Što spada u "pravi" SF?

Knjigom u glavu
haram
persona non grata

Re: Što spada u "pravi" SF?

Post by haram » 06 Dec 2018, 14:52

Stitch wrote:
06 Dec 2018, 02:54
Dedukcijske su ti vještine, kao i uvijek, besprijekorne. :rofl:
... rugala se sova sjenici... :kava:
Stitch wrote:
Izdvojio sam jedan roman Strugackih da bih o njemu štogod konkretno napisao. Kao što iz ciklusa Popodnevni svijet nisam istaknuo nijedan jer sam govorio uopćeno, taman posla da ću analizirati desetak naslova kad svi manje-više dijele iste karakteristike. Čemu, bitno je poentirati, tj. neoborivim argumentima dotući protivnika u sučeljavanju, a ne pisati komu lektiru. ;)
Ali temeljna premisa teksta na HE je ta da kompletan opus braće S. nije sofisticirani SF. Kako ju može podupirati itko tko u stvari i nije čitao sva (ili barem većinu) njihova djela??
Stitch wrote:
... Svi utječu na sve, zato je Lem i objavio atipični, visokotehnološki Fijasko. Morao se čovjek okušati u "hard SF-u", zašto i ne bi, vrhunski je pisac. I meni bi izazov bio proširiti vidike. :cerek:
W-O-T !!!!?
Lemu imputiraš "da se morao okušati u hard-SFu s Fijaskom"????
Ajme meni, ajme meni... nakon Nepobjedivog i Glasa gospodara i Solarisa... :facepalm:

what we've got here is failure to communicate

Stitch
Experiment 626

Post by Stitch » 06 Dec 2018, 16:49

Aha, Solaris je "hard SF"? :rofl:

Drži se ti, sinko, toga što bolje znaš. Od rasprava o književnosti nećeš se kruha najesti. :kava:

Potpisi su za budale.

haram
persona non grata

Post by haram » 06 Dec 2018, 17:17

Stitch wrote:
06 Dec 2018, 16:49
Aha, Solaris je "hard SF"? :rofl:
...
Stitch wrote:
20 Nov 2018, 15:14
... Nema kod mene "fantasyja" - Isuse, kako glup naziv, riječ je o najobičnijoj bajci! - "soft SF-a", "hard SF-a"... Samo dobar i loš SF. :)
...
i onda sam ja kontradiktoran :rolleyes:

Da, i Solaris je hard SF s obzirom na, kako kažeš; fabulu, siže, motive, likove, i motivaciju.
Ili, mislim, idealizirana replika ljudskog bića od strane jedne vanzemaljske inteligencije planetarnih razmjera po mjeri egzobiološkog astronauta-istražitelja na suborbitalnoj stanici malo baca u sumlju radi li se zapravo o "hard esefu"... :facepalm:
Last edited by haram on 06 Dec 2018, 17:26, edited 1 time in total.

Stitch
Experiment 626

Post by Stitch » 06 Dec 2018, 17:25

Gledamo li površinu, složio bih se s tobom. Zagledamo li se u dubinu, nikako ne bih. U tome i jest caka. Lem je gotovo predvodnik SF-a koji se ponajviše etikom bavi. Reci da nije tako.

Solaris je genijalna obmana. Volim Lema, definitivno. :cerek:

Potpisi su za budale.

haram
persona non grata

Post by haram » 06 Dec 2018, 17:36

Stitch wrote:
06 Dec 2018, 17:25
Gledamo li površinu, složio bih se s tobom. Zagledamo li se u dubinu, nikako ne bih. U tome i jest caka. Lem je gotovo predvodnik SF-a koji se ponajviše etikom bavi. Reci da nije tako.
Pravi SF upravo i jest tako duboko mnogoslojan, tečno se bavi gomilom pitanja kojih se drugi žanrovi s mukom dotiču. I kao što to ne možeš osporit Lemu, ne možeš niti braći Strugacki. Jer i njihova glavna premisa je etičke prirode, u nekom drugačijem alegorijsko-fantastičkom okružju sa tehnološkom pozadinom.
Stitch wrote:
06 Dec 2018, 17:25
Solaris je genijalna obmana. Volim Lema, definitivno. :cerek:
Zbog ovoga, sve ti grijehe opraštam :)

