Čitam i preporučujem - ili ne?

Knjigom u glavu
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

05 Jul 2018, 18:51

haram wrote:
05 Jul 2018, 11:58
Krimići u rangu "ko je smjestio Rodžeru Rebitu" :rolleyes:
A to bi trebalo značiti? :misli:
Aj ti nama reci ko u stvari stoji iza terorističkih napada od 9.rujna 2001?
Popis je dug. Teško je odabrati. :cerek:


User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

05 Jul 2018, 23:35

MmeTipfeler wrote:
05 Jul 2018, 18:51
A to bi trebalo značiti? :misli:
Wot? Nisi čula za to remek-djelo krimi-žanra? :cerek:


MmeTipfeler wrote:
05 Jul 2018, 18:51
Popis je dug. Teško je odabrati. :cerek:
Misliš? Meni se čini vrlo kratak :mig:


Nemogu vjerovati da sam iz tako žestoke opozicije i sam prešao u zagovornike te teorije zavjere :facepalm:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

06 Jul 2018, 06:43

Mislim da si nešto fulao. Recimo da je ovo bio dobrodošao predah, ali ili piši o knjigama ili se preseli na neku drugu temu ili podforum. Može? :trep:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

06 Jul 2018, 15:57

:rolajz:

Inače, jesi primijetila da svi klasični likovi iz crtića nose rukavice?
what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

06 Jul 2018, 17:50

haram wrote:
06 Jul 2018, 15:57
:rolajz:

Inače, jesi primijetila da svi klasični likovi iz crtića nose rukavice?
Jesi li ti primijetio da ponekad ne škodi i štogod pročitati? :bicedobro:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

06 Jul 2018, 18:33

Nije svrha čitanja per se, nego povezivanje i razumijevanje. :mig:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

06 Jul 2018, 18:45

haram wrote:
06 Jul 2018, 18:33
Nije svrha čitanja per se, nego povezivanje i razumijevanje. :mig:
No onda povezujemo ono što se povezati može, a ne Walta Disneya i Anu Karenjinu. Ono, i kod Tolstoja su nosili rukavice.

Doduše, za mene je glavna svrha čitanja uživanje u tome. :raspa:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

06 Jul 2018, 18:49

MmeTipfeler wrote:
06 Jul 2018, 18:45
No onda povezujemo ono što se povezati može, a ne Walta Disneya i Anu Karenjinu. Ono, i kod Tolstoja su nosili rukavice.
Eeee... sigurna si da ne postoji veza? :cerek:
MmeTipfeler wrote:
06 Jul 2018, 18:45
Doduše, za mene je glavna svrha čitanja uživanje u tome. :raspa:
A šta ćeš, neko pak uživa u razglabanjima :mig:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

06 Jul 2018, 20:19

haram wrote:
06 Jul 2018, 18:49
Eeee... sigurna si da ne postoji veza? :cerek:
Sigurna. Kod tolstoja svi imaju po pet prstiju na svakoj ruci. :D
A šta ćeš, neko pak uživa u razglabanjima :mig:
Ili kvarenju teme. Išššššš. :o
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

06 Jul 2018, 20:29

Baš me tjeraš da opet posegnem za alkoholom :tuzni:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

06 Jul 2018, 21:03

haram wrote:
06 Jul 2018, 20:29
Baš me tjeraš da opet posegnem za alkoholom :tuzni:
Nemoj. Posegni za knjigom. :D

P. S. Doduše, knjigom ne možeš čistiti kompjuter. Odoh čitati. Sutra ću staviti vesele odlomke. Bar jedan.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

07 Jul 2018, 18:27

Evo obećanog odlomčića.

Carlos je šef Državne kriminalističke policije, Verner je na čelu švedske službe sigurnosti Säpo u kojoj radi i Saga Bauer, inače prvorazredna boksačica, a o policijskim sposobnostima da se i ne govori. No nitko je ne shvaća ozbiljno i svi je silno žele maziti i paziti zato što ju je priroda obdarila upravo vilinskim izgledom - prema ostalim, manje zgodnim ženama, ne ponašaju se tako seksistički.

