njegova uopće - Kulturalni studiji - imala je dvije naslovnice, što je s obzirom na tematiku, dobar štos. To je izdao AGM koji si je, kao gradski, takvu egzibiciju mogao i priuštiti, za knjigu koja nema naročite šanse u prodaji.

Image Image

Knjige Igora Dude su zanimljive tipografski i dizajnerski, iako mislim da su previše ziheraške s obzirom na bitnu i atraktivnu tematiku. Druga (desno) je dizajnerski uspjelija od prve.

Image Image
Jedino je pitanje zašto uopće izdavati umotvorine Deana Dude. No, da ne budem offtopic, džaba savršena ilustracija ako se unutra nalazi Dean Duda. Zbog tog sam pretencioznog dosadnjakovića prestao kupovati i Feral. Priznajem, to je bilo malo ekstremno i danas mi je žao.
User avatar
Perzefona
Posts: 1959
Joined: 18 Sep 2011, 20:40

26 Sep 2011, 15:49

Ja još nisam naišla na ilustraciju koja bi mi se svidjela. I koja bi bila bolja od ilustracije koju sama stvaram čitajući.

Ne trpim ilustracije.
Ne trpim ekranizacije klasika. Naročito mrzim crtić Šegrt Hlapić.
Ne trpim ilustracije u čitankama uz pjesme. Iako su mahom dobre i lijepe. Ne biste vjerovali čega sam se sve naslušala od učenika zahvaljujući ilustracijama i koliko ilustracija silno odvlači pozornost sa stiha na sebe. :rolleyes:

Onak, u čitanci Gervaisova Moja zemja, uz nju fotka Motovuna. Ja bih to zabranila.

Ma ni u ludilu oni više ne mogu doprijeti do slike "Pod Učkun kućice bele".
Nodens - making women's period comfortable (by ex anais)
User avatar
klonka
Posts: 2801
Joined: 17 Sep 2011, 22:00

26 Sep 2011, 18:01

Perzefona » wrote:Ja još nisam naišla na ilustraciju koja bi mi se svidjela. I koja bi bila bolja od ilustracije koju sama stvaram čitajući.
Ilustracije onih Engleza koje sam gore spominjala (Shepard, Blake, Baynes; Tolkien također) su neraskidive od samog djela. Mogu se ne slagati s ilustracijom koju sama slažem u glavi, ali budući da su nastajale u suradnji pisca i autora, nemam im što prigovoriti - one su jedno. Naknadno ilustriranje već objavljenog djela mi je nešto sasvim drugo, tu je već riječ o osobnoj interpretaciji. Za razliku od tebe, volim i jedno i drugo, ali smatram da je potrebno uvesti to razlikovanje. :D
gonj špadi
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

26 Sep 2011, 19:26

Nikad nikad nikad ne bih kupila knjigu koja mi nije lijepa vizualno. Prezirem covere iz filmova. Volim dobre ilustracije jako. Jednom sam kupila slikovnicu prema kojoj sam bila skeptična jer je bila prelijepa da je pustim iz ruku.
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

26 Sep 2011, 23:16

Perzefona » wrote:Ja još nisam naišla na ilustraciju koja bi mi se svidjela. I koja bi bila bolja od ilustracije koju sama stvaram čitajući.

Ne trpim ilustracije.
Ne trpim ekranizacije klasika. Naročito mrzim crtić Šegrt Hlapić.
Ne trpim ilustracije u čitankama uz pjesme. Iako su mahom dobre i lijepe. Ne biste vjerovali čega sam se sve naslušala od učenika zahvaljujući ilustracijama i koliko ilustracija silno odvlači pozornost sa stiha na sebe. :rolleyes:

Onak, u čitanci Gervaisova Moja zemja, uz nju fotka Motovuna. Ja bih to zabranila.

Ma ni u ludilu oni više ne mogu doprijeti do slike "Pod Učkun kućice bele".
Ilustracije su dijelom kao ekranizacije knjiga; spaljen mozak je veći od holivuda. Ali narod je oduvijek htio zlatnu telad, jer narod nije spaljen, on je jednostavno glup. Naravno, postoje iznimke, kao spomenuti Winnie the Pooh (tu jedino praščić liči na retardiranu lasicu, a ne na prasca), ili neka djela Ivane Brlić-Mažuranić.

Imao sam ilustrirano dječje izdanje Velog Jože - slika kako Jože hrastom mete Talijančiće na vrlo simpatičan način približava nacionalizam djeci. :Trst je naš:
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

26 Sep 2011, 23:50

Mgh. Nu.
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
Post Reply