Čak i to što kasnim na posao... :facepalm:

Stitch
Experiment 626

Post by Stitch » 06 Dec 2018, 17:50

haram wrote:
06 Dec 2018, 17:36
Pravi SF upravo i jest tako duboko mnogoslojan, tečno se bavi gomilom pitanja kojih se drugi žanrovi s mukom dotiču. I kao što to ne možeš osporit Lemu, ne možeš niti braći Strugacki.
Ništa ja njima ne osporavam, veliki su to umjetnici. Da to pokušavam, božesačuvaj - velim da tematska slojevitost nije meritum. Srž ocjene u enciklopediji krije se u jednostavnom izlaganju, u pričanju priče koja se nigdje neće zakomplicirati i zamrsiti. Ocjenjivač s kojim se svađaš o tome govori. Struktura književnog teksta, to je bit.

Potpisi su za budale.

MmeTipfeler
Katica za sve

Post by MmeTipfeler » 06 Dec 2018, 20:19

Ajmo redom. Za SF su nužni neki elementi, bez toga SF nije SF:
  1. izvanzemaljski život, susret s njime ili bar pretpostavka o njemu;
  2. svemirska putovanja malo dalje od Mjeseca i Zemljine orbite;
  3. ovo prethodno eventualno je zamjenjivo putovanjem kroz vrijeme;
  4. znanost i tehnologija naprednije od ovoga što danas poznajemo.
Ako sam nešto zaboravila, dopunite me. Futurološka djela uglavnom pripadaju u područje sociološke i/ili filozofske spekulacije, a SF je mahom beletristika.

U beletristici je sve moguće. Hoće li autor veličati tehničku i znanstvenu revoluciju ili, naprotiv, naglašavati njezine nezgodne strane i s time se zezati, kao Asimov s robotima, ovisi o autorovoj koncepciji. Međutim, ne vidim mogućnost da itko piše "izvan prostora i vremena", da se na ovaj ili onaj način ne osvrne na prošlost i/ili sadašnjost. Dakako, mogu u pitanju biti i zloguke prognoze, no to, čini se, tek ostaje da se vidi.

Kad piješ, ne piši po forumu; kad pišeš po forumu, ne pij!

Stitch
Experiment 626

Post by Stitch » 06 Dec 2018, 20:38

MmeTipfeler wrote:
06 Dec 2018, 20:19
Dakako, mogu u pitanju biti i zloguke prognoze, no to, čini se, tek ostaje da se vidi.
Ne samo da mogu nego uglavnom i jesu. Distopije su mnogo češće od utopija, dijelom stoga što nas crnilo privlači kao radoznala bića. Postoje, jasno, i drugi razlozi: antropološki, psihološki, filozofski, sociološki... Kao što crne kronike čitamo zato što želimo biti svjesni svih opasnosti, tako je i SF svojevrsno upozorenje čovjeku kao vrsti.

Potpisi su za budale.

MmeTipfeler
Katica za sve

Post by MmeTipfeler » 06 Dec 2018, 20:53

Loše sam se izrazila. Njihovo ostvarenje još čekamo. Zapravo, uvijek ispadne još i gore nego što se proriče. :D

haram
persona non grata

Post by haram » 06 Dec 2018, 22:25

MmeTipfeler wrote:
06 Dec 2018, 20:53
Loše sam se izrazila. Njihovo ostvarenje još čekamo. Zapravo, uvijek ispadne još i gore nego što se proriče. :D
Ovaj puta možeš se kladit u to. :E

MmeTipfeler
Katica za sve

Post by MmeTipfeler » 06 Dec 2018, 22:42

haram wrote:
06 Dec 2018, 22:25
Ovaj puta možeš se kladit u to. :E
Koliki je 'jack-pot'? :D

Stitch
Experiment 626

Post by Stitch » 06 Dec 2018, 23:17

To ne znam, ali vidim da je po Haramu koeficijent 1,0000000001. :rofl:

Ne bi mnogo zaradila sa zicerom na listiću. :cerek:

Potpisi su za budale.