Državna policija traži od Sigurnosti da im posudi jednog agenta za specijalnu akciju. Anja se slučajno zatekla u Carlosovoj sobi jer i inače ide kamo god hoće i nikoga ništa ne pita, a razgovor se odvija preko spikerfona.

"It's Verner here again. Sorry it took me a while to get back to you."
"Not to worry."
"Well, I've looked high and low but all my best guys are already on loan to Alex Allan at the Joint Intelligence Committee," says the head of Säpo. He clears his throat. "We have one woman, though. You might have met her. Saga Bauer. She might be able to sit in."
Anja leans toward the telephone and barks, "So, sit in and look pretty, is that what you mean?"
"Hello? Who's that?" asks Verner.
"Shut up!" Anja hisses. "I know Saga Bauer and I can tell you that Säpo doesn't deserve such a hardworking, diligent -"
"Anja," Carlos says, wiping his hands on his trousers and placing himself between her and the phone on his desk.
"Sit down!" Anja roars.
Carlos sits down at the same time as Verner's voice says, "I am sitting down."
"You call Saga right up and beg her pardon," Anja says to the speaker.


Baš mi je žao što nema više ovakvih scena. :D
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

09 Jul 2018, 22:18

Hau jes nou. Rodžer Rebit je uvjerljiviji lik od Sage Bauer :cerek: ... ikad čula za izraz "boksački nos"? :p
what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

10 Jul 2018, 21:33

haram wrote:
09 Jul 2018, 22:18
Hau jes nou. Rodžer Rebit je uvjerljiviji lik od Sage Bauer :cerek: ... ikad čula za izraz "boksački nos"? :p
Ne pratiš na satu. Nije uopće u pitanju Saga Bauer, a ona je tako dobra boksačica da nema šanse za 'boksački nos', nego Anja Larsson.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

02 Aug 2018, 16:55

Vidjela sam jučer Jacka Reachera. Na televiziji, dakako. Dok sam čekala u T-Comu da mi srede mob, virkala sam nekakve reklame. Odabrali su zgodnijeg glumca - je li to Tom Cruise? - nego što bi odgovaralo prema opisu u knjigama. :raspa:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

08 Aug 2018, 07:43

Budući da vas književnost baš i ne zanima, a možda su u pitanju samo naši pisci - temu o Fabriju otvorilo je, ne znam je li i pročitalo, svega vas dvadesetak, za razliku od Oliverove teme koje se otegnula i rastegnula, malo ću vas zadaviti trkeljanjem o knjigama.

Novo otkriće. Clare Mackintosh. Ne znam zašto, ali u posljednje vrijeme u Velikoj Britaniji dobri pisci, pogotovo spisateljice, ili dolaze iz Walesa ili se tamo nastane. Za ovu ženu ne znam ni gdje je rođena ni kada, Google ne nudi podatke baš odmah, a meni se nije dalo previše istraživati. Iz onoga što sam popabirčila po netu, uglavnom iz prvih redaka, 40-ak joj je godina, i živi s mužem i djecom u Sjevernom Walesu, prije nego što se bacila na pisanje, 12 godian radila je u policiji, a napisala je tri krimića: I Let You Go, I See You i Let Me Lie. Posljednji sam pročitala (po dužnosti) i dobar je: krimić s dvostrukim preokretom i zajeban za prijevod zato što engleski upotrebljava past tense čak i u govoru, pri čemu se ne razlikuje muški od ženskoga roda, a u hrvatskome se čak i aorist sve češće zamjenjuje svršenim prezentom bla-bla-bla. Jasno vam je da je u pitanju gramatička zavrzlama.

Trenutačno čitam drugi po redu, I See You. Za sada je dobar, ali tu još nije dobro razradila taktiku kako da zajebava čitaoca: sve se doima kao obiteljska priča s elementima krimića. Mater familias - dvoje odrasle djece i ljubavnik, a bivši muž u pozadini - vraćajući se kući s posla, u novinama naiđe na oglas koji poziva na "druženje", a u njemu je naveden broj telefona koji ne funkcionira, ali i objavljene njezina fotografija. Slika možda jest, a možda i nije njezina, loša je i vrlo vjerojatno slikana potajice i mobitelom. No onda se stvari počnu zapetljavati. Sjecajem okolnosti, žena prelista nekoliko brojeva, pregleda oglase i uoči da su dvije žene čije su slike objavljene u njima, ne isti dan, dakako, kratko vrijeme nakon objave oglasa postale žrtve - jednoj su iz ruksaka ukradeni ključevi, a druga je ubijena. Svi su oglasi povezani s dating siteom koji ne funkcionira, baš kao ni brojevi telefona. Inspektor zadužen za istragu o ubojstvu ne želi je saslušati, ali bi jedna policajka koja baš i ne radi u krim-odjelu možda mogla čuti... Imam dojam da bi moglo biti još mrtvih. :cerek:

Međutim, unatoč zagonetki čije nas otkriće još čeka, roman je nekako plošan i linearan: smjenjuju se tri pripovjedača, od kojih dva pišu u prvom licu - jedan je nepoznata osoba koja vuče konce u pozadini (ubojica?), a drugi majka koja je uočila podudarnost između oglasa i zločina. Policajka pak piše u trećem licu, ali kroz vlastitu vizuru. I tako naizmjence, no nekako ne osjećam pravu napetost, pravu intrigu. Možda tek dolazi.

Prvi roman moram još iščeprkati na netu ili ga posuditi u knjižnici.

Mislim da preporučujem. Čisto za ubijanje vremena. Recimo, na plaži. :raspa:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

08 Aug 2018, 09:17

MmeTipfeler wrote:
08 Aug 2018, 07:43
... vraćajući se kući s posla, u novinama naiđe na oglas koji poziva na "druženje", a u njemu je naveden broj telefona koji ne funkcionira, ali i objavljene njezina fotografija. Slika možda jest, a možda i nije njezina, loša je i vrlo vjerojatno slikana potajice i mobitelom. No onda se stvari počnu zapetljavati. Sjecajem okolnosti, žena prelista nekoliko brojeva, pregleda oglase i uoči da su dvije žene čije su slike objavljene u njima, ne isti dan, dakako, kratko vrijeme nakon objave oglasa postale žrtve - jednoj su iz ruksaka ukradeni ključevi, a druga je ubijena. Svi su oglasi povezani s dating siteom koji ne funkcionira, baš kao ni brojevi telefona. Inspektor zadužen za istragu o ubojstvu ne želi je saslušati, ali bi jedna policajka koja baš i ne radi u krim-odjelu možda mogla čuti... Imam dojam da bi moglo biti još mrtvih. :cerek:
...
:horor:
I ja sam svoju slikicu našao na nekom mutnom dejting sajtu pod tuđim profilom... je li vrijeme da se zabrinem? :mama:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

08 Aug 2018, 09:49

haram wrote:
08 Aug 2018, 09:17
:horor:
I ja sam svoju slikicu našao na nekom mutnom dejting sajtu pod tuđim profilom... je li vrijeme da se zabrinem? :mama:
Javit ću ti kad dođem do raspleta. U nadi da ćeš tada još biti s nama. :cerek: Za sada znam da su sve sličice uzete s Fejsa. :raspa:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

08 Aug 2018, 10:28

MmeTipfeler wrote:
08 Aug 2018, 07:43
Prvi roman moram još iščeprkati na netu ili ga posuditi u knjižnici.
Ništa od toga. Ubili su mi stranicu odakle se to možda moglo skinuti. :mama:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

08 Aug 2018, 11:09

MmeTipfeler wrote:
08 Aug 2018, 10:28
Ništa od toga. Ubili su mi stranicu odakle se to možda moglo skinuti. :mama:
No dobro. Uvijek postoje braća Rusi. :cerek:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

09 Aug 2018, 01:44

MmeTipfeler wrote:
02 Aug 2018, 16:55
Vidjela sam jučer Jacka Reachera. Na televiziji, dakako. Dok sam čekala u T-Comu da mi srede mob, virkala sam nekakve reklame. Odabrali su zgodnijeg glumca - je li to Tom Cruise? - nego što bi odgovaralo prema opisu u knjigama. :raspa:
Jest, on je. :o A novi Reacher nije loš, barem sudeći prema početku. Tko voli, neka ga kupi.

Naslov je Noćna škola, a pisac - upućeni će odmah znati - Lee Child. Žanr: nešto između krimića i kaubojca. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

15 Aug 2018, 18:51

Pretpostavljam da si i završio knjigu. Kakva je?

Ja sam je upravo (po)kupila ( :D ) pa će doći na red nakon I let you go - čitam od kraja prema početku, to jest prvoj knjizi.

Usput sam preletjela stare naslove i uopće se ne sjećam što je bilo u kojem romanu. :mama:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

19 Aug 2018, 17:55

Pročitala oboje. Jesam li nešto propustila ili je Reacher najednom prebačen u treće lice? Bilo je napetije u prvom licu.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

27 Aug 2018, 19:18

Pa eto, da ne ostanete prikraćeni za informaciju što čitam prije spavanja.

Znate da volim ono što se danas zove fantasy, a tu ubrajam i priče o vampirima, dakle, sve o natprirodnome. Nažalost, za odrasle se takve knjige malo pišu - posljednje što sam pročitala bila je trilogija All Souls od Debore Harkness, a ni ona nije u međuvremenu ništa novo napisala - pa čitam knjige za djecu i omladinu. :cerek:

Cassandra Clare mislim da je kod nas kompletno prevedena, a sada su se pojavile i dvije njezine knjige iz serije Magisterium, druge dvije čitam na engleskom, a petu će objaviti tek najesen. Piše u kompi s Holly Black za koju nikad nisam čula pa mogu i nju malo pronjuškati.

Nije nešto. :crying: Mislim, sve se te fabule ponavljaju: škola za vještice i vješce, čarobnjake i čarobnice, vile i vilenjake, vukodlake i vukodlačice... Pa ima glavni junak ili junakinja koji su najprije zbunjeni, a onda polako počinju kopčati što se u njima krije te usput otkrivaju i razotkrivaju mračnu zavjeru tako da sve završi hepiendom. To mi toliko ne smeta, ali dosadno je otprilike kao Harry Potter, samo što nije toliko dugačko.

Naslovi odražavaju, bar do sada, pet stupnjeva u čarobnjačkoj školi - željezni, bakreni, brončani, srebrni i zlatni, jako maštovito :D : The Iron Trial (prevedeno kao Željezni ispit), The Copper Gauntlet (prevedeno kao Bakrena rukavica :eek:), The Bronze Key, The Silver Mask i The Golden Tower.

Ima mrtvih, nema puno ljubavi - prva knjiga počinje s klincima u dobi od 12 godina, ali u trećoj već počinju pizdarije.

Može se čitati ako nemate što pametnije. :raspa:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

02 Sep 2018, 18:27

Je li netko možda čitao, pokušao čitati ili već i pročitao Nesbøva Macbetha? Ja upravo čitam, to jest jučer sam počela. Pročitat ću ga do kraja, pročitala sam svašta pa mogu i ovo, ali da sam oduševljena, nisam.

Nesbø se uključio u projekt Hogarth Shakespeare, pokrenut u povodu 400. godišnjice Bardove smrti, a ideja mu je moderna adaptacija Shakespaereovih djela. Ni drugi pisci nisu nepoznati, ali nijedan ne piše krimiće. Nesbø misli da je Macbeth krimić pa se prihvatio posla da ga u to i pretvori. Ruku na srce, svaka tragedija nosi u sebi elemente kriminalističkog zapleta: uglavnom na kraju svi završe mrtvi, na ovaj ili onaj način, a naročito glavni junaci. Macbeth, doduše, nije tragedija, nego sjajna psihološka drama, a Willy je općenito izvrstan psiholog. No Nesbøu ovo zbilja nije trebalo. :crying:

Ne prepoznajem pisca koji je stvorio Harryja Holea.
Post Reply